Αυστραλία-Ολλανδία

Παρακολουθήστε live από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Αυστραλία-Ολλανδία, για τον β’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Αυστραλία και την Ολλανδία, στο πλαίσιο του Β' ομίλου.
Η Ολλανδία ήταν σαρωτική στην πρεμιέρα, συντρίβοντας με σκορ 5-1 την Ισπανία.
Με το ...αριστερό μπήκε στη διοργάνωση η Αυστραλία γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1 από τη Χιλή.
Εντελώς διαφορετικά συναισθήματα, εντελώς διαφορετικές προσδοκίες για τις δύο ομάδες.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο να δούμε τις ενδεκάδες του αγώνα.
Αυστραλία (Άγγελος Ποστέκογλου): Ράιν, Ντάβιντσον, Κέιχιλ, Σπιράνοβιτς, Λέκι, Όαρ, Γέντνιακ, ΜακΚέι, Μακγκόουαν, Ουίλκινσον, Μπρεσιάνο.
Ολλανδία (Λουίς Φαν Χααλ): Σίλεσεν, Φλααρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ. Γιάανματ, Ντε Γκουζμάν, Φαν Πέρσι, Σνάιντερ, Ρόμπεν.
Στον πάγκο των "καγκουρό" κάθεται ο Ελληνοαυστραλός, Άγγελος Ποστέκογλου, ο οποίος ήταν τεχνικός της Παναχαϊκής το 2008.
Σε λιγότερο από 20 λεπτά η σέντρα. Πολύ καλές οι κλιματολογικές συνθήκες στο Πόρτο Αλέγκρε. Στους 14 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία.
Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους Ολλανδοί και Αυστραλοί. Επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες και τώρα ετοιμάζονται να ξαναμπούν στον αγωνιστικό χώρο του "Estadio Beira-Rio" για την έναρξη του αγώνα.
Όλα έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα.
1' Έναρξη του αγώνα με την Ολλανδία στη σέντρα.
3' Διακοπή στο ματς για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον Μάρτινς Ίντι ο οποίος βρέθηκε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο από σκληρό μαρκάρισμα του Κέιχιλ.
4' Δεν είναι κάτι το σοβαρό.
6' Ο Ρόμπεν βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά έχασε την μπάλα σε ένα φαινομενικά εύκολο κοντρόλ.
Χωρίς αξιόλογη επιθετική προσπάθεια ως τώρα.
15' Το δυνατό σουτ του Μπρεσιάνο κόντραρε στον Μάρτινς Ίντι και πέρασε κόρνερ.
18' Μακρινή εκτέλεση φάουλ για τους Ολλανδούς, ο Φαν Πέρσι έπιασε την κεφαλιά, με τον Ράιν να μπλοκάρει σταθερά.
20' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 1-0!
Από εξαιρετικό σόλο του Ρόμπεν, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ στην αριστερή γωνία έδωσε το προβάδισμα στους "οράνιε".
21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, 1-1!
Άμεση απάντηση, δράσης ο συνήθης ύποπτος Κέιχιλ με άπιαστο σουτ!
Βάζει υποψηφιότητα για το καλύτερο γκολ της διοργάνωσης!
Εξαιρετικός ρυθμός, έχει ανοίξει πολύ το παιχνίδι έπειτα από τα γκολ που επιτεύχθηκαν.
31' Ευκαιρία για την Αυστραλία! Η μπάλα στρώθηκε στον Μπρεσιάνο, αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε πέρασε πάνω από την εστία!
Η εξαιρετική παρουσία της Αυστραλίας και η άμεση αντίδρασή της στο τέρμα που δέχθηκε, έδωσε άγρια ομορφιά στον αγώνα.
43' Ο Κέιχιλ παρατηρείται με κίτρινη κάρτα. Χάνει το τελευταίο ματς στη φάση των ομίλων, με αντίπαλο την Ισπανία.
"Θύμα" του ο Μάρτινς Ίντι. Βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο...
45' Αναγκαστική αλλαγή για τους Ολλανδούς. Ο Ντεπάι πέρασε στη θέση του Μάρτινς Ίντι.
45+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Ρόμπεν (20'). Άμεση αντίδραση για τους Αυστραλούς με το τρομερό γκολ του Κέιχιλ (21').
Μοιρασμένη η κατοχή (50%-50%). Μία τελική προσπάθεια παραπάνω για τους Αυστραλούς (πέντε έναντι τεσσάρων των Ολλανδών).
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Αντικανονικό χτύπημα του Φαν Πέρσι στον Σπιράνοβιτς. Κίτρινη κάρτα στον Ολλανδό, ο οποίος χάνει το ματς με τη Χιλή, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.
49' Πολύ αδύναμο το σουτ του Φαν Πέρσι για να απειλήσει τον Ράιαν.
51' Σωτήρια επέμβαση του Ράιαν στο επικίνδυνο σουτ του Σνάιντερ.
52' Πρώτη αλλαγή για τους Αυστραλούς. Ο Μπόζανιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μπρεσιάνο.
53' Πέναλτι για την Αυστραλία!
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, 2-1! Ο Γιέντινακ ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι και δίνει το προβάδισμα στους Αυστραλούς!
Μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους Ολλανδούς.
Σε προσπάθεια του Μπόζανιτς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιάνματ, από απόσταση εξ επαφής.
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 2-2!
Ο Ρόμπεν τροφοδότησε τον Ντεπάι, που έβγαλε κάθετα για τον Φαν Πέρσι στην περιοχή, αυτός γύρισε το σώμα του και "εκτέλεσε" τον Ράιαν, ισοφαρίζοντας για τους Ολλανδούς!
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ, 3-2!
Απίστευτη εξέλιξη! Η Αυστραλία έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, και στην αμέσως επόμενη φάση, οι Ολλανδοί βγήκαν γρήγορα στην επίθεση και ο Ντεπάι με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
74' Ο Ρόμπεν εκτελεί συρτά ένα κερδισμένο φάουλ, μπλοκάρει ο Ράιαν.
75' Ο Ράιαν διώχνει με υπερένταση το σουτ του Ντε Γιονγκ!
77' Αλλαγή για τους Αυστραλούς. Ο Τάγκαρτ πέρασε στη θέση του Όαρ.
78' Αλλαγή και για τους Ολλανδούς. Ο Ντε Γκούζμαν δίνει τη θέση του στον Βαϊνάλντουμ.
Φάουλ σε καλή θέση για την Αυστραλία.
Ο Γέντινακ ανέλαβε την εκτέλεση, απομάκρυνε τον κίνδυνο η ολλανδική άμυνα.
88' Τελευταία αλλαγή για τους Ολλανδούς. Ο Λενς αντικατέστησε τον Φαν Πέρσι.
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις, παραμένει το 3-2 υπέρ της Ολλανδίας.
90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία, με τον Ράιαν να λέει "όχι" από κοντά.
Τέλος στον αγώνα!
Μεγάλη νίκη για την Ολλανδία που έκανε την ανατροπή κόντρα στην μαχητική Αυστραλία και πήρε τους τρεις βαθμούς (3-2).
Αγκαλιά με την πρόκριση στους 16 οι "οράνιε", έμειναν εκτός οι Αυστραλοί.
Καλό βράδυ σε όλους. Έπεται και συνέχεια με τους υπόλοιπους αγώνες του σημερινού προγράμματος.