Παρί Σεν Ζερμέν-Τσέλσι (21:45)

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Παρί Σεν Ζερμέν με την Τσέλσι για τους "8" του Champions League.
Μετά τις ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) που άφησαν ορθάνοιχτους λογαριασμούς για τα πρώτα ζευγάρια, το σημερινό μοιάζει εξίσου ισορροπημένο.
Κι αυτό διότι απ' τη μια πλευρά βρίσκεται η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος -και κυρίως ο "μπαρουτοκαπνισμένος" και πολυμήχανος Ζοσέ Μουρίνιο.
Κι απ' την άλλη, η ποιοτική πρωταθλήτρια Γαλλίας, που έχει εξασφαλίσει και φέτος τον τίτλο .
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...
ΤΣΕΛΣΙ (Ζοσέ Μουρίνιο): Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Ραμίρεζ, Αζάρ, Όσκαρ, Γουίλιαν, Σίρλε
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Μάξουελ, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Ζαλέ, Μότα, Ματουιντί, Βεράτι, Λαβέτσι, Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς
Στον πάγκο για τους Παριζιάνους οι: Ντουσέ, Μαρκίνιος, Ντινιέ, Καμπάιγ, Ραμπιό, Παστόρε, Λούκας.
Αναπληρωματικοί για τους Λονδρέζους οι: Σβάρτσερ, Ακέ, Κάλας, Λάμπαρντ, Μίκελ, Τόρες, Μπα.
Όλα έτοιμα στο Παρίσι για να ξεκινήσει το μεγάλο παιχνίδι...
1': Έναρξη του αγώνα.
4' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ!
Μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά και κακή απόκρουση του Τέρι με το κεφάλι, ο Λαβέτσι έπιασε απευθείας το σουτ απ' το ύψος του πέναλτι κι έστειλε την μπάλα στο δεξί "Γ" του Τσεχ!
9': Το γρήγορο προβάδισμα της Παρί σόκαρε κάπως την Τσέλσι, που έχει πάρει την κατοχή και προσπαθεί ν' αντιδράσει.
12' - Κίτρινη κάρτα για την Τσέλσι
Τη βλέπει ο Ραμίρεζ, που έκανε ένα δυνατό τάκλιν στον Λαβέτσι.
Πρόβλημα για τον Ζοσέ Μουρίνιο, καθώς μ' αυτή την κάρτα ο Βραζιλιάνος μέσος χάνει τη ρεβάνς του "Στάμφορντ Μπριτζ".
18': Ελέγχει ξανά το παιχνίδι η Παρί, που είναι φανερό ότι απελευθερώθηκε ψυχολογικά απ' το γρήγορο γκολ.
20' - Κίτρινη κάρτα για τον Παρί
Τη δέχεται ο Άλεξ, που ανέτρεψε στο χώρο του κέντρου τον Ραμίρεζ.
25': Καλή φάση για την Παρί!
Ο Λαβέτσι έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά κι έπιασε πιεζόμενος το σουτ, αλλά ήταν από πολύ πλάγια θέση κι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
26' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ!
Ο Όσκαρ "τσίμπησε" την μπάλα μέσα στην περιοχή απ' τον Τιάγκο Σίλβα κι εκείνος τον ανέτρεψε!
27' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ!
Ο Αζάρ ανέλαβε την εκτέλεση και με πλασέ στη δεξιά γωνία (ο Σιρίγκου έπεσε απ' την άλλη) ισοφαρίζει για την Τσέλσι!
31': Καλή στιγμή για την Παρί!
Ο Λαβέτσι γύρισε ωραία το σώμα κι έπιασε συρτό σουτ μέσα απ' την περιοχή, αλλά ο Τσεχ έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.
32' - Κίτρινη κάρτα για την Τσέλσι
Την αντικρίζει ο Γουίλιαν για ένα δυνατό φάουλ.
34': Ευκαιρία για την Παρί!
Σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο... Αθπιλικουέτα πρόλαβε την έξοδο του Τσεχ, αλλά τη λανθασμένη κεφαλιά του πρόλαβε να διορθώσει ο Τέρι, πριν γίνει επικίνδυνος ο Ζλάταν.
39': Ισορροπημένο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, με τις δυο ομάδες να μοιάζουν πιο επιφυλακτικές σε σχέση με το ξεκίνημα.
40' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ!
Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Αζάρ έπιασε απευθείας διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του απέναντι δοκαριού!
44': Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Παρί!
Μετά από σέντρα και κεφαλιά-πάσα του Ιμπραΐμοβιτς, ο Καβάνι προσπαθεί να κινηθεί προς την μπάλα κι έπειτα από μαρκάρισμα του Κέιχιλ πέφτει κάτω. Άγαρμπη η κίνηση του Άγγλου αμυντικού, αλλά ο Ουρουγουανός είχε και μια... προδιάθεση να πέσει.
45'+1': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
52': Ευκαιρία για την Παρί!
Μετά από σέντρα του Ματουιντί από αριστερά, ο Λαβέτσι έπιασε δύσκολη κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!
59' - Αλλαγή για την Τσέλσι
Στη θέση του Σίρλε μπαίνει ο Τόρες.
61' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ!
Φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Λαβέτσι από αριστερά πέρασε απ' όλους στην περιοχή κι ο Νταβίντ Λουίζ -στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
67': Μεγάλη ατυχία για την Παρί, καθώς ο Ιμπραΐμοβιτς τραυματίστηκε και δε μπορεί να συνεχίσει.
68' - Αλλαγή για την Παρί
Τη θέση του Ιμπραΐμοβιτς παίρνει ο Λούκας.
72' - Αλλαγή για την Τσέλσι
Ο Λάμπαρντ αντικαθιστά τον Όσκαρ.
76' - Αλλαγή για την Παρί
Στη θέση του Βεράτι μπαίνει ο Καμπάιγ.
80': Προσπαθεί για ένα τρίτο γκολ η Παρί -χωρίς ωστόσο να διακινδυνεύει κενά στην άμυνά της. Η Τσέλσι, απ' την άλλη, δε δείχνει ότι θα... σκάσει κιόλας αν μείνει το τελικό σκορ.
81' - Κίτρινη κάρτα για την Παρί
Τη βλέπει ο Μότα, που γκρέμισε τον Ραμίρεζ για να μη φύγει στην αντεπίθεση.
84': Μεγάλη ευκαιρία για την Παρί!
Ο Καβάνι αποφεύγει έναν αντίπαλο και βρίσκει κενό πεδίο έξω απ' την περιοχή, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που έκανε απ' το ημικύκλιο έφυγε λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι!
85' - Αλλαγή για την Παρί
Ο Παστόρε αντικαθιστά τον Λαβέτσι, που αποθεώνεται.
86' - Κίτρινη κάρτα και για τις δυο ομάδες
Την αντικρίζουν οι Καβάνι και Νταβίντ Λουίζ για μια μεταξύ τους αψιμαχία.
90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ!
Ο Παστόρε έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά, απέφυγε δυο αμυντικούς σχεδόν στη γραμμή του άουτ (!) και με δυνατό σουτ, νίκησε τον Τσεχ (που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα)!
90'+4': Λήξη του αγώνα.