Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 3-1

Η εξέλιξη του ματς Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης για την έκτη αγωνιστική των play-off της Superleague, όπως την παρακολουθήσατε από το control-room του sport-fm.gr.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Περιστερίου, Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης, για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των play-off της Superleague.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση της σχετικής βαθμολογίας με τέσσερις βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοβαθμούν στη δεύτερη με τον ΠΑΟΚ, έχοντας επτά βαθμούς.
Οι Αρκάδες διεκδικούν ακόμη το καλό «εισιτήριο» για τα προκριματικά του Europa League και θα το πάρουν αν καταφέρουν να παραμείνουν πίσω από τον Παναθηναϊκό, που τερματίσει σίγουρα πρώτος.
Οι Περιστεριώτες θέλουν να αποφύγουν την τελευταία θέση, ώστε να ξεκινήσουν λίγο αργότερα τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στα προκριματικά του Europa League.
Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Σηφάκης, Φυτανίδης, Μπάλλας, Ταυλαρίδης, Γιαννούλης, Ναπολεόνι, Δημούτσος, Ούμπιδες, Πίτου Γκαρσία, Καραμάνος, Μπρίτο.
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι: Τσέναμο, Φωτάκης, Νάστος, Κιβρακίδης, Θεολόγου, Φάμπιο, Γεωργίου
Αστέρας Τρίπολης (Σ. Βεργέτης): Ερνάντες, Κοντοές, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Εντό, Ουσέρο, Καράσκο, Ντε Μπλάσις, Βάλντο.
Στον πάγκο για τους Αρκάδες οι: Μπαντής, Κουρμπέλης, Σέτι, Μουνάφο, Ναβάρο, Παπαχρήστος, Λισγάρας.
Ο Γιώργος Παράσχος δεν έχει στη διάθεση του τον πρώτο του σκόρερ, Δημήτρη Παπαδόπουλο, αλλά και τον Νίκο Λαχαρίδη, καθώς έχουν συμπληρώσει κάρτες.
Από την άλλη ο Στάικος Βεργέτης δεν υπολογίζει τον Χουάνμα, καθώς είναι τιμωρημένος, αλλά και τον βασικό του επιθετικό, Χερόνιμο Μπαράλες, ο οποίος ένιωσε χθες ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.
Ο Αργεντινός επιθετικός είχε πετύχει το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Τρίπολη για την 2η αγωνιστική των play-off.
Στον αγώνα των δυο ομάδων για την κανονική περίοδο της Superleague, οι «μπλε» επικράτησαν 3-1, με τους Καραμάνο, Νάστο και Ούμπιντες (πεν.) να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ ο απόντας σήμερα, Χουάνμα μείωσε στο τέλος.
Έναρξη στο ματς.
1' Μεγάλη ευκαιρία με το ξεκίνημα για τον Ατρόμητο. Ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα και βρήκε στην περιοχή τον Ναπολεόνι, οποίος έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τομ οριζόντιο δοκάρι του Ερνάντεζ.
5' Κίτρινη κάρτα στον Γκοϊάν για φάουλ στον Καραμάνο.
7' Γκολ ο Ατρόμητος. Ο Ναπολεονί έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πήρε... μέσα τα χέρια του Ερνάντες και κατέληξε στα δίχτυα.
Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που σκοράρει ο Ιταλός, καθώς είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο ματς με τον Παναθηναϊκό.
14' Απειλή από τον Αστέρα. Ο Λουί γύρισε από τα δεξιά και ύστερα από το διώξιμο του Φυτανίδη έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη και κατέληξε σε κόρνερ.
Ανεκμετάλλευτο πέρασε το κόρνερ.
16' Σουτ του Εντό, αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Σηφάκη, καθώς έφυγε η μπάλα αρκετά έξω.
23' Κίτρινη κάρτα στον Εντό.
24' Γκολ ο Ατρόμητος, με τον Ναπολεόνι να σκοράρει πάλι, κάνοντας το 2-0. Ο Ιταλός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία του Ερνάντεζ με τον Εντό και με πείσμα πήρε την μπάλα και στην έστειλε σε άδιο τέρμα στα δίχτυα.
27' Σουτ του Δημούτσου από τα δεξιά, με την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ ύστερα από κόντρα.
Είναι σημαντικό για τον Ατρόμητο το δεύτερο τέρμα, καθώς έχει χάσει 1-0 στην Τρίπολη και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Αστέρα θα έχει αυτός πλεονέκτημα αν νικήσει με πάνω από γκολ διαφορά. Σε περίπτωση που νικήσει με ένα τέρμα, υπερτερεί ο Αστέρας, καθώς μετράνε τα εκτός έδρας γκολ στα play-off.
30' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα. Κίτρινη για τον Ταυλαρίδη.
Το εκτέλεσε ο Ουσέρο και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.
33' Γκολ ο Αστέρας και 2-1. Ο Γκοιάν έπιασε την κεφαλιά ύστερα από γέμισμα και ο Ντε Μπλάσις τσίμπησε την μπάλα πριν τη μαζέψει ο πορτιέρο των γηπεδούχων και σε άδειο τέρμα δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-1.
36' Σουτ του Ούμπιντες από τα δεξιά και ο Ερνάντεζ έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.
37' Γκολ ο Ατρόμητος και 3-1 με τον Φυτανίδη.
Ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Έλληνας αμυντικός με κεφαλιά έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους.
39' Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ.
Αποβλήθηκε από τον Αρετόπουλο ο βοηθός του Στάικου Βεργέτη, Λεωνίδας Τσιγαρίδας για διαμαρτυρία.
42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Καραμάνος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ερνάντες έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε.
44' Κοντά στο τέταρτο γκολ ο Ατρόμητος. Ο Ναπολεόνι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και συνέκλινε κάνοντας συρτό σουτ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει με υπερένταση.
45' Σέντρα του Καράσκο από τα αριστερά με τον Βάντο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
Ημίχρονο στο Περιστέρι.
Αλλαγή και γα τις δύο ομάδες με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μουνάφο στη θέση του Εντό για τον Αστέρα και ο Φάμπιο αντί του Καραμάνου για τον Ατρόμητο.
Έναρξη δεύτερου μέρους.
47' Γύρισμα του Λούι με τον Ντε Μπλάσις να πιάνει το σκαστό σουτ, αλλά δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Σηφάκης.
51' Κίτρινη στον Φάμπιο, ύστερα από μονομαχία με τον Ντε Μπλάσις. Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα.
Εκτέλεσε με δύναμη ο Ουσέρο, με τον Σηφάκη να διώχνει με γροθιές.
57' Ο Ναπολεόνι βγήκε σε καλή θέση και λίγο πλάγια, αλλά μπερδεύτηκε και έχασε την κατοχή της μπάλας.
58' Πολύ κοντά στο 3-2 ο Αστέρας, αλλά ο Ντε Μπλάσις νικήθηκε μέσα στη μικρή περιοχή, στο πλασέ που έκανε, από τον Σηφάκη.
60' Σουτ του Γιαννούλη από τα αριστερά και ο Ερνάντες έδιωξε σε κόρνερ.
62' Παραλίγο το 4-1 για τον Ατρόμητο, με τον Ναπολεόνι να βγαίνει τετ α τετ, όντας λίγο πλάγια, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ύστερα από το σουτ που έκανε.
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ναβάρο στη θέση του Γκοιάν.
Ρισκάρει, γιατί δεν έχει άλλη επιλογή, ο Βεργέτης. Βγάζει αμυντικό και βάζει εξτρέμ.
68' Σουτ του Μουνάφο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω.
71' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο Μπρίτο, μέσα ο Νάστος.
73' Κίτρινη κάρτα ο Ουσέρο.
80' Τελευταία αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο σκόρερ των δύο τερμάτων των γηπεδούχων, Στέφανο Ναπολεόνι στη θέση του ο Γεωργίου.
84' Κοντά στο 4-1 ο Ατρόμητος. Ο Γεωργίου μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όμως απέκρουσε το σουτ του ο Εν'αντες.
90+2' Κίτρινη στον Σηφάκη.
90+3' Κεφαλιά του Βάλντο, λίγο έξω.
90+4' Κίτρινη στον Γιαννούλη.
Τέλος στο Περιστέρι, νίκη με 3-1 για τον Ατρόμητο επί του Αστέρα. Στην τρίτη θέση των play-off τερμάτισαν οι νικητές, στην τέταρτη οι ηττημένοι.