Βέροια-Ξάνθη 3-2

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέροια-Ξάνθη για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ.

18:50
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ματς Βέροια- Skoda Ξάνθη για την πρώτη αγωνιστική της Super League.
18:57
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
18:58
Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Αραγονιές, Βέρτζος, Καλί, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Βάσκες, Παυλίδης, Καλτσάς, Κάμπορα, Μπεν. Στον πάγκο οι: Τζινάρ, Τσιάμης, Καταλά, Χάσελμπαϊνκ, Ντουμίτρου, Μάνος, Γεωργιάδης.
18:59
Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης, Ολιβέιρα. Στον πάγκο οι: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Λισγάρας, Ράνος, Κομεσίδης.
19:12
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν με νέους προπονητές, συγκριτικά με πέρυσι, καθώς ανέλαβαν οι Χοσέ Γκρανέρο και Σάκης Τσιώλης, οι οποίοι διαδέχθηκαν Ράτκο Ντόστανιτς και Σάκη Κεχαγιά αντίστοιχα. Η Βέροια έχει τέσσερις απουσίες και η Ξάνθη μια. Από τους γηπεδούχους απουσιάζουν οι... παλίοι, Όστοϊτς, Μπαργκάν και οι νεοαποκτηθείς, Εσπάρθα και Μπατιόν. Από πλευράς φιλοξενούμενων λείπει ο Τριάδης.
19:13
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου, και βοηθοί οι Λάζαρος Δημητριάδης, Ιωάννης Τουμπακάρης Τέταρτος ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης.
19:15
Οι δύο ομάδες αγνοούν εδώ και χρόνια τη νίκη στην πρεμιέρα. Η Βέροια έχει να πάρει το "τρίποντο" από τη σεζόν 1997-98, καθώς τις προηγούμενες σεζόν που έπαιξε στην πρώτη κατηγορία δεν τα κατάφερε.
19:16
Από την άλλη η Ξάνθη, η οποία παίζει στην πρώη κατηγορία από τη σεζόν 1989-90, επικράτησε τελευταία φορά σε τελευταία αγωνιστική τη σεζόν 2008-09, όταν και είχε νικήσει τον Πανιώνιο με 1-0 στη Νέα Σμύρνη.
19:17
Έναρξη στο ματς.
19:18
1' Φάουλ υπέρ της Ξάνθης σε καλό σημείο.
19:19
2' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ύστερα από εκτέλση φάουλ ο Καρυπίδης έπιασε την κεφαλιά και ο Καντιμοίρης έδιωξε σε κόρνερ.
19:20
4' Γίνεται και πάλι επικίνδυνη η Ξάνθη. Ο Καπετάνος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Βέρτζος τον σταμάτησε την τελευταία στιγμή.
19:24
8' Κεφαλιά του Κάμπορα ύστερα από εκτέλεση φάουλ, του Καλτσά, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
19:25
9' Σουτ του Μπεν έξω από την περιοχή, χωρίς να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον Κυριακίδη.
19:25
Αρκετά καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο.
19:34
18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Πλασέ του Μπεν, αλλά ο Κυριακίδης του... στέρησε, καθως αντέδρασε εξαιρετικά, πέφτωντας χαμηλά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.
19:37
21' Μπαλιά του Σολτάνι προς τον Καπετάνο, αλλά ο δεύτερος δεν έκανε καλό κοντρόλ και τον πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα.
19:42
Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.
19:45
28' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά αρκετά έξω από την περιοχή και με την μπάλα να καταλήγει έξω, ο Κυριακίδης την έδιωξε σε κόρνερ, ενώ δεν ειχε καλό οπτικό πεδίο.
19:45
Ο Βέρτζος έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Φλίσκας.
19:47
Απομάκρυναν τον κίνδυνο οι παίκτες της Ξάνθης.
19:47
Μικρή διακοπή για να... δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές, λόγω της ζέστης.
19:48
33' Ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Καλτσάς ανέλαβε και πάλι τη στημένη φάση και η μπάλα πέρασε από όλους, ενώ ο Βέρτζος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά.
19:50
Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατα στο ματς, αλλά από το 8' και μετά, όταν και έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς η Βέροια, ανέλαβε και τον έλεγχο του ματς.
19:51
35' Μπαλιά του Βασιλακάκη προς τον Καπετάνο, βγήκε ο Καντιμοίρης και πρόλαβε τα χειρότερα για την ομάδα του.
19:53
37' Μπέρδεμα στην άμυνα της Ξάνθης. Έγινε η σεντρα από τα δεξιά και αδράνησαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων και ο Μπέρτος έδιωξε άτσαλα σε κόρνερ, διακινδυνεύοντας να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.
19:56
41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ ΜΕ ΤΟΝ Βεργώνη
19:58
Ωραίο, συρτό σουτ του 29χρονου μέσου της Βέροιας έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη.
20:01
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
20:02
45' +1' Εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.
20:04
Πολύ... γεματό το πρώτο μέρος. Μη αναμενόμενο για τα δεδομένα της εποχής. Καλύτερη η Βέροια και δίκαια προηγείται της Ξάνθης, που ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.
20:18
Αλλαγή για την Ξάνθη. Έκω ο Βασιλακάκης, μέσα ο Παπαστεριανός.
20:18
Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος.
20:22
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ, 2-0 με τον πρώτο της σκόρερ στην περυσινή σεζόν, Μοχάμεντ Μπεν, που εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Καλτσά από τα δεξιά.
20:24
Οι παίκτες της Βέροια πήγαν κατευθείαν πάνω στον Μπεν για να τον συγχαρούν, αλλά αυτός τους έδειξε τον Καλτσά, διότι ο δεύτερος έκανε εξαιρετική ενέργεια, ώστε να μοιράσει το τέρμα στον συμπαίκτη του.
20:27
54' Κοντά σε ακόμη ένα γκολ η Βέροια. Ο Αμαραντίδης μπήκε από τα αριστερά, ο Κάμπορα στην πορεία της μπάλας, αλλά απομάκρυνε προ του Αργεντινού ο Κυριακίδης.
20:33
60' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Παπαστεριανός έκανε κακό σουτ, αλλά με αυτόν τον τρόπο και ύστερα από καή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, η μπάλα έφθασε στον Σολτάνι, που έπιασε το σουτ, αλλά στόχησε.
20:35
63' Δυνατό σουτ του Σολτάνι από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.
20:37
Η Βέροια έχει κάτσει μετά το δεύτερο της γκολ.Έχει δώσει χώρο στην Ξάνθη, που το εκμεταλλεύται, χωρίς ωστόσο να έχει σκοράρει.
20:38
65' Αλλαγή για την Βέροια. Έξω ο Κάμπορα, μέσα ο Ντουμίτρου.
20:40
68' Απειλεί η Ξάνθη. αλλά ο Καπετάνος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή και πέρασε ο κίνδυνος για τη Βέροια.
20:43
71' Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Παυλίδης, μέσαο Χάσελμπαϊνκ.
20:45
72' Πρώτη ευκαιρία της Βέροια μετά το δεύτερο της γκολ. Διαγώνιο σουτ του Καλτσά η μπάλα σε κόρνερ από τον Κυριακίδη.
20:49
Συνεχίζει να πιέζει η Ξάνθη...
20:50
77' ΓΚΟΛ Η ΞΑΝΘΗ.
20:51
Ο Ομπόντο έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο των αντιπάλων του.
20:52
80' Πέναλτι για την Ξάνθη, που κέρδισε ο Ράνος από τον Χάσελμπαϊνκ.
20:53
80' ΓΚΟΛ ο Λουσέρο, που δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα.
20:55
83' Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη.
20:56
83' ΓΚΟΛ για τη Βέροια και 3-2 με τον Ντουμίτρου, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπεν από τα αριστερά και με σκαστό σουτ νίκησε τον Κυριακίδη.
20:58
85' Ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Σολτάνι που τον τροφοδότησε, έχει υποδειχθεί νωρίτερα σε αντικανονική θέση. Φαίνεται να είναι σωστή η υπόδειξη.
21:03
86' Αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Αμαραντίδης, μέσα ο Καταλά.