Παρακολουθήστε από το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.
Καλησπέρα σε όλους! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.
Στο γήπεδο της Λεωφόρου θα βρεθούν οπαδοί και των δύο ομάδων, αφού υπήρξε σχετική συμφωνία των διοικήσεων.
Μάλιστα, στη Θύρα 13 υπάρχει και σχετικό πανό που αναφέρει: «Ναι στις μετακινήσεις οπαδών».
Περίπου 300 φίλοι του "δικεφάλου του Βορρά" θα φιλοξενηθούν στη Θύρα 6 του «Απόστολος Νικολαΐδης».
Ο Νάνο δοκίμασε τα πόδια του στο ζέσταμα, αλλά όπως φαίνεται, νιώθει ακόμη ενοχλήσεις με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την 18άδα.
Πλήγμα για τον Παναθηναϊκό, αφού χάνει έναν από τους πολυτιμότερους παίκτες του στο πρόσφατο 4-1 επί του ΠΑΟΚ στον τελικό Κυπέλλου.
Τη θέση του στην ενδεκάδα θα πάρει ο Διαμαντής Χουχούμης.
Για να δούμε και τις συνθέσεις των δύο μονομάχων...
Όλα δείχνουν πως ο Γιάννης Αναστασίου έχει αποφασίσει να κατεβάσει τον Παναθηναϊκό σε διαφορετικό σχηματισμό σε σχέση με το τελευταίο ματς, προφανώς για να... μπερδέψει τον αντίπαλο.
Πιθανότατα σε διάταξη 4-3-3 θα παίξουν οι γηπεδούχοι.
Τερματοφύλακας θα είναι ο Καπίνο, με την τετράδα της άμυνας να αποτελούν οι Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ και Χουχούμης. Στο κέντρο θα παίξουν οι Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα και στην επιθετική τριάδα θα παίξουν οι Πέτριτς, Καρέλης και Μπεργκ.
Ανάλογος θα είναι και ο σχηματισμός του ΠΑΟΚ, με τον Γεωργιάδη να επιλέγει τελικά Βούκιτς αντί Σαλπιγγίδη.
Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Γλύκος. Στην άμυνα οι Σκόνδρας, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Λίνο και στα χαφ οι Λάζαρ, Κάτσε, Νάτχο. Όσο για την επίθεση, εκεί θα αγωνιστούν οι Βούκιτς, Στοχ και Αθανασιάδης.
Στον πάγκο του «τριφυλλιού» κάθονται οι Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Κλωναρίδης, Λαγός, Ατζαγκούν, Δώνης, Ρισβάνης
Αναπληρωματικοί για τον ΠΑΟΚ οι Γκσπούρνιγκ, Κατσικάς, Τζαβέλλας, Σαββίδης, Μάρτενς, Σαλπιγγίδης, Κουλούρης, Ολίσε.
Νωρίτερα, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο και πλέον η βαθμολογία των πλέι οφ έχει ως εξής:
Αστέρας 4 (2) Παναθηναϊκός 3 (1) ΠΑΟΚ 3 (1) Ατρόμητος 3 (2)
Στο γήπεδο μπαίνουν και οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, ενώ όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.
Υπάρχει μια μικρή ένταση κατά την είσοδο των οπαδών. Σπεύδουν στο σημείο οι Αλαφούζος, Σαββίδης, Βρύζας.
Ανταλλαγή φωτοβολίδων, αλλά και μερικά σπασμένα καθίσματα συνθέτουν το μέχρι τώρα σκηνικό και ευθύνονται για την καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα.
Δυνάμεις των ΜΑΤ έχουν παραταχθεί μπροστά από τις θύρες 6 και 7, ενώ απομακρύνουν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ προς τα... ψηλά της κερκίδας.
Η διαιτητική τριάδα έχει αποσυρθεί στα αποδυτήρια και θα επανέλθουν μόνο όταν ηρεμήσει εντελώς η κατάσταση, η οποία δείχνει πάντως να αποκλιμακώνεται.
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βρίσκονται εντός του αγωνιστικού χώρου και κάνουν ζέσταμα.
Υπενθυμίζεται πως το «τριφύλλι» λανσάρει σήμερα τη νέα του φανέλα, η οποία παρουσιάστηκε νωρίτερα.
Τώρα κάνουν και μια μίνι-προθέρμανση και οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.
Η κατάσταση έχει ηρεμήσει και σε λίγο θα ξεκινήσει (μάλλον...) το ματς.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
Πιο ορεξάτα έχουν μπει οι φιλοξενούμενοι.
8' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Πολύ γρήγορη αντεπίθεση από τα δεξιά με τον Καρέλη που γύρισε την μπάλα στην περιοχή και βρήκε τον Μπεργκ. Το σουτ του Σουηδού αποκρούστηκε από τον Γλύκο που έδιωξε σε κόρνερ.
9' Απαντά ο ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάτσε και κεφαλιά του Αθανασιάδη, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ γυρίζει πολύ ωραία από αριστερά και ο Βούκιτς σηκώνεται ολομόναχος αλλά η κεφαλιά του φεύγει άουτ.
14' Κεφαλιά του Καρέλη μετά από σέντρα του Χουχούμη, άουτ.
Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με ευκαιρίες εκατέρωθεν.
21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Παναθηναϊκός κάνει το 1-0 με το πρώτο γκολ του Πέτριτς από τον Φεβρουάριο του 2012! Ο Χουχούμης εκτέλεσε φάουλ, ο Σίλντενφελντ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο συμπατριώτης του πήρε το... ρτιμπάουντ και με πολύ καλό σουτ ανοίγει το σκορ.
Ο Σκόνδρας δέχεται ένα μπουκάλι στην πλάτη, όπως φαίνεται στο ριπλέι, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να μην αντιδρά.
30' Νέα καλή στιγμή για τους «πράσινους» με τον Μπεργκ να αποτυγχάνει να νικήσει με προβολή τον Γλύκο.
Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός, ενώ δεν υπάρχουν μεγάλες φάσεις.
45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.
Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.
Πιο κινητικοί οι γηπεδούχοι, δείχνουν ικανοί να απειλήσουν ξανά.
55' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν αντί του Πέτριτς.
57' Καλό σουτ του Ζέκα, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
59' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης αντί του Λάζαρ.
Φουλ επίθεση από τον ΠΑΟΚ που πλέον παίζει με Αθανασιάδη, Στοχ, Βούκιτς, Σαλπιγγίδη!
61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ έβγαλε καταπληκτική κάθετη στον Καρέλη, όμως ο Γλύκος βγήκε σωτήρια και του έκρυψε το πεδίο.
62' Αυτή ήταν η τελευταία φάση για τον Καρέλη που αντικαθίσταται από τον Λαγό.
68' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθνασιάδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, όμως αντί να πλασάρει, προσπάθησε να "σκοτώσει" τον Καπίνο, ο οποίος έδιωξε σωτήρια.
68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. O Κουλούρης αντικαθιστά τον Βούκιτς.
72' Ο Μπεργκ βγήκε στην αντεπίθεση, όμως έφυγε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γλύκο.
78' Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς.
79' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Από κόρνερ του Στοχ ο Ινσαουράλδε θα πιάσει κεφαλιά, ο Καπίνο αποκρούει και στη συνέχεια δέχεται φάουλ από τον Σαλπιγγίδη.
84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
Ο Λίνο έβγαλε παράλληλη σέντρα, με τον Καπίνο να μην μπορεί να σταματήσει την μπάλα και τον επερχόμενο Σαλπιγγίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1.
90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
90'+3' Λήξη του αγώνα.