Βέλγιο-Αλγερία

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση Βέλγιο-Αλγερία.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βέλγιο-Αλγερία, για τον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Ένας αγώνας ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στο "Εστάντιο Μινεϊράο" του Μπέλο Οριζόντε.
Στο χορτάρι του γηπέδου έχουν πατήσει ήδη οι ποδοσφαιριστές των δύο συγκροτημάτων, που έχουν βγει ζέσταμα.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο να περάσουμε στις ενδεκάδες.
Βέλγιο (Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Βερτόνχεν, Βαν Μπούιτεν, Κομπανί, Αλντεβάιρελντ, Ντεμπελέ, Βίτσελ, Αζάρ, Ντε Μπρούιν, Τσαντλί, Λουκάκου.
Αλγερία (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς): Εμπολί, Χαλισέ, Μεντζανί, Μπουγκέρα, Γκουλάμ, Ταϊντέρ, Μπενταλέμπ, Μοστεφά, Φεγκουλί, Σουντάνι, Μαχρέζ.
Το Βέλγιο εντυπωσιάζει τα τελευταία χρόνια και σε συνδυασμό με την αστείρευτη ποιότητα που υπάρχει στο ρόστερ του, έχουν δημιουργηθεί προσδοκίες για μια καλή πορεία στο τουρνουά.
Από την άλλη κανείς δεν μπορεί να υποτιμήσει την Αλγερία, η οποία ωστόσο καλείται να δώσει τέλος σε ένα σερί έξι ανεπιτυχών αποτελεσμάτων.
Η νίκη επί της Χιλής με σκορ 3-2 στη διοργάνωση του 1982, είναι η πιο... πρόσφατη σε τελική φάση. Έκτοτε μετράει δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.
Το πιο αξιοσημείωτο στατιστικό στοιχείο για το Βέλγιο είναι πως για πρώτη φορά παρατάσσει ενδεκάδα και σε αυτή δεν υπάρχει ούτε ένας ποδοσφαιριστής που να αγωνίζεται στο εθνικό πρωτάθλημα.
Οπαδός της Αλγερίας... "μπουκάρει" -με φιλικές διαθέσεις- στον αγωνιστικό χώρο λίγη ώρα πριν από τη σέντρα. Εικόνα live314/34019.jpg
1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Αλγερία στη σέντρα.
Ψάχνουν τους ρόλους στο γήπεδο οι παίκτες σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο. Ένα γέμισμα του Φεγκουλί με εκτέλεση φάουλ δεν προβλημάτισε την άμυνα των Βέλγων, οι οποίοι πιέζουν ψηλά.
Αρκετά λάθη εκατέρωθεν, είτε υπό πίεση, είτε αβίαστα. Συμπληρώθηκαν δέκα λεπτά χωρίς να έχει καταγραφεί τελική προσπάθεια.
Αρκετά αγχωμένοι οι Βέλγοι δεν έχουν καταφέρει να διασπάσουν την πολύ καλά στημένη -ειδικά αμυντικά- ομάδα της Αλγερίας.
18' Ο Μαχρέζ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή των Βέλγων και σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Η πρώτη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση.
21' Η πρώτη καλή στιγμή για το Βέλγιο! Ο Βίτσελ βρήκε χώρο και έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Εμπολί να αντιδρά σωστά και να αποσοβεί τον κίνδυνο!
24' Πέναλτι για την Αλγερία!
Ο Βερτόνχεν υποπίπτει στην παράβαση και παρατηρείται με κίτρινη κάρτα. Το κερδίζει ο Φεγκουλί, ο οποίος αναλαμβάνει και την εκτέλεση.
25' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΕΡΙΑ, 1-0! Ο Φεγκουλί ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα.
Αναπάντεχα κακό ξεκίνημα από τους Βέλγους.
30' Η εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούιν πέρασε άουτ.
34' Κίτρινη κάρτα στον Μπενταλέμπ.
35' Άλλο ένα μακρινό σουτ από τον Βίτσελ, διώχνει με τις γροθιές ο Εμπολί!
39' Φάουλ σε καλή για τους Βέλγους. Πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Βερτόνχεν να σουτάρει ψηλά άουτ.
Δεν υπάρχει ορθολογική ανάπτυξη από τους Βέλγους που "τρακάρουν" συνεχώς στην πολυπρόσωπη άμυνα των Αλγερινών.
42' Απειλούν μόνο με μακρινά σουτ. Τούτη τη φορά από τον Τσαντλί. Δεν χρειάστηκε ο Εμπολί, αφού πέρασε άουτ.
44' Από ενέργεια του Αζάρ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τσαντλί σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν δυσκόλεψε τον Εμπολί.
45' Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο.
Οι Βέλγοι δεν βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των Αλγερινών, οι οποίοι προηγούνται 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φεγκουλί.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς αντικατέστησε τον Τσαντλί.
50' Ευκαιρία για το Βέλγιο! Εκτέλεση κόρνερ, κακή έξοδος του Εμπολί, ξαφνιάζεται ο Βίτσελ που δεν περίμενε την μπάλα, πιάνει όπως όπως την κεφαλιά. Πέρασε πάνω την εστία.
58' Δεύτερη αλλαγή για τους Βέλγους. Ο Οριζί πέρασε στη θέση του Λουκάκου.
Κρατάνε γερά οι Αλγερινοί, οι οποίοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή λίγο νωρίτερα με την κεφαλιά του Μεντζανί να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
65' Κλείνει τις αλλαγές του το Βέλγιο. Ο Φελαϊνί στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ντεμπελέ.
65' Ο Βερτόνχεν βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
66' Πρώτη αλλαγή για τους Αλγερινούς. Ο Σλιμάνι αντικατέστησε τον Σουντάνι.΄
66' Ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Εμπολί λέει "όχι" στο σουτ του Οριζί!
70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ, 1-1!
Το πετυχαίνει ο Φελαϊνί με κεφαλιά, αξιοποιώντας την εξαιρετική σέντρα του Ντε Μπρούιν!
71' Αλλαγή για την Αλγερία. Ο Λασέν πέρασε στη θέση του Μαχρέζ.
80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ, 2-1!
Εξαιρετική επίθεση από τους Βέλγους, ο Αζάρ μοίρασε υπέροχα την μπάλα για τον Μέρτενς, ο οποίος με άπιαστο σουτ έστειλε την μπα΄λα στα δίχτυα!
Βγήκαν και οι δύο αλλαγές του Βίλμοτς!
84' Τελευταία αλλαγή και για τους Αλγερινούς. Ο Γκιλάς μπήκε στο ματς αντί του Μεντζανί.
Μπαίνεις στις καθυστερήσεις η αναμέτρηση.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90'+3': Λήξη του αγώνα.