Παναθηναϊκός-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε σε ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΟΦΗ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΟΦΗ στη Λεωφόρο, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ματς της χρονιάς και για τους δύο. Διότι ο Παναθηναϊκός θέλει να διεκδικήσει σε μια μεταβατική σεζόν το Κύπελλο και απ' την άλλη ο ΟΦΗ ελπίζει να ολοκληρώσει την υπέρβαση απ' τον πρώτο αγώνα.
Στον πρώτο αγώνα ο ΟΦΗ είχε νικήσει 1-0, οπότε γίνεται σαφές το δύσκολο έργο που έχει το τριφύλλι στην κατάμεστη Λεωφόρο.
Κατάμεστη διότι απ' το πρωί σήμερα έγινε και επίσημα sold out, με τους φίλους του Παναθηναϊκού να δίνουν δυναμικό παρών.
Περίπου 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Αμπεΐντ, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης, Πέτριτς, Μπεργκ.
ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Ντουντού, Καλάιτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μπούρμπος,Μακρής, Μιλιάζες.
Στον πάγκο για τους πράσινους: Καπίνο, Χουχούμης, Λαγός, Ατζαγκούν, Δώνης, Καρέλης, Ρισβάνης.
Στον πάγκο για τους Κρητικούς: Γιαγκόζης, Δαμιανάκης, Κουτσιανικούλης, Νούνιες, Ροβίθης, Φραγκουλάκης, Στάθης.
Με μια πρώτη ματιά βλέπουμε πως ο Γιάννης Αναστασίου παίζει με Μπεργκ-Πέτριτς μπροστά, θέλοντας να δώσει πιο επιθετική νότα στην ομάδα του για την ανατροπή. Φανέλα βασικού και για τον Κλωναρίδη με τον Καρέλη να μένει εκτός.
Γεμίζει σιγά-σιγά η Λεωφόρος με τον κόσμο να παίρνει την θέση του στο γήπεδο.
Για τον ΟΦΗ, Ζόρο, Παπάζογλου και Μακρής είναι όλοι βασικοί ,παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπιζαν και την αμφίβολη συμμετοχή τους.
Μήνυμα απ' τα μεγάφωνα για να προστατέψει ο κόσμος την ομάδα και να μην υπάρξουν τυχόν παρατράγουδα.
Υπενθυμίζεται πως στις 20:00 είναι ο έτερος ημιτελικός ανάμεσα σε ΠΑΟΚ κι Ολυμπιακό στην Τούμπα (προβάδισμα 2-1 απ' το πρώτο ματς οι ερυθρόλευκοι)
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με τον Σιδηρόπουλο και τους βοηθούς του.
Οι αναμενόμενες χειραψίες ανάμεσα στους παίκτες και πάμε για τη σέντρα!
Σέντρα στο ματς!
3' Πρώτο σουτ στον αγώνα, το κάνει ο Πράνιτς, ψηλά άουτ η μπάλα
4' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Παράλληλη μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, Μπεργκ και Κλωναρίδης δεν μπορούν να κάνουν την προβολή και φεύγει άουτ η μπάλα
Σαφής η πρόθεση του Παναθηναϊκού να αναλάβει τα ηνία του ματς και του ΟΦΗ να αμυνθεί και να παίξει στην κόντρα.
7' Μακρινό συρτό σουτ του Νάνο, κοντράρει και λίγο η μπάλα και καταλήγει στην αγκαλιά του Φερνάντεζ
11' Πρώτο σουτ του ΟΦΗ, το κάνει καλά ο Κάλαϊτζιτς και φεύγει λίγο άουτ η μπάλα
13' Είχε μια ευκαιρία για στημένο ο Παναθηναϊκός, αλλά η εκτέλεση του Νάνο δεν ήταν καλή
14' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό
Στην πλάτη της άμυνας ο Αμπέντ, παίρνει την μπαλιά απ' τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά η προβολή του από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
Έντονη δυσαρέσκεια στον κόσμο για τις καθυστερήσεις που κάνουν οι παίκτες του ΟΦΗ.
20΄ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
Εξαιρετική ενέργεια του Πέτριτς που περνάει σαν... σταματημένο τον Ζόρο, βγάζει εξίσου ωραία μπαλιά στον Αμπέντ κι εκείνος από κοντά κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό που... ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου ματς!
Από μια κίτρινη κάρτα σε Μπεργκ και Ντούντου μετά από αψιμαχίες ανάμεσα στις δύο πλευρές. Η ένταση προήλθε απ' το δυνατό μαρκάρισμα του Σουηδού στον Βραζιλιάνο
27' Κίτρινη κάρτα στον Ζε Εντουάρντο για καθυστερήσεις
30' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ
Σέντρα του Μπούρμπου απ' τα δεξιά, με τον Παπάζογλου να πηδάει ψηλά να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ
32' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Ωραία κάθετη του Πράνιτς, ο Πέτριτς μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ κάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Φερνάντεζ απομακρύνει και η μπάλα... γλύφει το δοκάρι των φιλοξενούμενων
Πριν δύο λεπτά ο Φερνάντεζ απέκρουσε το σουτ από κοντά του Κλωναρίδη, σε μια φάση που ουσιαστικά δεν "μέτρησε" καθώς είχε υποδειχθεί οφσάιντ ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, με το ριπλέι να μην δικαιώνει το βοηθό και τον διαιτητή
42' Τελευταία στιγμή ο Μιλιάζες κόβει την μπαλιά προ του Πέτριτς που απλώς θα χρειαζόταν να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
43' Μακρινό σουτ εν κινήσει του Κάλαϊτζιτς, δεν βρίσκει στόχο
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 απ' το 20' και ουσιαστικά έχουμε πλήρη ισορροπία μετά και το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα.
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει το δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Μέσα ο Καρέλης έξω ο Κλωναρίδης
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
47' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό
Ο Μπεργκ πέρασε εξαιρετικά τον Μπούρμπο, έβγαλε την μπαλιά για τον Πράνιτς στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ
51' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Κοντινή κεφαλιά του Καρέλη, φεύγει άουτ η μπάλα
54' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Ντουντού, μέσα ο Κουτσιανικούλης.
Αν και είναι καλός τακτικά, παίρνει πρωτοβουλίες, σήμερα δεν βγαίνουν οι σέντρες και τα στημένα του Νάνο
57' Κεφαλιά του Μπεργκ από μακριά, δεν βρίσκει στόχο
61' Καλή συνεργασία για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Πέτριτς έπιασε υπό καλές προϋποθέσεις το σουτ, αλλά δεν σημαδεύει σωστά
Παραμένει το 1-0 με τους παίκτες του ΟΦΗ να προσπαθούν να παγώσουν το ρυθμό.
65' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης έκανε ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον Παπάζογλου, αλλά πριν κάνει το σουτ, ο Σίλντενφελντ κάνει το τάκλιν και κοντράρει πάνω του η μπάλα
67' Σουτ του Πέτριτς, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο κουρασμένος Πέτριτς αποχωρεί και μπαίνει στην θέση του ο Λαγός
Θα προωθηθεί τώρα ο Πράνιτς και σε πιο ελεύθερο ρόλο, με τον Λαγό να παίρνει θέση στα χαφ προκειμένου να σταματήσει και τον δραστήριο Κουτσιανικούλη
70' Επικίνδυνη σέντρα του Νάνο, με περίεργο τρόπο και πολύ ριψοκίνδυνα ο Μιλιάζες διώχνει σε κόρνερ
Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο, αν παραμείνει το 1-0, πάμε σε παράταση
76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Ροβίθης, έξω ο Περογαμβράκης
"Μαζεμένες" και οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά, αφού η πρόκριση... κρέμεται σε μια κλωστή
81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Τραγικό λάθος του Τριποτσέρη που έβγαλε τετ-α-τετ απ' το πουθενά τον Μπεργκ και σε πλάγια θέση, αλλά με δυσκολία (και περίεργο τρόπο) ο Φερνάντεζ το βγάζει και παραμένει το 1-0
84' Από πολύ μακριά σουτ του Κάλαϊτζιτς, κανένας κίνδυνος για την εστία του Κοτσόλη
85' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ
87' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη
88' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό!
Μετά από αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ, ο Λαγός κάνει από κοντά την προβολή, αλλά το οριζόντιο δοκάρι τον σταματά!
89' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην αντεπίθεση, με τον Ζε Εντουάρντο να κάνει το διαγώνιο σουτ και να φεύγει άουτ η μπάλα
90' Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη
90+1' Τεράστια χαμένη ευκαιρία και πάλι με τον Λαγό!
Κυριολεκτικά με υπερένταση και πάνω στη γραμμή ο Φερνάντεζ βγάζει το κοντινό σουτ του Λαγού!
Τέλος στην κανονική διάρκεια
Παναθηναϊκός και ΟΦΗ μένουν στο 1-0 και οδηγούνται στην παράταση. Διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία είχε στο τέλος ο Λαγός για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.
"Φρεσκάρονται" οι παίκτες των δύο ομάδων που προετοιμάζονται για το έξτρα 30λεπτο.
Από μία αλλαγή έχουν διαθέσιμη οι δύο προπονητές.
Ξεκίνησε η παράταση
Ίδια εικόνα στο ματς, όπως και στην κανονική διάρκεια, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και τον ΟΦΗ να αμύνεται.
96' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Ζέκα δοκίμασε από μακριά το σουτ, με τον Ζόρο να διώχνει ασθενώς, τον Καρέλη να μπαίνει στην φάση και να τον νικά ο Φερνάντεζ στο τετ-α-τετ, αλλά ο Μπεργκ παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά προ κενής εστίας κάνει το 2-0!
100' Διαγώνιο σουτ του Ροβίθη, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Κοτσόλη η μπάλα
101' Ο Μπούρμπος που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού αποχωρεί και μπαίνει ο Νούνιεζ
102' Στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός με τον Μπεργκ να βγάζει για τον Καρέλη, αλλά ο τελευταίος δεν έπιασε καλά το τακουνάκι για να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ
105' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ!
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης, ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα, ανοργάνωτη η άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Νούνιεζ να πιάνει πολύ ωραία κεφαλιά, αλλά να τον σταματά το δοκάρι!
Τελευταία αλλαγή για τους πράσινους. Μέσα ο Δώνης, έξω ο Πράνιτς που είχε πρόβλημα στους προσαγωγούς.
Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της παράτασης.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 2-0 ο Παναθηναϊκός που έχει σκορ πρόκρισης.
133' Από δύσκολη γωνία σουτ του Μπεργκ, φεύγει στο εξωτερικό μέρος της εστίας του ΟΦΗ η μπάλα
144' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό
Καθαρή παράβαση του Ζόρο που ανέτρεψε τον Καρέλη στην περιοχή.
115' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό
Ο Μπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση απ' την άσπρη βούλα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
Ο ΟΦΗ χρειάζεται δύο γκολ τώρα πια για να πάρει την πρόκριση, κάτι που μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο στο τελευταίο 5λεπτο.
118' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Τετ-α-τετ ο Μέντες με τον Φερνάντεζ, προτίμησε να μην δώσει στον Μπεργκ και το σουτ του φεύγει λίγο άουτ
Τέλος στον αγώνα
Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση απ' τον πρώτο αγώνα και με το υπέρ του 3-0 στην παράταση στη Λεωφόρο παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ σε όλους.