Μάιντς-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ο Αστέρας Τρίπολης δημιούργησε τις κλασικές ευκαιρίες, αλλά η Μάιντς έβαλε το γκολ που της έδωσε τη νίκη και το προβάδισμα, ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού, το οποίο θα διεξαχθεί στην Τρίπολή.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης μεταξύ Μάιντς και Αστέρα Τρίπολης, που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της τρίτης προκριματικής φάσης του Europa League στην «Κοφέις Αρένα».
Οι Αρκάδες ξεπέρασαν στην προηγούμενη φάση το εμπόδιο της Ροβανιέμι, μετά την ισοπαλία (1-1) στη Φιλανδία και τη νίκη (4-2) στην Τρίπολη, ενώ η Μάιντς δίνει το πρώτο της επίσημο ματς για φέτος.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ο Αστέρας Τρίπολης θα ξεκινήσει με σύστημα 4-2-3-1 με τον Θεοδωρόπουλο στο τέρμα. Στην άμυνα θα είναι από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Λούι. Κουρμπέλης και Μουνάφο θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Ρόλε να βρίσκεται μπροστά τους, που θα έχει πιο ελεύθερο ρόλο. Στα «φτερά» θα είναι οι Μπαντιμπαγκά (δεξιά), Μάσα και στην κορυφή της επίθεσης.
Η Μάιντς του Κρίστιαν Χέιντελ θα παραταχθεί με το ίδιο σύστημα και τον Κάριους στο τέρμα. Στην άμυνα θα είναι από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Παρκ, Νοβέσκι, Μπελ, Γιάρα. Στον άξονα οι Μπαουμγκάρντλινγκερ, Γκέις και μπροστά τους ο Μάλλι. Ο Μόριτζ θα είναι δεξιά και αριστερά ο Κου, με τον Οκαζάκι στην κορυφή.
Ο Στάικος Βεργέτης έχει στον πάγκο τους Μπαντή, Σανκαρέ, Κιτόκο, Παπαχρήστο, Φερνάντες, Τσοκάνη, Μπακασέτα.
Σε αυτόν των Γερμανών είναι ο Στέφανος Καπίνο, όπως και οι Μπροσίνσκι, Ζίμλινγκ, Σότο, Ντίαζ, Πόλτερ, Τζούρισιτς.
Ο Αστέρας έχει δυο σημαντικές απώλειες, καθώς δεν θα παίξουν οι τραυματίες, Ουσέρο, Μπαράλες.
Διαιτητής είναι ο Πορτογάλος Μανουέλ Ντε Σόουζα. Βοηθοί του είναι οι Μπερτίνο Μιράντα και Αλβάρο Μεσκίτα και τέταρτος ο Μάρκο Φερέιρα.
Έναρξη στο ματς.
Χωρίς φάση το ματς μέχρι στιγμής και ο Αστέρας εμφανίζεται πολύ πειθαρχημένος.
6' Κεφαλιά του Μπαουμγκάρντλινγκερ μέσα από την περιοχή και ύστερα από στημένη φάση, η μπάλα πέρασε έξω.
10' Πλαγιοκόπησε από τα δεξιά ο Αστέρας με τον Μουνάφο, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα ο Ντε Μπλάσις, ύστερα από τη σέντρα του συμπαίκτη του.
Ο Αστέρας παίζει πολύ από τα δεξιά μέχρι στιγμής και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ρήγματα στο αντίπαλο. Ωστόσο, οι σέντρες των Αρκάδων δεν έχουν φέρει κάτι καλό μέχρι στιγμής.
16' Φάουλ σε καλή θέση για τη Μάιντς, στο οποίο υπέπεσε ο Κουρμπέλης.
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
17' Άλλη μια επίθεση του Αστέρα από τα δεξιά, αλλά το γύρισμα του Μπαντιμπαγκά, παρότι ήταν πολύ καλή δεν έφερε αποτέλεσμα.
18' Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Μάιντς, το οποίο εκτέλεσε για τον Αστέρα ο Ρόλε, αλλά έδιωξαν οι Γερμανοί.
20' Κουτσαίνει ο Λούι.
23' Κόρνερ για τη Μάιντς
30' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ντε Μπλάσις έκανε ατομική ενέργεια από τα δεξιά και μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Μάσα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πάσα του, ενώ ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος.
33' Εξαιρετική ενέργεια με τον Μπαντιμπαγκά, αλλά το σουτ του έφυγε σε κόρνερ.
36' Και άλλη καλή ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ντε Μπλάσις πίεσε και έκλεψε την μπάλα, δίνοντας στη συνέχεια για τον Μπαντιμπαγκά, ο οποίος μοίρασε στον Ρόλε, που με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μάσα, αλλά η κεφαλιά του -από το ύψος του πέναλτι- πέρασε έξω.
Σαφώς ανώτερος μέχρι στιγμής ο Αστέρας, με τον Μπαντιμπαγκά κορυφαίο και τον Ντε Μπλάσις να τον ακολουθεί σε απόδοση.
40' Εκπληκτικό σουτ του Μάσα έξω από την περιοχή η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό ΔΟΚΑΡΙ του Κάριους.
42' Γέμισμα του Γκέις, ο Θεοδωρόπουλος βγήκε και έδιωξε και στη συνέχεια η προσπάθεια του Μόριτς κατέληξε σε κόρνερ.
45' ΓΚΟΛ για τη Μάιντς.
Έγινε η πλαγιοκόπηση από τα δεξιά, ο Κου πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Καζάκι εξ' επαφής έκανε το 1-0.
Αμέσως μετά το τέρμα των Γερμανών, ο Πορτογάλος διαιτητής Μανουέλ Ντε Σόουζα, σφύριξε και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Πρόκειται για εντελώς άδικο σκορ, διότι ο Αστέρας ήταν πολύ ανώτερος της Μάιντς και είχε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι του Μάσα στο 40ο λεπτό.
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαντιμπαγκά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Ντε Μπλάσις αστόχησε από τη μικρή περιοχή, ενώ έμοιαζε εξουδετερωμένος ο αντίπαλος τερματοφύλακας, Κάριους.
50' Απαντάει η Μάιντς. Ο Γιάρα σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκοϊάν έκανε πολύ κακό διώξιμο, αλλά ο Μάλι αστόχησε από κοντινή απόσταση.
Μετά την ευκαιρία του Ντε Μπλάσις η απόδοση του Αστέρα δεν έχει πέσει αρκετά.
61' Αλλαγή για τη Μάιντς. Μέσα ο Μπροσίνσκι, έξω ο Μπαουμγκάρντλινγκερ.
64' Πρώτη αλλαγή και για τον Αστέρα. Έξω ο Ρόλε, μέσα ο Σανκαρέ.
Ο προπονητής της Μάιντς θέλησε να ενισχύσει τον άξονα του, με την είσοδο του Μπροσίνσκι στον αγωνιστικό χώρο και ο Στάικος Βεργέτης απάντησε άμεσα. Παρότι ψάχνει το γκολ η ομάδα του, πέρασε τον Σανκαρέ στο ματς και έξω τον Ρόλε, με αποτέλεσμα να έχει πιο γεμάτο κέντρο, καθώς αγωνίζονται οι ανασταλτικοί Κουρμπέλης, Μουνάφο και Ζησόπουλος, ο οποίος μετατοπίστηκε εκεί από το κέντρο της άμυνας.
70' Δεύτερη αλλαγή για την Μάιντς. Έξω ο Παρκ, μέσα ο Ντίας.
72' Δεύτερη αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Μουνάφο εκτός, ο Τσοκάνης εντός.
73' Κεφαλιά του Γκοϊάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα έξω.
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του ματς.
78' Τρίτη αλλαγή για τη Μάιντς. Έξω ο Κου, μέσα ο Ζιμίλινγκ.
81' Τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Έξω ο Μπαντιμπαγκά, μέσα ο Κιτόκο.
Ο Μπαντιμπαγκά χειροκροτήθηκε (!) από τους οπαδούς των γηπεδούχων κατά την έξοδο του από τον αγωνιστικό χώρο.
84' Κόρνερ για τη Μάιντς.
Φαίνεται πως δεν έκανε τις δυνάμεις και το κουράγιο για να ισοφαρίσει ο Αστέρας.
Τέσσερα λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος στο ματς. Νίκη με 1-0 για τη Μάιντς και οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την επόμενη Πέμπτη (7/8, 21:15) στην Τρίπολη.