ΠΑΟΚ-Ντνίπρο 0-1

Η εξέλιξη του ματς, ΠΑΟΚ- Ντνίπρο 0-1 (Κάλινιτς 70' πέναλτι), όπως την παρακολουθήσατε σε real-time μέσω του sport-fm.gr
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου φιλικού του ΠΑΟΚ στη φετινή πρτοετοιμασία, το οποίο θα είναι κόντρα στην ουκρανική Ντνίπρο, που θα έχει μετάδοση από το Otesport 4.
Πρόκειται για σαφώς δυσκολότερο παιχνίδι από το πρώτο, στο οποίο ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-1 από τη Σταντάρ Λιέγης.
Οι Ουκρανοί είναι πιο μπροστά σε επίπεδο ετοιμότητας, διότι έχουν ξεκινήσει νωρίτερα την προετοιμασία τους και συγκεκριμένα εδώ και περίπου είκοσι ημέρες.
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Άγγελο Αναστασιάδη, καθώς υπέστη διάταση στον προσαγωγό ο Μιγκέλ Βίτορ. Επιπλέον, ο Άγγελος Αναστασιάδης επέλεξε και πάλι νεανική ενδεκάδα, αλλά θα δούμε για πρώτη φορά τον Ράζβαν Ρατς.
ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Μελίσσας, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Κίτσιου, Κιόσε, Κατσικάς, Ρατς. Στο κέντρο οι Παναγιωτούδης, Σαββίδης, Γκολάσα και στην επίθεση οι Πόζογλου, Μάρτενς στα πλάγια και κορυφή ο Παπαδόπουλος.
Ντνίπρο (Μάρκεβιτς): Μπόικο, Μαζούχ, Ντάγκλας, Φινέτσκι, Κανκάβα, Κονοπλιάνκα, Μάτος,Γκάμα, Ροτάν, Ζοζούλια, Ματέους.
Στα έξι φιλικά που έχει δώσει μέχρι στιγμής η Ντνίπρο μετράει ισάριθμές νίκες, έχοντας επικρατήσει 7-0 της Ρουχ, 9-0 της Μικολάιβ, 6-0 της Σκάλα, 2-1 της Ντιναμό Τιφλίδας, 2-1 της Γκενκ, και 8-0 της Κόουτ Αζούρ.
Έναρξη στο ματς.
1' Σουτ του Κανκάβα, λάθος αντίδραση από τον Κιοσέ, η μπάλα έφτασε στον Κονοπλιάνκα, που σούταρε και έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.
Βρίσκονται και κάποιοι φίλοι του ΠΑΟΚ στην εξέδρα.
Μετά το δυνατό ξεκίνημα των Ουκρανών, που πήγαν να αιφνιδιάσουν τον ΠΑΟΚ, το ματς παίζεται σε πολύ χαμηλό τέμπο.
Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη έχουν πάντως την κατοχή της μπάλας.
22' Επίκινδυνη φάση μπροστά από την εστία του ΠΑΟΚ. Ύστερα από γέμισμα ο Ζοζούλια έπιασε την κεφαλιά, ο Μελίσσας έκανε άστοχη έξοδο, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Κίτσιου.
Στο έδαφος ο Πόζογλου.
Δεν ήταν κάτι σοβαρό, σηκώθηκε ο νεαρός εξτρέμ του ΠΑΟΚ.
35΄ Επίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Σαββίδης δεν έκανε καλό κοντρόλ, όντας μέσα στην περιοχή, ενώ αν τα είχε καταφέρει θα έβγαινε φάτσα με το τέρμα.
39' Δοκάρι για την Ντνίπρο.
Εκτέλεσαν κόρνερ από τα δεξιά οι Ουκρανοί, ο Κονοπλιάνκα πήγε να πάρει την κεφαλιά, αλλά βρήκε την μπάλα ο Παναγιωτούδης και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.
45' Σουτ του Ματέους έξω από την περιοχή, αλλά έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε ο Μελίσσας.
Ύστερα από περίπου ένα λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης έστειλε στα αποδυτήρια τις δύο ομάδες.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
Ο Άγγελος Αναστασιάδης εμφάνισε άλλη ενδεκάδα στο δεύτερο μέρος.
Στο δεύτερο μέρος παίζουν οι Γιακουμής, στα άκρα της άμυνας οι Κωνσταντινίδης (δεξιά), Ποζατζίδης (αριστερά), Σκόνδρας-Μαντούρο (στόπερ) στα χαφ οι Πολύζος, Τζανδάρης, Κάτσε, και στην επίθεση η τριάδα Πόποβιτς, Κουλούρης, Αθανασιάδης. Ο Πολιτίλο στη θέση του Κανκάβα και ο Γκάμα αντί του Σελέζνιοφ για τους Ουκρανούς.
55' Δυνατό σουτ του Μάτος έξω από την περιοχή, πολύ καλή επέμβαση από τον Γιακουμή.
60' Κάθετη μπαλιά προς τον Κουλούρη, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και τον πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα, ενώ θα έβγαινε τετ α τετ με τον Μπόικο.
63' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Ζοζούλια έξω, μέσα ο Κάλινιτς.
69' Πέναλτι για την Ντνίπρο, που έκανε ο Μελίσσας, ανατρέποντας τον αντίπαλο επιθετικό, Κάλινιντς που είχε βγει τετ α τετ.
Ευστόχησε ο Ζελέζνιοφ, στέλνοντας τον Γιακουμή στη δεξιά του γωνία και την μπάλα στην αριστερή.
Με πέναλτι είχε δεχθεί και το πρώτο γκολ κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης ο ΠΑΟΚ.
75' Καλή προσπάθεια του Πόποβιτς από τα αριστερά, αλλά σε μονομαχία που είχε με τον αντίπαλο έπεσε κάτω. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.
77' Ο Μαζούχ πρόλαβε την έξοδο του Γιακουμή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το δοκάρι του Έλληνα πορτιέρο.
90+ 1' Σουτ του Πόποβιτς από τα αριστερά, η μπάλα έξω.
Πολύ πιεστικός στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ.
Τέλος του αγώνα, νίκη 1-0 για την Ντνίπρο, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελέζνιοφ.