Αργεντινή-Ιράν 1-0

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις, ο Λιονέλ Μέσι λύτρωσε την (κακή) Αργεντινή και της έδωσε νίκη-πρόκριση (1-0) επί του μαχητικού Ιράν.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Αργεντινής με το Ιράν για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ.
Μετά την αγχωτική νίκη (και τη μέτρια εμφάνιση) στην πρεμιέρα με τη Βοσνία, η "μπιανκοσελέστε" θέλει να δώσει σήμερα την πρώτη πειστική απόδειξη ότι συγκαταλέγεται στα φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Και ένας μονάχα τρόπος υπάρχει για να το κάνει: Συνδυάζοντας μια νίκη (που θα εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στην επόμενη φάση) με χορταστικό θέαμα και αρκετά γκολ.
Άλλωστε ο αντίπαλος μοιάζει να προσφέρεται για κάτι τέτοιο, καθώς το Ιράν είναι ο ένας από τους δυο... υπαίτιους (ο άλλος είναι η Νιγηρία) για το χειρότερο μέχρι τώρα παιχνίδι της διοργάνωσης.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα αγωνιστούν οι δυο ομάδες...
ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Χαγκιγκί, Χάτζι Σάφι, Χοσεϊνί, Αμιρχοσεΐν, Νεκουνάμ, Μασούντ, Αντρανίκ, Μονταζερί, Ρέζα, Ντετζάγκα, Μέχρνταντ
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Αλεχάνδρο Σαμπέγια): Ρομέρο, Γκαράι, Σαμπαλέτα, Γκάγκο, Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν, Μέσι, Μαστσεράνο, Ρόχο, Φ. Φερνάντες, Αγουέρο
Στον πάγκο για τους Λατινοαμερικάνους οι: Οριόν, Αντούχαρ, Καμπανιάρο, Μπίλια, Πέρες, Ροντρίγκες, Α. Φερνάντες, Ντεμιτσέλις, Παλάσιο, Αλβάρες, Λαβέτσι, Μπασάντα.
Αναπληρωματικοί για τους Ασιάτες οι: Αχμάντι, Νταβάρι, Χεϊντάρι, Ρ. Χαγκίγκι, Αλιρέζα, Καρίμ, Γκασέμ, Μαχίνι, Αχμάντ, Μπακτιάρ, Μπεϊκζαντέχ, Μπεϊτασούρ.
Ακούστηκαν οι εθνικοί ύμνοι των δυο χωρών. Όλα έτοιμα στο Μπέλο Οριζόντε για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
1': Έναρξη του αγώνα.
4': Το Ιράν κάνει πρώτο επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, με ένα επικίνδυνο φάουλ του Χοσεϊνί, που περνάει ωστόσο ανεκμετάλλευτο.
9': Έχει πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα η Αργεντινή κι έχει κλείσει ήδη τους Ιρανούς στην περιοχή τους.
13': Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή!
Υπέροχη κάθετη του Γκάγκο από δεξιά βγάζει μόνο του τον Ιγκουαΐν με τον Χαγκιγκί, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Αργεντινού!
18': Η Αργεντινή ξεδιπλώνεται υποδειγματικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Ιγκουαΐν που παίρνει την τελική πάσα από τον Μέσι δεν κάνει καλό κοντρόλ και κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.
19': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
Η μπάλα στρώνεται στον Ντι Μαρία έξω απ' την περιοχή κι εκείνος σουτάρει απευθεία, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22': Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή!
Έπειτα από όμορφη εναλλαγή της μπάλας και πάσα του Ιγκουαΐν, ο Αγουέρο πλασάρει με φάλτσο, αλλά ο Χαγκιγκί πετάγεται και αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
24': Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρόχο κερδίζει δύσκολη κεφαλιά μέσα στην περιοχή και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
27': Σε νέα εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Γκαράι κερδίζει αυτή τη φορά την κεφαλιά, αλλά δεν είναι καλή και περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
31': Επικίνδυνο φάουλ έξω απ' την περιοχή του Ιράν. Το κέρδισε ο Λιονέλ Μέσι.
33': Ο ίδιος ο Μέσι εκτελεί το φάουλ, αλλά δεν το κάνει καλά και η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι.
36': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
Σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι από αριστερά, ο Γκαράι νικάει τους πάντες στον αέρα και πιάνει την κεφαλιά, αλλά τη στέλνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
42': Ευκαιρία για το Ιράν!
Μετά από κόρνερ του Ντετζάγκα από δεξιά, ο Χοσεϊνί πιάνει την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ' την εστία του Ρομέρο!
45': Καλή φάση για την Αργεντινή!
Άλλη μια εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία έφερε μια κεφαλιά του Φερνάντες, που επίσης έφυγε ψηλά άουτ.
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
50': Καλή φάση για την Αργεντινή!
Μετά από πάσα του Μέσι, ο Σαμπαλέτα σουτάρει με φάλτσο -μέσα απ' την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
52': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
Έπειτα από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Ρεζά έπιασε δύσκολη κεφαλιά μέσα απ' την περιοχή και ανάγκασε τον Ρομέρο ν' αποκρούσει με υπερένταση!
53' - Κίτρινη κάρτα για το Ιράν
Τη βλέπει ο Νεκουνάμ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
60': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
Ο Μέσι κάνει ένα από τα γνωστά του σόλο από τον άξονα, αλλά το πλασέ που επιχειρεί έξω απ' την περιοχή, φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι!
64': Καλή φάση για το Ιράν!
Ο Χαΐ Σαφί δοκιμάζει ένα σουτ από μακριά και η μπάλα, αφού κοντράρει και παίρνει περίεργη τροχιά, φεύγει κόρνερ.
67': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
Έπειτα από σέντρα του Μονταζερί από δεξιά, ο Ντετζάγκα πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Ρομέρο!
72' - Κίτρινη κάρτα για το Ιράν
Την αντικρίζει ο Μασούντ, που ανέτρεψε τον Ντι Μαρία.
74': Ο Μέσι εκτελεί απευθείας το φάουλ -έξω απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
75': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
Ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά ο Χαγκιγκί αντιδρά σωστά και αποκρούει!
76' - Αλλαγή για το Ιράν
Ο Χεϊνταρί μπαίνει στη θέση του Μασούντ.
77' - Αλλαγές για την Αργεντινή
Οι Παλάσιο και Λαβέτσι παίρνουν τις θέσεις των Ιγκουαΐν και Αγουέρο.
81': Ο Παλάσιο βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Χαγκιγκί βγαίνει και τον προλαβαίνει.
82': Ο Ρόχο βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ -έξω απ' την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα φεύγει έξω απ' το απέναντι δοκάρι.
84': Ευκαιρία για την Αργεντινή!
Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Παλάσιο έπιασε δύσκολη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
85' - Αλλαγή για το Ιράν
Στη θέση του Ντετζάγκα μπαίνει ο Αλιρεζά.
86': Μεγάλη ευκαιρία για το Ιράν!
Ο Ρεζά βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση, φτάνει απέναντι από τον Ρομέρο, αλλά το πλασέ του αποκρούεται από τον Αργεντινό τερματοφύλακα!
88' - Αλλαγή για το Ιράν
Στη θέση του Σαΐ Χαφί μπαίνει ο Ρεζά Χαγκιγκί.
90'+1' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ!
Ο Μέσι κινήθηκε όμορφα από δεξιά, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ έξω απ' την περιοχή και "κάρφωσε" την μπάλα στην απέναντι γωνία του Χαγκιγκί!
90+3' - Αλλαγή για την Αργεντινή
Ο Μπίλια αντικαθιστά τον Ντι Μαρία.
90'+5': Λήξη του αγώνα.