Ελλάδα-Ακτή Ελεφαντοστού (23:00)

Ή τώρα ή ποτέ! Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του... τελικού της Εθνικής με την Ακτή Ελεφαντοστού.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον... τελικό, τον υπέρ πάντων αγώνα στο φετινό Μουντιάλ για την Εθνική απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού!
Ένα ματς δίχως αύριο. Σε ένα ματς που πέραν της σταθερής στην άμυνα, θα πρέπει -επιτέλους- να σκοράρουμε!
Διότι με μια ενδεχόμενη νίκη της Ελλάδας -έστω και με... μισό μηδέν- σε συνδυασμό με ισοπαλία ή ήττα της Ιαπωνίας, τότε οι παίκτες του Σάντος -κι όλοι εμείς- θα πανηγυρίσουμε την πρόκριση στους "16" του Μουντιάλ, για πρώτη φορά στην ιστορία της γαλανόλευκης.
Τώρα αν τυχόν οι Ιάπωνες νικήσουν και εμείς, τότε θα δούμε ανάλογα με τα σκορ τι θα κάνουμε. Έχουμε καιρό πάντως γι' αυτά τα σενάρια.
Για να δούμε και τις συνθέσεις, προτού αναφερθούμε σε οτιδήποτε άλλο.
Εθνική: Καρνέζης, Μανιάτης, Μανωλάς, Σαμαράς, Κονέ, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Τοροσίδης, Χριστοδουλόπουλος, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας
Όπως γίνεται αντιληπτό, ο Σάντος θα παίξει με Λάζαρο και Σαμαρά, αυτό που ακριβώς σκεφτόταν τις προηγούμενες ημέρες.
Κάτω απ' την εστία ο Καρνέζης, δεξί μπακ ο Τοροσίδης, αριστερό ο Χολέμπας, στόπερ οι Παπασταθόπουλος, Μανωλάς. Εξάρι ο Μανιάτης, εσωτερικοί μέσοι οι Καραγκούνης και Κονέ. Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Σαλπιγγίδης, στο αριστερό ο Λάζαρος και στην κορυφή ο Σαμαράς.
Ακτή Ελεφαντοστού: Μπαρί, Μποκά, Κ. Τουρέ, Καλού, Τιοτέ, Ζερβίνιο, Ντρογκμπά, Οριέ, Γ. Τουρέ, Σερέι, Μπαμπά
Σε περίπου 45 λεπτά η έναρξη του αγώνα. Θα μπορέσετε να ακούσετε την μετάδοση του ματς σε περιγραφή του Γιώργου Χελάκη, εδώ!
Βαθμολογία 1. Κολομβία 6 (5-1) 2. Ακτή Ελεφαντοστού 3 (3-3) 3. Ιαπωνία 1 (1-2) 4. Ελλάδα 1 (0-3)
Oι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κάρλος Αλφρέδο Βέρα από το Εκουαδόρ.
Αρκετή ζέστη στη Φορταλέζα αυτή την ώρα, με την θερμοκρασία να αγγίζει τους 29° C.
Γεμίζει σιγά-σιγά και το "Καστελάο".
Oι παίκτες των δύο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια και σε λίγο θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο!
Η ώρα των Εθνικών Ύμνων!
Όλα έτοιμα για την σέντρα!
1' Έναρξη της αναμέτρησης
6' Το ματς μέχρι στιγμής δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό, αλλά η Εθνική δείχνει να έχει μπει καλά.
8' Ο Χολέμπας έχει χτυπήσει στο κεφάλι και το ματς σταμάτησε.
9' Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Ακτή, αλλά ο Μανωλάς προλαβαίνει τον Ζερβίνιο.
12' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σάμαρης στη θέση του Κονέ.
Ο μεσοεπιθετικός της Μπολόνια ένιωσε ένα τσίμπημα, το οποίο δεν του επιτρέπει να συνεχίσει.
13' Επικίνδυνη σέντρα του Γιάγια Τουρέ, ο Καρνέζης μαζεύει την μπάλα.
14' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Συρτή σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή μπροστά από τον Μπαρί.
Οι Κολομβιανοί ανοίγουν το σκορ με τον Κουαρδάδο, 1-0, απέναντι στην Ιαπωνία στο 17'.
18' Πρόβλημα στη μέση αντιμετωπίζει ο Καρνέζης και το ιατρικό τιμ έχει πέσει πάνω του, ενώ και ο Γλύκος έχει ξεκινήσει ζέσταμα.
Τεράστια αγωνία για τον γκολκίπερ της Εθνικής, καθώς έχουμε κάνει ήδη μια αλλαγή στο 12'!
20' Ο Καρνέζης έβαλε και πάλι τα γάντια του και το ματς συνεχίζεται κανονικά.
24' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Γλύκος στη θέση του Καρνέζη.
Τελικά δεν τα κατάφερε ο γκολκίπερ της Γρανάδα.
30'Το παιχνίδι δεν έχει καθόλου ρυθμό και φάσεις.
33' Δοκάρι για την Ελλάδα!
Τρομερό σουτ του Χολέμπας με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπαρί.
34' Ο Καραγκούνης εκτελεί απευθείας το φάουλ, ο Μπαρί μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
37΄ Κίτρινη κάρτα στον Ντρογκμπά για μαρκάρισμα στον Σάμαρη.
41' Οι Ιβοριανοί πιέζουν στα τελευταία λεπτά, όμως η ελληνική άμυνα αντέχει.
42' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Η ΕΛΛΑΔΑ, 1-0!
Ο Σάμαρης κλέβει τη μπάλα εξαιρετικά, παίζει το ένα-δύο με τον Σαμαρά και πλασάρει ιδανικά τον Μπονί και κάνει το 1-0.
45' Επικίνδυνη προσπάθεια για την Ακτή, ο Γιάγια Τουρέ κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια όμως η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γλύκου!
Στο άλλο ματς η Ιαπωνία πετυχαίνει γκολ και ισοφαρίζει πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 1-1 τους Κολομβιανούς.
45+4' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Η Ελλάδα προηγείται 1-0 της Ακτής Ελεφαντοστού με γκολ του Σάμαρη στο 42ο λεπτό!
Έτσι, όπως είναι τα πράγματα τώρα (με το 1-1 της Κολομβίας απέναντι στην Ιαπωνία) η Εθνική περνάει στους "16".
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου!
46' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Χριστοδουλόπουλος κάνει το σουτ και με την παρέμβαση του Μπαμπά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
49' Σουτ του Τιοτέ έξω από την περιοχή, ο Γλύκος μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
54' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ωραία προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου, που κάνει το σουτ και η μπάλα ελάχιστα άουτ.
Η Κολομβία σκοράρει και κάνει το 2-1 απέναντι στην Ιαπωνία.
56' Οι παίκτες της Ακτής προσπαθούν να πιέσουν, όμως η άμυνα της Ελλάδας αντέχει.
58΄ Καλή φάση για την Ελλάδα. Ο Σαμαράς σπάει στον Σαλπιγγίδη, που κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και ο Μπαρί διώχνει υπό πίεση.
61' Αλλαγή για την Ακτή. Στη θέση του Τιοτέ πέρασε ο Μπονί.
Φουλ επίθεση οι Ιβοριανοί!
62' Κίτρινη κάρτα στον Καλού για μαρκάρισμα στον Τοροσίδη στην αντεπίθεση.
63' Σουτ του Τοροσίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
65' Σουτ του Μπονί, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
Μόρας, Γκέκας και Τζιόλης κάνουν ζέσταμα για την Ελλάδα
67' Επικίνδυνο σουτ του Καλού, μπάλα ευτυχώς φεύγει άουτ.
68' Δοκάρι για την Ελλάδα!
Ασύλληπτο σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μπονί!
70' Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ για τράβηγμα στον Χολέμπας.
71' Καλή φάση για την Ελλάδα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα ελάχιστα άουτ.
72΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ακτή. Ο Μπαμπά παίρνει την κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Τουρέ, η μπάλα λίγο άουτ.
74' ΓΚΟΛ, 1-1, ο Μπονί ισοφαρίζει για την Ακτή!
Ο Ζερβίνιο ανοίγει στον Μπονί και αυτός με κοντινό πλασέ νικάει τον Γλύκο.
Ένα τέταρτο έχει μείνει για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης η Ελλάδα.
77' Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Καραγκούνη πέρασε ο Γκέκας.
78΄ Αλλαγή για την Ακτή. Ο Ντιομαντέ στη θέση του Ντρογκμπά.
80' Δοκάρι για την Ελλάδα! Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, η μπάλα βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Μπαρί.
Η Κολομβία τελειώνει το ματς με τους Ιάπωνες και κάνει το 3-1.
82' Αλλαγή για την Ακτή. Στη θέση του Ζερβίνιο πέρασε ο Σίο.
84' Καλό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.
86' Η Ελλάδα προσπαθεί να πιέσει.
87' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σαλπιγγίδης γυρίζει τη μπάλα η οποία φεύγει παράλληλα από την εστία.
90' Ευκαιρία για την Ακτή με τον Τουρέ και ο Γλύκος μπλοκάρει.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων.
90+1' Πέναλτι για την Ελλάδα!
Ο Σαμαράς το κερδίζει απ' τον Σίο.
Ο Σαμαράς το εκτελεί!
90+3' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
Ο Σαμαράς εκτελεί νικάει τον Μπαρί και στέλνει την Ελλάδα στους "16"!
ΈΛΗΞΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
Η ΕΛΛΑΔΑ είναι στους "16" του Μουντιάλ!
Η επική νίκη 2-1 απέναντι στην Ακτή μας δίνει την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία μας!
Τα γκολ των Σάμαρη και Σαμαρά μας έδωσαν τη μεγάλη πρόκριση, που πήγε να μας κλέψει ο Μπονί!
Ευχαριστούμε, που μείνατε μαζί μας καλό σας ξημέρωμα !