Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ιράν

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση Βοσνία-Ιράν για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ιράν για την τρίτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Παιχνίδι με μονόπλευρο ενδιαφέρον αφού μόνο το Ιράν έχει ελπίδες πρόκρισης, ενώ η Βοσνία θέλει ένα θετικό αποτέλεσμα για να μην φύγει δίχως πόντο από τη διοργάνωση.
Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου διασταυρώνουν τα ξίφη τους Αργεντινή και Ιράν.
Στη βαθμολογία, πρώτη είναι η Αργεντινή με 6 βαθμούς και ακολουθεί η Νιγηρία με 4. Πράγμα που σημαίνει πως μια ισοπαλία στέλνει και τις δύο ομάδες στην επόμενη φάση.
Ακολουθεί το Ιράν με 1, ενώ η Βοσνία ακόμη δεν έχει κάνει "σεφτέ".
Για να περάσουν οι Ασιάτες χρειάζονται νίκη επί της Βοσνίας και το ίδιο να κάνει η Αργεντινή επί της Νιγηρίας ώστε να φτάσουν τους Αφρικανούς στους 4 βαθμούς και να τους ξεπεράσουν στη συνολική διαφορά τερμάτων.
Η Βοσνία ξεκινά με τους Μπέγκοβιτς, Βρσάλιεβιτς, Σπάχιτς, Κολάσιντας, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο, Σούσιτς, Σούνιτς, Χάντζιτς.
Και αναπληρωματικοί είναι οι Φέιζιτς, Άβντουκιτς, Μπίτσακσιτς, Βράνιες, Μισίμοβιτς, Μούιτζα, Λούλιτς, Ίμπρισιτς, Μεντούγιανιν, Βίσκα, Χαϊροβιτς, Σαλίχοβιτς
Οι πρώτοι έντεκα του Ιράν είναι οι Χαγκιγκί, Χαΐ Σαφί, Χοσεϊνί, Αμίρχοσεϊν, Νεγκουνάμ, Μασούντ, Αντρανίκ, Μονταζερί, Ρεζά, Ντετζάγκα, Μεχρντάντ.
Στον πάγκο κάθονται οι Αχμαντί, Νταβαρί, Χεϊνταρί, Ρ. Χαγκιγκί, Αλιρεζά, Καρίμ, Γκασέμ, Μαχινί, Αχμάντ, Μπαχτιάρ, Μπεϊκζαντέχ, Μπεϊτασούρ.
1' Σέντρα στο ματς με τη Βοσνία.
Καμία καλή στιγμή στο ματς μέχρι τώρα, αλλά για τους Ιρανούς τα καλά νέα έρχονται από το άλλο παιχνίδι όπου με γκολ του Μέσι η Αργεντινή είναι μπροστά 1-0.
4' Προσπάθεια του Τζέκο, αποκρούει σε κόρνερ ο Χαγκιγκί.
Κι όμως, η Νιγηρία ισοφαρίζει στο άλλο παιχνίδι την Αργεντινη!
Μάλλον παρακολουθούμε το λάθος ματς!!!
Πιο ζωηρή η Βοσνία στο πρώτο δεκάλεπτο παρά το γεγονός πως οι Ιρανοί είναι εκείνοι που θέλουν τη νίκη.
Στον ίδιο ρυθμό συνεχίζεται το παιχνίδι, με τη Βοσνία να ελέγχει απόλυτα το ματς και να έχει κατοχή άνω του 70%.
23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΣΝΙΑ, 1-0.
Ο Τζέκο πήρε την μπάλα πολύ πριν την περιοχή του Ιράν, έπιασε το σουτ (και κοιμώμενους αμυντικούς και τερματοφύλακα) κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
25' Μια ανάσα από την ισοφάριση φτάνει το Ιράν, όμως η προσπάθεια του Μασούντ σταματά στο δοκάρι!
31' Νέα καλή φάση για το Ιράν που σταματά επειδή τρεις παίκτες βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ.
Προσπαθούν να απαντήσουν οι Ασιάτες που έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους μετά το γκολ που δέχτηκαν.
Στο μεταξύ, στο άλλο ματς ο Μέσι σκοράρει ξανά και δίνει προβάδισμα στην Αργεντινή με 2-1.
45'+3' Λήξη του ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ η Βοσνία με 1-0 χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Τζέκο.
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος.
Με μια αλλαγή αρχίζουν οι Ιρανοί, αφού στο ματς πέρασε ο Χεϊνταρί στη θέση του Μασούντ.
Κι άλλο γκολ (όχι εδώ) αφού η Νιγηρία ισοφαρίζει σε 2-2 την Αργεντινή.
Και ναι, η Αργεντινή κάνει το 3-2!
Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο του Βοσνία-Ιράν δεν υπάρχει υποψία φάσης...
59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ 2-0!
Λάθος των Ιρανών έξω από την περιοχή τους και η μπάλα φτάνει στον Πιάνιτς που με ψύχραιμο πλασέ σκοράρει.
61' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Βράνιες στη θέση του Χάτζιτς.
63' Αλλαγή και για το Ιράν. Ο Αλιρεζά θα μπει στη θέση του Χαϊ Σαφί.
68' Νέα αλλαγή για το Ιράν. Ο Καρίμ αντί του Ντετζάγκα.
78' Κίτρινη κάρτα στον Μπέσιτς.
79' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Σαλίχοβιτς μπαίνει αντί του Σούσιτς.
81' Καλή προσπάθεια του Αλιρεζά, η μπάλα κόρνερ.
82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΙΡΑΝ!
Ο Ρεζά καταφέρνει να βρει δίχτυα και σημειώνει το πρώτο γκολ του Ιράν σε αυτό το Μουντιάλ.
83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΣΝΙΑ! 3-1.
Ούτε ένα λεπτό δεν πρόλαβαν να χαρούν οι Ιρανοί, καθώς με τη σέντρα ο Βρσάλιεβιτς βγαίνει στην αντεπίθεση και σημαδέψει σωστα.
84' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ο Βίστσα αντί του Τζέκο.
90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3' Λήξη του αγώνα!