Βέροια-Ξάνθη 3-2

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέροια-Ξάνθη για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ ΟΠΑΠ.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ματς Βέροια- Skoda Ξάνθη για την πρώτη αγωνιστική της Super League.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Αραγονιές, Βέρτζος, Καλί, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Βάσκες, Παυλίδης, Καλτσάς, Κάμπορα, Μπεν. Στον πάγκο οι: Τζινάρ, Τσιάμης, Καταλά, Χάσελμπαϊνκ, Ντουμίτρου, Μάνος, Γεωργιάδης.
Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης, Ολιβέιρα. Στον πάγκο οι: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Λισγάρας, Ράνος, Κομεσίδης.
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν με νέους προπονητές, συγκριτικά με πέρυσι, καθώς ανέλαβαν οι Χοσέ Γκρανέρο και Σάκης Τσιώλης, οι οποίοι διαδέχθηκαν Ράτκο Ντόστανιτς και Σάκη Κεχαγιά αντίστοιχα. Η Βέροια έχει τέσσερις απουσίες και η Ξάνθη μια. Από τους γηπεδούχους απουσιάζουν οι... παλίοι, Όστοϊτς, Μπαργκάν και οι νεοαποκτηθείς, Εσπάρθα και Μπατιόν. Από πλευράς φιλοξενούμενων λείπει ο Τριάδης.
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου, και βοηθοί οι Λάζαρος Δημητριάδης, Ιωάννης Τουμπακάρης Τέταρτος ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης.
Οι δύο ομάδες αγνοούν εδώ και χρόνια τη νίκη στην πρεμιέρα. Η Βέροια έχει να πάρει το "τρίποντο" από τη σεζόν 1997-98, καθώς τις προηγούμενες σεζόν που έπαιξε στην πρώτη κατηγορία δεν τα κατάφερε.
Από την άλλη η Ξάνθη, η οποία παίζει στην πρώη κατηγορία από τη σεζόν 1989-90, επικράτησε τελευταία φορά σε τελευταία αγωνιστική τη σεζόν 2008-09, όταν και είχε νικήσει τον Πανιώνιο με 1-0 στη Νέα Σμύρνη.
Έναρξη στο ματς.
1' Φάουλ υπέρ της Ξάνθης σε καλό σημείο.
2' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ύστερα από εκτέλση φάουλ ο Καρυπίδης έπιασε την κεφαλιά και ο Καντιμοίρης έδιωξε σε κόρνερ.
4' Γίνεται και πάλι επικίνδυνη η Ξάνθη. Ο Καπετάνος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Βέρτζος τον σταμάτησε την τελευταία στιγμή.
8' Κεφαλιά του Κάμπορα ύστερα από εκτέλεση φάουλ, του Καλτσά, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
9' Σουτ του Μπεν έξω από την περιοχή, χωρίς να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον Κυριακίδη.
Αρκετά καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο.
18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Πλασέ του Μπεν, αλλά ο Κυριακίδης του... στέρησε, καθως αντέδρασε εξαιρετικά, πέφτωντας χαμηλά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.
21' Μπαλιά του Σολτάνι προς τον Καπετάνο, αλλά ο δεύτερος δεν έκανε καλό κοντρόλ και τον πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα.
Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.
28' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά αρκετά έξω από την περιοχή και με την μπάλα να καταλήγει έξω, ο Κυριακίδης την έδιωξε σε κόρνερ, ενώ δεν ειχε καλό οπτικό πεδίο.
Ο Βέρτζος έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Φλίσκας.
Απομάκρυναν τον κίνδυνο οι παίκτες της Ξάνθης.
Μικρή διακοπή για να... δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές, λόγω της ζέστης.
33' Ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Καλτσάς ανέλαβε και πάλι τη στημένη φάση και η μπάλα πέρασε από όλους, ενώ ο Βέρτζος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά.
Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατα στο ματς, αλλά από το 8' και μετά, όταν και έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς η Βέροια, ανέλαβε και τον έλεγχο του ματς.
35' Μπαλιά του Βασιλακάκη προς τον Καπετάνο, βγήκε ο Καντιμοίρης και πρόλαβε τα χειρότερα για την ομάδα του.
37' Μπέρδεμα στην άμυνα της Ξάνθης. Έγινε η σεντρα από τα δεξιά και αδράνησαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων και ο Μπέρτος έδιωξε άτσαλα σε κόρνερ, διακινδυνεύοντας να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.
41' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ ΜΕ ΤΟΝ Βεργώνη
Ωραίο, συρτό σουτ του 29χρονου μέσου της Βέροιας έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45' +1' Εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.
Πολύ... γεματό το πρώτο μέρος. Μη αναμενόμενο για τα δεδομένα της εποχής. Καλύτερη η Βέροια και δίκαια προηγείται της Ξάνθης, που ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.
Αλλαγή για την Ξάνθη. Έκω ο Βασιλακάκης, μέσα ο Παπαστεριανός.
Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος.
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΡΟΙΑ, 2-0 με τον πρώτο της σκόρερ στην περυσινή σεζόν, Μοχάμεντ Μπεν, που εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Καλτσά από τα δεξιά.
Οι παίκτες της Βέροια πήγαν κατευθείαν πάνω στον Μπεν για να τον συγχαρούν, αλλά αυτός τους έδειξε τον Καλτσά, διότι ο δεύτερος έκανε εξαιρετική ενέργεια, ώστε να μοιράσει το τέρμα στον συμπαίκτη του.
54' Κοντά σε ακόμη ένα γκολ η Βέροια. Ο Αμαραντίδης μπήκε από τα αριστερά, ο Κάμπορα στην πορεία της μπάλας, αλλά απομάκρυνε προ του Αργεντινού ο Κυριακίδης.
60' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Παπαστεριανός έκανε κακό σουτ, αλλά με αυτόν τον τρόπο και ύστερα από καή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, η μπάλα έφθασε στον Σολτάνι, που έπιασε το σουτ, αλλά στόχησε.
63' Δυνατό σουτ του Σολτάνι από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.
Η Βέροια έχει κάτσει μετά το δεύτερο της γκολ.Έχει δώσει χώρο στην Ξάνθη, που το εκμεταλλεύται, χωρίς ωστόσο να έχει σκοράρει.
65' Αλλαγή για την Βέροια. Έξω ο Κάμπορα, μέσα ο Ντουμίτρου.
68' Απειλεί η Ξάνθη. αλλά ο Καπετάνος δεν μπόρεσε να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή και πέρασε ο κίνδυνος για τη Βέροια.
71' Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Παυλίδης, μέσαο Χάσελμπαϊνκ.
72' Πρώτη ευκαιρία της Βέροια μετά το δεύτερο της γκολ. Διαγώνιο σουτ του Καλτσά η μπάλα σε κόρνερ από τον Κυριακίδη.
Συνεχίζει να πιέζει η Ξάνθη...
77' ΓΚΟΛ Η ΞΑΝΘΗ.
Ο Ομπόντο έπιασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο των αντιπάλων του.
80' Πέναλτι για την Ξάνθη, που κέρδισε ο Ράνος από τον Χάσελμπαϊνκ.
80' ΓΚΟΛ ο Λουσέρο, που δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα.
83' Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη.
83' ΓΚΟΛ για τη Βέροια και 3-2 με τον Ντουμίτρου, που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπεν από τα αριστερά και με σκαστό σουτ νίκησε τον Κυριακίδη.
85' Ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Σολτάνι που τον τροφοδότησε, έχει υποδειχθεί νωρίτερα σε αντικανονική θέση. Φαίνεται να είναι σωστή η υπόδειξη.
86' Αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Αμαραντίδης, μέσα ο Καταλά.