Ρήγας Φεραίος-ΑΕΚ 0-4

Με πρωταγωνιστή τον Έλντερ Μπαρμπόσα και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, η ΑΕΚ καθάρισε 4-0 τον Ρήγα Φεραίο στο τελευταίο φιλικό του βασικού σταδίου της προετοιμασίας.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα μεταξύ της ΑΕΚ και του Ρήγα Φεραίου που διεξάγεται στο Βελεστίνο
Για να δούμε και τους έντεκα που επέλεξε ο Δέλλας για την Ένωση...
Βασικοί για τον "Δικέφαλο" είναι οι Ντούνης, Γεωργέας, Σαρρής, Κολοβέτσιος, Γροντής, Ανάκογλου, Ρόβας, Ζόριτς, Ντούνης, Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς.
Αυτό σημαίνει πως ο Μπρέσεβιτς θα είναι στην κορυφή, με τον Ζόριτς ως δεκάρι και τους Ρόβα, Ανάκογλου στον άξονα ως χαφ.
Από την "ανάμεικτη" ενδεκάδα που παρέταξε ο Δέλλας, επιβεβαιώνεται και ο χαρακτήρας ξεμουδιάσματος που έχει το σημερινό ματς για την ΑΕΚ.
Ένα παιχνίδι που γίνεται -εκτός των άλλων- και για φιλανθρωπικό σκοπό, καθώς τα έσοδα θα διατεθούν στο σύλλογο "ΦΛΟΓΑ".
1': Έναρξη του αγώνα.
3': Μετά από μια μίνι-πολιορκία που έφερε τέσσερα σερί κόρνερ, ο Ντούνης έπιασε ένα καλό σουτ που κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
7': Ένας μικρο-τραυματισμός του Ζόριτς διέκοψε κάπως τη φούρια με την οποία μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ.
8': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Σαρρής κοντρόλαρε κι έπιασε απευθείας σουτ- αρκετά έξω από την περιοχή- αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!
9' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστερά και κεφαλιά του Μπρέσεβιτς που απέκρουσε με δυσκολία ο Κεφαλάς, ο Ζόριτς παίρνει την επαναφορά και από κοντά σουτάρει στα δίχτυα!
15': Συνεχίζει να επιτίθεται συνεχώς η ΑΕΚ, με τον Ρήγα να έχει (όπως αναμενόταν και είναι λογικό) παθητικό ρόλο.
18': Εκπληκτική ενέργεια από τον Μπαρμπόσα, που ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο περιστρέφοντας το σώμα του στη γραμμή του πλαγίου άουτ και προκάλεσε επιφωνήματα θαυμασμού στην εξέδρα.
26': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Από καλή εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα από αριστερά, ο Σαρρής πιάνει την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Μπρέσεβιτς (αν και αμαρκάριστος) στέλνει τη δεύτερη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
32' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από βαθιά μπαλιά και κόντρα που κέρδισε στην περιοχή ο Μπρέσεβιτς, ο Ντούνης κοντρόλαρε και -αφού απέφυγε έναν αντίπαλο- σούταρε στην αριστερή γωνία!
36': Ο Μπρέσεβιτς στοπάρει την μπάλα και δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν είναι καλό και φεύγει ψηλά άουτ.
39': Ο Μπαρμπόσα εκτελεί με φαλτσαριστό σουτ ένα φάουλ -έξω απ' την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα κοντράρει ελάχιστα στο τείχος και φεύγει λίγο έξω από το αριστερό "Γ"!
40' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Σε ένα ακόμα καλό κόρνερ του Μπαρμπόσα (αυτή τη φορά από δεξιά) ο Σαρρής πιάνει ξανά την πρώτη κεφαλιά και ο Κολοβέτσιος -με προβολή στο δεύτερο δοκάρι- σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα!
44' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Με φοβερό σόλο που ξεκίνησε πίσω από τη σέντρα ο Ανάκογλου κουβαλά την μπάλα ως την αντίπαλη περιοχή κι όταν πασάρει αριστερά στον Μπαρμπόσα, ο Πορτογάλος πλασάρει υποδειγματικά -από αρκετά πλάγια θέση!
45': Λήξη του ημιχρόνου.
46' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
Εκτός αγώνα οι Κολοβέτσιος, Γεωργέας, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα και Μπρέσεβιτς και στο γήπεδο μπήκαν οι Μπακάκης, Σβάρνας, Φαγε, Αραβίδης, Ντακόλ.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
53': Μετά τις αρκετές αλλαγές του Δέλλα, η ΑΕΚ ψάχνεται κάπως στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα.
59' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
Βγαίνουν οι Ντούνης, Ζόριτς, Ρόβας, Σαρρής και Γροντής και μπαίνουν στο ματς οι Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Πλατέλλας, Μάνταλος και Κορδέρο.
67': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Αφού άλλαξε την μπάλα με τον Μάνταλο, ο Αραβίδης πλάσαρε δυνατά -μέσα απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά ο γκολκίπερ απέκρουσε με υπερένταση.
74': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Έπειτα από ωραία ενέργεια και πάσα του Μάνταλου, ο Πλατέλλας ντριμπλάρει και πλασάρει μέσα απ' την περιοχή, αλλά ο Τουμπέκος μπλοκάρει την μπάλα.
76' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Κορδέρο άλλαξε την μπάλα με τον Μπακάκη και σούταρε με δύναμη έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!
79': Σε εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου από αριστερά, ο Αραβίδης πιάνει την κεφαλιά αλλά τη στέλνει πάνω από το δοκάρι.
82': Ο Πλατέλλας δοκιμάζει ένα φαλτσαριστό σουτ -έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά ο τερματοφύλακας του Ρήγα πετάγεται στη δεξιά του γωνία και αποκρούει εντυπωσιακά!
86': Μετά από εκτέλεση φάουλ και κόντρες στην περιοχή, ο Φαγέ στοπάρει την μπάλα και σουτάρει, αλλά τη στέλνει ψηλά άουτ!
90': Ο Μάνταλος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Κορδέρο και τη γύρισε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν να απομακρύνουν.
90'+4': Λήξη του αγώνα.