Ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη στο φινάλε με γκολ (90'+2') του Πετρόπουλου.
Χαίρεται και καλή ποδοσφαιρική χρονιά. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-Πανθρακικός για την πρώτη αγωνιστική της Superleague.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Αντελέγιε, Μεϊτέ, Τριποτσέρης, Ραζάκ, Μακρής, Στάθης, Αρτόλα, Μιλιάζες, Περογαμβράκης, Πετρόπουλος. Στον πάγκο οι: Δασκαλάκης, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης, Φραγκουλάκης, Κάλαϊτζίτς, Λαμπρόπουλος, Φάζος.
Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Κουτρομάνος, Κέβιν, Μαλεζάς, Κούσας, Κόρμπος, Παπουτσογιαννόπουλος, Μαρτίνεζ, Μύγας, Καπέλ, Άλβες. Στον πάγκο οι: Στεφανάκος, Θεοδωρίδης, Καλογέρης, Μήλιος, Ετζενγκέλε, Ρουμπουλάκου.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Σταύρος Τριτσώνης, ενώ βοηθοί του θα είναι οι Αντώνης Καρατζίκας και Στυλιανός Τσολάκης και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Ιωαννίδης.
Εκτός από πλευράς ΟΦΗ είναι οι Μίρνες Σίσιτς και Κώστας Μπανούσης. Ο πρώτος είναι ανέτοιμος και ο δεύτερος κόπηκε για λόγους τακτικής από τον Ιταλό τεχνικό.
Πρόκειται για το επίσημο ντεμπούτο του Γκατούζο στον πάγκο των Κρητικών, ενώ από τους Αγρινιώτες λείπει ο Γοδόι.
Έναρξη στο ματς.
Παιχνίδι κέντρου και με πολλές διακοπές, μέχρι στιγμής το ματς.
14' Καλή φάση για τον ΟΦΗ. Η μπάλα ύστερα από κακό διώξιμο της άμυνας του Παναιτωλικού έφθασε στον Περογαμβράκη, που σούταρε με το αριστερό και την έστειλε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Μπρακάλι.
16' Σουτ του Μιλιάζες, η μπάλα έξω σε κόρνερ, ύστερα από κόντρα στον Κουτρομάνο.
«Άνοιξε» το παιχνίδι μετά την πρώτη ευκαιρία. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, αλλά ο Λόρια πρόλαβε τον Άλβες.
23' Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά, λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Στάθη.
23' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μιλιάζες εκτέλεσε τον φάουλ από τα δεξιά και ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστιά του Μπρακάλι.
Προσπαθεί να γίνει πιο επικίνδυνος ο Παναιτωλικός, αλλά τα χαλάει στην τελική πάσα.
Ταίμ άουτ στο Ηράκλειο, ώστε να... δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
Άρχισε ξανά το παιχνίδι.
37' Σέντρα του Στάθη από τα δεξιά, ο Μπρακάλι βγήκε και έδιωξε την μπάλα με γροθιές, προλαβαίνοντας τελευταία στιγμή τον Πετρόπουλο.
38' Δυνατό σουτ του Πετρόπουλου στα όρια τηςμεγάλης περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπρακάλι.
44' Φάουλ για τον ΟΦΗ, ακριβώς έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού.
Διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μιλιάζες εκτέλεσε το φάουλ και έδιωξε με δυσκολία ο Μπρακάλι και στη συνέχεια απείλησε ο Περογαμβράκης, αλλά έδιωξε η άμυνα του Παναιτωλικού.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Ημίχρονο στην Κρήτη. ΟΦΗ-Παναιτωλικός 0-0.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Έξω ο Μύγας, μέσα ο Καλογέρης.
50' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καπέλ βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
56' Σουτ του Ραζάκ για τον ΟΦΗ, η μπάλα έξω.
58' Κίτρινη στον Παπουτσογιαννόπουλο (Παναιτωλικός).
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Παπουτσογιαννόπουλος, λόγω προβλήματος τραυματισμού. Μένει να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.
63' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Παπουτσογιαννόπουλος, μέσα ο Ρουμπουλάκου.
71' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Αρτόλα, μέσα ο Λαμπρόπουλος.
79' Μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά ο Άλβες, αλλά του σουτ που έκανε δεν ήταν πολύ δυνατό και μπλόκαρε ο Λόρια.
81' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Μιλιάζες, μέσα ο Κουτσιανικούλης.
83' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ύστερα από λάθος γύρισμα προς τον Μπρακάλι, ο Περογαβράκης έγινε επικίνδυνος, αρχικά ο Βραζιλιάνος έδιωξε και στην συνέχεια απείλησε ο Μακρής με το δεξί.
Ανοικτό και για τα τρία αποτελέσμα το ματς.
86' Κίτρινη στον Περογαβράκη, ο οποίος έκανε ανόποδο "ψαλιδάκι" μέσα στην περιοχή, ενώ το μάρκαρε ο Μαλεζάς και ο Τριτσώνης έδωσε φάουλ για επικίνδυνο παιχνίδι.
Ο ΟΦΗ έχει αποκτήσει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και είναι ο μόνος που διεκδικεί να πάρει κάτι στο φινάλε.
90+1' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ. Ο Πετρόπουλος έκανε ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και αφού νίκησε αρχικά την άμυνα του Παναιτωλικού εκτέλεσε τον Μπρακάλι.
Αποβλήθηκε ο Γκατούζο για τον πανηγυρισμό του.
Φινάλε στο ματς. Νίκη για τον ΟΦΗ επί του Παναιτωλικού με 1-0.