Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός, τον πρώτο φετινό των δύο ομάδων για τη Σούπερ Λιγκ.
Αν και γηπεδούχος ο Λεβαδειακός, μάλλον θα νιώθει λιγότερο άνετα από τους τυπικά φιλοξενούμενους, αφού ο αγώνας διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.
Αιτία για την αλλαγή έδρας του ματς στάθηκε η κόντρα μεταξύ της δημοτικής αρχής της Λιβαδειάς και της ομάδας και η μη υπογραφή νέας σύμβασης παραχώρησης της χρήσης του γηπέδου.
Τις προηγούμενες 13 φορές που οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες (με γηπεδούχο τον Λεβαδειακό), ο Παναθηναϊκός έχει 8 νίκες έναντι 2 των Βοιωτών, ενώ 3 ματς έχουν τελειώσει ισόπαλα.
Για το αποψινό ματς πάντως, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε 12.500 εισιτήρια.
Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με την ομάδα που νίκησε 4-1 τη Μίντιλαντ το "τριφύλλι".
Συγκεκριμένα, παίζουν Μπούρμπος και Χουχούμης στα άκρα της άμυνας, ενώ μέσα είναι και οι Δώνης, Πέτριτς.
Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Κοτσόλης, Χουχούμης, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Δώνης, Ζέκα, Πράνιτς, Πέτριτς, Μπεργκ, Καρέλης.
Στον πάγκο των "πρασίνων" κάθονται οι Στιλ, Μέντες, Ατζαγκουν, Νανο, Μπουι, Ντίνας, Ρισβανης.
Για τον Λεβαδειακό ξεκινούν οι Στρατηλάτης, Νικολακάκης, Κώτσιος, Πρόζιτς, Τομάς, Πίντερ, Βούκσεβιτς, Κονέ, Ορτέγκα, Ζίτο, Γουόρντεν.
Αναπληρωματικοί για τους γηπεδούχους οι Πριζοφσκι, Μιλοσαβλιεφ, Γκομες, Μάγκας, Σκέμπης, Μαχαίρας, Γιακουμάκης
Στο μεταξύ ο Πέτριτς αισθάνθηκε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και τελικά ο Ντίνας θα πάρει τη θέση του στην ενδεκάδα.
Πολύ λίγος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ αφού 15 λεπτά πριν τη σέντρα μόλις 5.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες.
Το ξαφνικό πρόβλημα με τον Πέτριτς, εκτός από τον Ντίνα στην ενδεκάδα, έφερε και τον Σπυρόπουλο που είχε μείνει εκτός αποστολής, στον πάγκο.
Στις κερκίδες βρίσκεται και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, ο Βαλμίρ Μπερίσα.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
1' Ξεκινά ο αγώνας.
Στα 40 δευτερόλεπτα η πρώτη κίτρινη στο ματς. Την βλέπει ο Τομάς που κράτησε από τη φανέλα τον Ζέκα.
2' Ωραία κεφαλιά του Βούκσεβιτς, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Κοτσόλη.
5' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ξανά με τον Βούκσεβιτς, που από τα δεξιά έπιασε σέντρα-σουτ την οποία απομάκρυνε ο Σίλντενφελντ.
6' Κίτρινη κάρτα στον Βούκσεβιτς για σκληρό φάουλ στον Μπούρμπο.
Τέταρτο κόρνερ για τον Λεβαδειακό στο ματς που στέκεται καλύτερα από τον Παναθηναϊκό.
Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει στο γήπεδο και να προσπαθεί από τα πλάγια (αλλά συνεχώς με σέντρες) να κάνει κάτι καλό.
26' Ωραία κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου μετά από κόρνερ, η μπάλα άουτ.
Δεν έχει αλλάξει η εικόνα του αγώνα, στον οποίο -δυστυχώς- δεν υπάρχουν ευκαιρίες.
45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νάνο στη θέση του Χουχούμη.
47' Σέντρα του Μπούρμπου και σουτ στην κίνηση από τον Μπεργκ, η μπάλα φεύγει άουτ.
54' Μικροτραυματισμός για τον Μπεργκ που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
Στα αποδυτήρια ο Μπεργκ, οποίος πάντως δεν έχει γίνει αλλαγή ακόμη. Ο Σουηδός τραυματίστηκε σε μια φάση που νωρίτερα ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι.
58' Τελικά αντικαθίσταται ο Μπεργκ και στη θέση του μπαίνει ο Ατζαγκούν.
58' Αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης αντί του Γουόρντεν.
59' Πολύ ωραία προσπάθεια του Ντίνα και σουτ στην κλειστή γωνία, θα μπλοκάρει ο Στρατηλάτης.
60' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για διαμαρτυρία.
65' Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Από σουτ του Πράνιτς η μπάλα θα φύγει από την αγκαλιά του Στρατηλάτη και ο Καρέλης καταφέρνει να αστοχήσει από το ένα μέτρο!
68' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους". Ο Καρέλης βγαίνει στην αντεπίθεση, γυρίζει στον Ατζαγκούν που σουτάρει και στέλνει την μπάλα έξω.
69' Κίτρινες κάρτες σε Κονέ και Στρατηλάτη.
70' Κίτρινη κάρτα βλέπει και ο Μπούρμπος.
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με κεφαλιά του Βούκσεβιτς να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
73' Εξαιρετική επέμβαση του Στρατηλάτη σε φάουλ του Πράνιτς.
74' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μαχαίαρας στη θέση του Πίντερ.
77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ!
Μετά από κόρνερ, ο Κώτσιος πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά και κάνει το 1-0 για τον Λεβαδειακό.
83' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό.
ΓΚΟΛ 1-1 Ο Παναθηναϊκός!
Ο Πράνιτς ευστοχεί και κάνει το 1-1. Το πέναλτι κέρδισε ο Ατζαγκούν που ανατράπηκε από τον Μαχαίρα.
86' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρισβάνης στη θέση του Μπούρμπου.
88' Ο Παναθηναϊκός πιέζει για να πετύχει το δεύτερο γκολ.
88' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μάγκας στη θέση του Κονέ.
90' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
Ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα.
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις...
Κίτρινη κάρτα στον Μάγκα για καθυστερήσεις.
90+4 Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Τριανταφυλλόπουλος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού μετά από ένα μπέρδεμα στην περιοχή.