Ιαπωνία - Ελλάδα

Παρακολουθήστε σε real-time από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της Εθνικής απέναντι στην Ιαπωνία, για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ. Ζωντανά η αναμέτρηση και στον NovaΣΠΟΡ FM 94.6 σε περιγραφή Γιώργου Χελάκη.
Καλό σας βράδυ. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας απέναντι στην Ιαπωνία για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Μουντιάλ της Βραζιλίας.
Το αποψινό είναι και το πιο κρίσιμο βήμα που καλούνται να κάνουν ο Φερνάντο Σάντος και οι παίκτες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Ιδανικό αποτέλεσμα για την Ελλάδα η σημερινή νίκη των Κολομβιανών απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού.
Η βαθμολογία του 3ου ομίλου αυτή την ώρα: 1. Κολομβία 6 (5-1) 2. Ακτή Ελεφαντοστού 3 (3-3) 3. Ιαπωνία 0 (1-2) 4. Ελλάδα 0 (0-3)
Πριν από λίγη ώρα έφτασε η Εθνική στο «Estadio das Dunas» του Νατάλ και οι διεθνείς ολοκλήρωσαν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.
Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες από τη Βραζιλία ο Φερνάντο Σάντος –τελικά- επέλεξε να ξεκινήσει με βασικούς τους Μήτρογλου και Φετφατζίδη.
Έτσι, αν επιβεβαιωθούν τότε η σύνθεση της Εθνικής θα έχει ως εξής: Kαρνέζης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ, Φετφατζίδης, Σαμαράς και Μήτρογλου.
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί ζωντανά από τον NovaΣΠΟΡ FM 94.6 σε περιγραφή Γιώργου Χελάκη.
Πριν από λίγα λεπτά ολοκλήρωσαν τη βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο και οι Ιάπωνες.
Οι τερματοφύλακες έχουν βγει ήδη για ζέσταμα.
Έχουν βγει οι δύο ομάδες για ζέσταμα!
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ιαπωνία (Αλμπέρο Τζακερόνι): Καβασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Γιαμαγκούτσι, Χασέμπε, Οκαζάκι, Χόντα, Οκούμπο, Οσάκο Στον πάγκο: Σακάι, Μορισίτζε, Εντό, Κιγιοτάκε, Καγκάβα, Κακιτάνι, Νισικάβα, Αογιάμα, Ινόα, Σαΐτο, Σακάι, Γκόντα
Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ, Φετφατζίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου Στον πάγκο: Τζαβέλλας, Μόρας, Τζιόλης, Καραγκούνης, Βύντρα, Γλύκος, Καπίνο, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Γκέκας Σάμαρης, Ταχτσίδης
Χωρίς εκπλήξεις η σύνθεση της Εθνικής, που θα έχει δύο αλλαγές στην 11αδα σε σχέση με το πρώτο ματς. Έκπληξη για τους Ιάπωνες, με τον Τζακερόνι να αφήνει εκτός τον Καγκάβα.
Tη μάχη της κερκίδας την έχουν κερδίσει οι περίπου 10.000 Ιάπωνες. 100 οι Έλληνες που βρίσκονται στο Νατάλ, ελπίζοντας πως θα κερδίσουν στο γήπεδο!
Η Ελλάδα καλείται απόψε να σπάσει και την παράδοση απέναντι στους Ασιάτες. Κι όταν λέμε κακή, εννοούμε πως σε έξι ματς μέχρι σήμερα, η Εθνική δεν έχει «γευτεί» τη χαρά της νίκης και έχει φύγει είτε απόλυτα απογοητευμένη απ’ το γήπεδο (με ήττα), είτε εν μέρει (με ισοπαλία).
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια του γηπέδου, που σιγά-σιγά γεμίζει
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Η ώρα των Εθνικών Ύμνων!
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Έναρξη της αναμέτρησης
2' Eπικίνδυνη αντεπίθεση για την Ιαπωνία. Ο Οκούμπο έσπασε στον Γιαμαγκούτσι αλλά το σουτ του ευτυχώς εξουδετερώθηκε από τους Έλληνες αμυντικούς.
7' Ανοιχτό ματς στα πρώτα λεπτά με αρκετούς χώρους στο γήπεδο.
11' Ωραία προσπάθεια για την Ελλάδα. Ατομική ενέργεια του Κονέ, που κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και ο Καβασίμα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
12' Κίτρινη κάρτα στον Χασέμπε για τράβηγμα στον Μανιάτη.
15' Στο πρώτο τέταρτο έχουμε πρόβλημα στην κατοχή της μπάλας, όμως οι Ιάπωνες δεν μας απειλούν.
17' Οι παίκτες του Τζακερόνι αλλάζουν με άνεση την μπάλα στη μεσαία γραμμή.
19' Φάση για την Ιαπωνία. Σουτ του Οσάκο έξω από την περιοχή, ο Καρνέζης πέφτει και μπλοκάρει.
21' Μεγάλη φάση για την Ιαπωνία. Ο Οσάκο και πάλι κάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα δίπλα απ΄ την εστία της Εθνικής.
27΄ Ο Μανιάτης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή όμως η τελική πάσα δεν ήταν καλή.
27' Κίτρινη στον Κατσουράνη για δυνατό φάουλ.
28' Καλό φάουλ του Χόντα, ο Καρνέζης διώχνει αλλά δεν μπλοκάρει τη μπάλα.
30' Ένα πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μήτρογλου και έχει πέσει στο χορτάρι.
Ο Χασέμπε βρήκε με τον αγκώνα του τον επιθετικό της Φούλαμ.
33' Φάση για την Ιαπωνία. Σέντρα του Ναγκατόμο, ο Οσάκο πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει πάνω απ' την εστία του Καρνέζη.
Ο Γκέκας θα περάσει στη θέση του Μήτρογλου, που δεν μπορεί να συνεχίσει.
35' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Γκέκας στη θέση του Μήτρογλου.
38΄Δεύτερη κίτρινη στον Κώστα Κατσουράνη για δυνατό φάουλ!
Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Ελλάδα!
Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
40΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Δυνατό σουτ του Τοροσίδη, διώχνει δύσκολα ο Καβασίμα σε κόρνερ.
41' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης στη θέση του Φετφατζίδη.
Σε 4-1-3-1 ο σχηματισμός της Εθνικής μετά την αποβολή.
45' Ωραίο φάουλ του Καραγκούνη, ο Τοροσίδης δεν βρίσκει καλά την μπάλα, που καταλήγει άουτ.
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Ιαπωνία και Ελλάδα παραμένουν στο 0-0!
Η Εθνική έχει καλό πρόσωπο, όμως αγωνίζεται από το 38ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κατσουράνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Όσον αφορά την αποβολή του μέσου του ΠΑΟΚ, πρόκειται για τη 2η του έπειτα από 113 ματς με τη φανέλα της Ελλάδας.
46' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Ο Έντο στη θέση του Χασέμπε.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
46' Ο Σαμαράς πάει έξυπνα να ξεγελάσει τον Καβασίμα, όμως το μακρινό του σουτ έφυγε αρκετά άουτ.
51΄ Ο Έντο εκτελεί φαλτσαριστά φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα ευτυχώς καταλήγει άουτ.
54' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά.
57' Αλλαγή για την Ιαπωνία. Στη θέση του Οσάκο πέρασε ο Καγκάβα.
59' Έχει κερδίσει χρόνο και ανάσες η Εθνική με τρία κόρνερ στην αντίπαλη περιοχή.
60΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Γκέκας πιάνει την κεφαλιά ο Καβασίμα διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.
65' Η Εθνική στέκεται καλά στο ματς. Κρατάει μακριά από την περιοχή της τους Ιάπωνες και παράλληλα προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις τον Καβασίμα.
68' Τεράστια ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Ουτσίντα κάνει ωραίο γύρισμα και ο Οκούμπο στέλνει τη μπάλα άουτ από τη μικρή περιοχή.
70' Οι παίκτες του Τζακερόνι έχουν πάρει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά και προσπαθούν να πιέσουν.
71΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Παπασταθόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ουτσίντα στέλνει τη μπάλα δίπλα απ' το δοκάρι του Καρνέζη.
74' 68% - 32% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ιαπωνίας.
77' Δυνατό σουτ του Οκούμπο έξω από την περιοχή, διώχνει ο Καρνέζης.
80' Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Κονέ πέρασε ο Σαλπιγγίδης.
81΄ Καλή φάση για την Εθνική. Κόρνερ του Καραγκούνη, ο Σαμαράς δεν πιάνει γεμάτα την κεφαλιά που καταλήγει άουτ.
83' Οι Ιάπωνες πιέζουν πολύ, η ελληνική άμυνα κρατάει.
85' Τρομερό ματς από όλους τους παίκτες, που παρά την κούραση αντέχουν.
85' Ο Ναγκατόμο πιάνει το σουτ και ο Γιοσίντα βάζει το κεφάλι του και στέλνει τη μπάλα άουτ.
88' Φάση για την Εθνική. Σουτ του Χολέμπας, ο Καβασίμα διώχνει στην κλειστή γωνία.
89' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη για χέρι.
90' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντο, διώχνει δύσκολα ο Καρνέζης.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+3' Έχουν κουραστεί και οι Ιάπωνες, ένα λεπτό έμεινε.
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
Η Ελλάδα πάλεψε και άντεξε απέναντι στους Ιάπωνες και παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 38' πήρε τουλάχιστον το 0-0, που την κρατάει ζωντανή για την πρόκριση.
Παλικαρίσια εμφάνιση από όλους τους διεθνείς, που άντεξαν αγνοώντας την κούραση.
Θερμό χειροκρότημα στους παίκτες του Σάντος από τους 100 Έλληνες που βρέθηκαν στη Νατάλ.
Ευχαριστούμε, που μείνατε μαζί μας καλό σας ξημέρωμα.