SKODA Ξάνθη-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην SKODA Ξάνθη και τον Παναθηναϊκό στα Πηγάδια για την 34η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι γηπεδούχοι θέλουν πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, ώστε ανάλογα με τα άλλα αποτελέσματα, είτε να κερδίσουν την απευθείας παραμονή, είτε -στη χειρότερη περίπτωση- να πάνε στα μπαράζ με τον τρίτο των play offs της Football League.
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται το τρίποντο, ώστε να μπουν με τουλάχιστον δύο βαθμούς στα play offs. Σε περίπτωση απώλειας βαθμών και ισοπαλίας ή νίκης του Αστέρα επί της Βέροιας, θα ξεκινήσουν με έναν πόντο.
Διαιτητής της αναμέτρησης στα Πηγάδια, είναι ο Ηλίας Σπάθας του συνδέσμου Πειραιά, με βοηθούς τους Λάζαρο Δημητριάδη από την Μακεδονία και Στυλιανό Τσολάκη από την Αθήνα.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων…
Για την SKODA Ξάνθη, ο Νίκος Κεχαγιάς επέλεξε τους: Κυριακίδη, Μάρτινς, Ντε Γκουζμάν, Γούτα, Σολάρι, Βασιλακάκη, Μπέρτο, Κάλβο, Μάνταλο, Σολτάνι και Φλίσκα.
Για τον Παναθηναϊκό, ο Γιάννης Αναστασίου παρατάσσει τους: Καπίνο, Κουτρουμπή, Χουχούμη, Δώνη, Πέτριτς, Μέντες, Σπυρόπουλο, Λαγό, Καρέλη, Κλωναρίδη και Ατζαγκούν.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Τσέμα, Σουάρες, Ράνος, Τσαμούρης, Τριάδης, Μαρίν, Κομεσίδης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Ταμπάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Αγγελόπουλος, Γιαννιτσάνης, Αμπέντ, Γκονζάλες, Ρισβάνης.
Σχεδόν κατάμεστο είναι το γήπεδο των Πηγαδίων...
Ως γνωστόν, δεν υπάρχουν φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, αφού η ΠΑΕ SKODA Ξάνθη δεν έδωσε τελικά εισιτήρια στους "πράσινους"...
Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα...
Ξεκίνησε το παιχνίδι...
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή της μπάλας και διάθεση να γίνουν απειλητικοί, αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχουν καταφέρει.
5': Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Κάλβο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σολτάνι αφύλαχτος στη μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
12': Πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό. Το έκανε ο Χουχούμης έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
16': Πέναλτι για την Ξάνθη και κόκκινη κάρτα στον Κουτρουμπή του Παναθηναϊκού.
ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. 1-0 με τον Σολάρι.
Στη φάση του πέναλτι, ο Γούτας κάνει προβολή, ο Κουτρουμπής διώχνει αρχικά με το πόδι (δεν φαίνεται καθαρά ούτε στο τηλεοπτικό ριπλέι αν βρίσκει στο χέρι του), ωστόσο, ο διαιτητής Σπάθας δείχνει το σημείο του πέναλτι και αποβάλει τον αμυντικό του Παναθηναϊκού.
22': ΓΚΟΛ για την Ξάνθη...
Ο Μπέρτος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σολάρι με καταπληκτική κεφαλιά, κάνει το 2-0 και φτάνει τα 16 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
23': Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ρισβάνη να παίρνει τη θέση του Πέτριτς.
29': Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη
31: ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό
Ο Δώνης έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, ο οποίος με πολύ ωραίο πλασέ, μειώνει σε 2-1.
42': Εκτέλεση φάουλ του Κάλβο, αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Καπίνο.
43': Σκληρό φάουλ του Δώνη στον Σολτάνι, φέρνει μια μίνι σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.
Ο Σπάθας "κιτρινίζει" τον Δώνη, αλλά και τον Καπίνο που διαμαρτυρήθηκε
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα Πηγάδια. Η SKODA Ξάνθη προηγείται 2-1 του Παναθηναϊκού, που παίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουτρουμπή.
Ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στα Πηγάδια.
51': Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μέντες έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.
ΓΚΟΛ για την Ξάνθη: Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπέρτος έκανε τη σέντρα, ο Βασιλακάκης δεν μπόρεσε να σουτάρει, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μάνταλο, που με γυριστό σουτ έκανε το 3-1.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, αφού βρίσκεται στο έδαφος ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, Κυριακίδης.
Όλα καλά με τον Κυριακίδη, ξαναρχίζει το παιχνίδι.
60': Ωραία αντεπίθεση για την Ξάνθη, αλλά την τελευταία στιγμή ο Ρισβάνης κόβει τον Σολτάνι, που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση.
62': Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Γιαννιτσάνη να αντικαθιστά τον Κλωναρίδη
66': Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Κάλβο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σολάρι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
67': Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Βασιλακάκη, που σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε νέο κόρνερ.
Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός δείχνει να μην έχει δυνάμεις, ενώ η Ξάνθη, παρότι έχει προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1), ψάχνει με αξιώσεις ένα τέταρτο γκολ.
77': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αγγελόπουλος αντικαθιστά τον Ατζαγκούν.
77': Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Κομεσίδη να παίρνει την θέση του Παΐτο.
82': Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ρούμπεν αντικαθιστά τον Βασιλακάκη.
90+4': Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Τριάδη να παίρνει τη θέση του Κάλβο.
Τέλος του αγώνα. Η SKODA Ξάνθη νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και θα παίξει την παραμονή της σε μπαράζ.