Ξάνθη-ΑΕΚ 0-0

Η εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-ΑΕΚ, όπως την παρακολουθήσατε σε real-time μέσω του sport-fm.gr
Χαίρεται. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης Skoda Ξάνθη-ΑΕΚ που θα διεξαχθεί στα Πηγάδια και είναι προγραμματισμένη για τις 18:45
Αυτό είναι το πρώτο φιλικό της... άκρως ανανεωμένης, Ένωσης ενόψει της αγωνιστικής περιόδου 2014-15, ενώ στην αποστολή της βρίσκεται και ο νεοαποκτηθείς, Έλντερ Μπαρμπόσα. Η ακριτική ομάδα έπαιξε πριν μια εβδομάδα κόντρα στη Βέροια και το ματς έληξε 1-1.
Στην ΑΕΚ ανήκουν δύο πρώην παίκτες της Ξάνθης, ενώ στο άλλο... στρατόπεδο είναι ο Παντελής Καπετάνος, ο οποίος ήταν στους "κιτρινόμαυρους" από το 2006 έως το 2008, όταν και πήγε στη Ρουμανία (Στεάουα).
Στο γήπεδο υπάρχουν φίλοι και των δύο ομάδων.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των ομάδων.
Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Πασχαλάκης, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λουσέρο, Σολτάνι, Ράνος, Καπετάνος.
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με πέντε λεπτά καθυστέρηση.
ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σαρρής, Μπακάκης, Ρόβας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης.
Έναρξη στο ματς.
Αναπληρωματικοί για την Ένωση οι: Βούρας, Γεωργέας, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Ντούνης, Σβάρνας, Τζανετόπουλος, Ντακόλ, Ζόριτς, Φαγιέ, Τσεβάς, Μπαρμπόσα. Στον πάγκο της Ξάνθης κάθονται οι: Γκαραβέλης, Μπέρτος, Παπαστεριανός, Κολλαράς, Κάλβο, Τσαμούρης, Μπαρέττας, Καρυπίδης, Πέτρος Ορφανίδης, Νάκας, Ρενάν Ολιβέιρα.
7' Αντεπίθεση για την Skoda Ξάνθη, με τον Σολτάνι να βγαίνει από τα αριστερά, αλλά τη σέντρα του έδιωξε τελευταία στιγμή ο Κολοβέτσιος, προ του Ράνου.
11' Κεφαλιά του Ράνου, έδιωξε η μπάλα έξω.
Φάουλ σε καλή θέση και λίγο αριστερά για την ΑΕΚ.
Το εκτέλεσε ο Μάνταλος, έδιωξε ο Λισγάρας.
18' Φάση για την Ξάνθη. Ο Ράνος σέντραρε από τα αριστερά και ο Καπετάνος έστρωσε στον Βασιλακάκη, ο οποίος έκανε το γυριστό και ύστερα από κόντρα κατέληξε κόρνερ.
Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.
21' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, που βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά και ύστερα από το γύρισμα του Μάνταλου η μπάλα έφυγε έξω σε κόρνερ.
Τρία συνεχόμενα κόρνερ για την ΑΕΚ, ύστερα από διαδοχικές εκτελέσεις του Μάνταλου.
23' Ο Κυριακίδης δυσκολεύτηκε να διώξει την μπάλα ύστερα από το κόρνερ του Μάνταλου και ο Πλατέλλας σούταρε, αλλά απομάκρυνε ο Λισγάρας.
25' Εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, μπλόκαρε με δυσκολία ο Ανέστης.
27' Κομπίνα των παικτών της ΑΕΚ, η μπάλα κατέληξε αριστερά στον Μάνταλο, ο οποίος κέρδισε κόρνερ.
Πιέζει πολύ στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ.
32' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη, που βγήκε από τα δεξιά με τον Ράνο, ο οποίος γύρισε μέσα στην περιοχή στον Βασιλακάκη, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος, αλλά δεν έκανε καλή πρώτη επαφή με την μπάλα και το σουτ του ήταν κακό και έφυγε σε κόρνερ.
40' Σουτ του Σαρρή από μακρινή απόσταση, χωρίς καμία τύχη ωστόσο, καθώς έφυγε πολύ ψηλά από το τέρμα του Κυριακίδη.
41' Καλή φάση για την ΑΕΚ, με τον Βασίλη Ρόβα να βγαίνει σε πεδίο... βολής -ακριβώς έξω από την περιοχή-, αλλά το συρτό σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.
44' Σέντρα του Σολτάνι από τα δεξιά, ο Καπετάνος έπιασε την κεφαλιά, όντας λίγο πλάγια και εντός της μικρής περιοχής, αλλά μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Ανέστης.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ξάνθη και ΑΕΚ στο 0-0.
Το ματς δεν ήταν πολύ καλό, αλλά είχε κάποια ξεσπάσματα των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερα σουτ, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι σε γενικές γραμμές λίγο καλύτεροι. Πάντως, την καλύτερη ευκαιρία την είχε η Ξάνθη στο 32' με τον Βασιλακάκη να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Ο Τραϊανός Δέλλας άλλαξε όλη την ομάδα που έπαιξε στο πρώτο μέρος.
Πλέον στο γήπεδο είναι οι Βούρας, στην άμυνα οι από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Γεωργέας, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Γροντής. Στο κέντρο είναι οι Φαγιέ, Τζανετόπουλος, δεξιά ο Ντούνης, αριστερά ο Ζόριτς, Τσεβάς στην κορυφή και πίσω του ο Ντακόλ.
Έξι αλλαγές για την Ξάνθη. Στο παιχνίδι πέρασαν οι Παπαστεριανός, Κάλβο, Ρενάν Ολιβέιρα , Μπαρέττας, Κολλαράς, Καρυπίδης. Εκτός έμειναν οι Καπετάνος, Ράνος, Φλίσκας, Πασχαλάκης, Λισγάρας, Βασιλακάκης.
55' Καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Φαγιέ έδωσε στον Ντακόλ, αυτός μοίρασε στον Τσεβά, ο οποίος έκανε καλό σουτ, αλλά έδιωξε ο Κυριακίδης.
59' Σουτ του Παπαστεριανού λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό. Δεν ανησύχησε ο Βούρας.
60' Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Μέσα Μπέρτος και Νάκας. Έξω Μπαξεβανίδης, Σολτάνι.
Εκτός από το σουτ του Τσεβά, δεν έχει κάποια καλή φάση το δεύτερο μέρος.
65' Ο Γεωργέας ανέβηκε από τα δεξιά, ο Ντακόλ έστρωσε στον Φαγιέ, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλο, ενώ είχε κατεύθυνση προς το τέρμα.
Ντεμπούτο για τον Μπαρμπόσα.
67' Ο Τραϊανός Δέλλας πέρασε τον Πορτογάλο εξτρέμ στη θέση του Τσεβά, που έπαιξε περίπου είκοσε λεπτά.
69' Καλό σουτ του Λουσέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
74' Πάσα του Μπέρτου στον Ολιβέιρα, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να απειλήσει.
74' Στο γήπεδο οι Γκαραβέλης, Τσαμούρης, Ορφανίδης για την Ξάνθη.
84' Κεφαλιά του Φαγιέ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα.
87' Καλή ενέργεια από τα αριστερά του Μπαρμπόσα και σουτ του που κατέληξε λίγο έξω, χτυπώντας στο εξωτερικό στήριγμα του δοκαριού.
Τέλος στο παιχνίδι. Ξάνθη-ΑΕΚ 0-0.