Γερμανία-Γκάνα

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση Γερμανία-Γκάνα για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρησης Γερμανία-Γκάνα για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Τα "πάντσερ" εντυπωσίασαν στην πρεμιέρα, επικρατώντας 4-0 της Πορτογαλίας, ενώ οι Αφρικανοί ηττήθηκαν με σκορ 2-1 από τις Ηνωμένες Πολιτείες.
Ξεχωριστό χρώμα στο ματς δίνει σίγουρα η παρουσία των αδελφών Μπόατενγκ σε διαφορετικά στρατόπεδα, αφού ο Κέβιν Πρις αγωνίζεται με τη φανέλα της Γκάνας, ενώ ο Τζερόμ με εκείνη της Γερμανίας.
Μάλιστα και οι δύο πρόκειται να ξεκινήσουν ως βασικοί.
Για να δούμε και τις συνθέσεις των ομάδων...
Ο Γιόακιμ Λεβ επέλεξε τους Νόιερ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Χούμελς, Μερτεζάκερ, Λαμ, Κεντίρα, Οζίλ, Γκέτσε, Κρόος, Μίλερ.
Στον πάγκο κάθονται οι υπόλοιποι 12, δηλαδή οι Τσίλερ, Βαϊντενφέλερ, Γκίντερ, Σβαϊνστάιγκερ, Σούρλε, Ποντόλσκι, Κλόζε, Ντράξλερ, Ντουρμ, Μουσταφι, Κράμερ.
Η Γκάνα του Άπια ξεκινά με τους Νταουντά, Γκιάν Ασαμόα, Ατσού, Μπόατενγκ, Αντρέ Αγιού, Μουντάρι, Ραμπιού, Μενσά, Ασαμόα, Μπόι, Αφούλ.
Αναπληρωματικοί είναι οι Άνταμς, Κουαρασέι, Ινκούμ, Οπάρε, Εσιέν, Άκουα, Μπαντού, Αντομά, Σουμάιλα, Βάρις, Βακάσο, Τζόρνταν Αγιού.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στον αγώνα!
1' Οι Γερμανοί στη σέντρα και το παιχνίδι ξεκινά.
Σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς τα πρώτα λεπτά του ματς, δίχως καμία αξιόλογη φάση.
7' Για την Γκάνα η πρώτη καλή στιγμή του ματς. Ο Ατσού από δεξιά και ο Γκιάν υπό πίεση μέσα από την περιοχή θα σουτάρει αλλά θα στείλει την μπάλα ψηλά άουτ.
11' Ωραία ανάπτυξη από τους Γερμανούς που βρέθηκαν αρκετές σε θέση για σουτ σε κόντρα επίθεση, τελικά σούταρε ο Κρόος αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς.
13' Πολύ καλό σουτ του Ατσού, αποκρούει με δυσκολία ο Νόιερ.
18' Σουτ από τον Κεντίρα, μπλοκάρει ο Νταουντά.
21' Πάσα από τον Οζίλ στο κέντρο της άμυνας, ο Μίλερ δεν καταφέρνει από κοντά να σκοράρει.
29' Ο Γκέτσε φεύγει στην πλάτη της άμυνας από τα δεξιά, πήγε προς τα μέσα κι έκανε τη σέντρα σουτ, όμως ο Μπόι έδιωξε σε κόρνερ.
33' Καταπληκτικό σουτ από τον Μουντάρι από μεγάλη απόσταση και εξαιρετική επέμβαση του Νόιερ!
37' Ωραία προσπάθεια του Γκέτσε, μπλοκάρει εύκολα ο Νταουντά.
41' Φαρμακερή σέντρα του Μίλερ, δεν προλαβαίνει ο Γκέτσε.
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τη Γερμανία. Ο Μουστάφι στη θέση του Μπόατενγκ.
51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΕΤΣΕ!
Βγήκε πολύ ωραία σέντρα από τον Μίλερ, ο Γκέτσε πετάχτηκε μεταξύ των δύο κεντρικών αμυντικών, έπιασε κεφαλιά και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο γόνατό του και κατέληξε στα δίχτυα! 1-0 για τα "πάντσερ".
52' Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Τζόρνταν Αγιού μπαίνει στη θέση του Μπόατενγκ.
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΑΝΑ ΠΟΥ ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ ΣΕ 1-1!
Ο Αφούλ έβγαλε τη σέντρα και ο Αντρέ Αγιού σηκώνεται ψηλότερα από όλους και με το κεφάλι γράφει το 1-1.
63' ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΚΙΑΝ ΚΑΙ 2-1 ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΓΚΑΝΑ!
Πιάστηκε στον ύπνο η αμυντική γραμμή της Γερμανίας και ο Γκιάν έγινε αποδέκτης εξαιρετικής κάθετης, βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ και με ωραίο σουτ έβαλε την Γκάνα μπροστά στο σκορ!
67' Πολύ ωραία αντεπίθεση από την Γκάνα με τον Τζόρνταν Αγιού που έφυγε από τα αριστερά αλλά αντί να δώσει στον Γκιάν που περίμενε στην περιοχή προστίμησε να τελειώσει ο ίδιος τη φάση με σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ.
69' Διπλή αλλαγή για τη Γερμανία. Μέσα Κλόζε, Σβαϊνστάιγκερ, έξω Γκέτσε, Κεντίρα.
71' Απίστευτο! Ο Κλόζε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα κάνει το 2-2!
Μετά από κόρνερ, ο Χέβεντες πιάνει την κεφαλιά και με προβολή ο γερο-Κλόζε ισοφαρίζει ξανα!
72' Αλλαγή για την Γκάνα. Ο Ουακάσο μπήκε στη θέση του Ατσού.
77' Αλλαγή για τους Αφρικανούς. Ο Μπαντού αντί του Ραμπιού.
84' Την τελευταία στιγμή ο Ασαμόα βάζει την κόντρα και σταματά τον Μίλερ.
86' Νέα ευκαιρία για τους Γερμανούς με τον Μενσά να διώχνει τελευταία στιγμή πριν τον Κλόζε.
89' Δύο καλά σουτ από τον Γκιάν δεν βρίσκουν στόχο.
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Γερμανία! Σουτ του Κλόζε μέσα απ' την περιοχή της Γκάνας, φεύγει λίγο άουτ η μπάλα!
Έφυγαν σφαίρα στην αντεπίθεση τρεις παίκτες της Γκάνας με δύο Γερμανούς, αλλά τα έκαναν... θάλασσα και χρεώθηκαν με οφσάιντ.
Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Γερμανία. Τελευταία φάση στον αγώνα ουσιαστικά. Κίτρινη κάρτα στον Μουντάρι.
Τέλος στον αγώνα!
Στο 2-2 μένουν Γερμανία και Γκάνα σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με τους Αφρικανούς να κλέβουν τις εντυπώσεις με την εμφάνιση που έκαναν.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ σε όλους κι έπεται συνέχεια στα live του sport-fm.gr με το Βοσνία-Νιγηρία!