ΑΕΚ-Φωκικός

Νίκη με 4-0 για την ΑΕΚ, Κολοβέτσιος (24'), Πλατέλλας (57'), Μπαρμπόσα (68') και Ανάκογλου (71') οι σκόρερ.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΑΕΚ-Φωκικός για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.
Το σύστημα διεξαγωγής έχει αλλάξει και πάλι... τα παιχνίδια είναι διπλά και εκτός από το ΟΑΚΑ που θα πάρει μέρος απόψε η αναμέτρηση, θα υπάρξει και ρεβάνς σε δύο εβδομάδες, όπου θα είναι γηπεδούχος ο Φώκικος.
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντακόλ, Αραβίδης.
Στον πάγκο για την Ένωση είναι οι Π. Ντούνης, Μ. Ντούνης, Γεωργέας, Γροντής, Ρόβας, Σαρρής και Ζόριτς.
Φώκικος (Μαραντάς): Γιαννίκογλου, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Καντούτσης, Σαϊν, Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Μουστάκης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι Αμουτζάκης, Κορκοτζέλος, Ντάμπος, Καρυπιάδης, Χαλιώτης, Μαρκάκης, Ρεβυθόπουλος.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αριστείδης Βάτσιος, με βοηθούς τους Δημήτρη Πρέντζα και Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ.
Η μόνη διαφοροποίηση στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, συγκριτικά με το ματς με τη Ρόμα είναι ο Ντακόλ που πήρε τη θέση του τιμωρημένου Μάνταλου. Εκτός αποστολής έμεινε τελικά ο Φαγέ.
Το τελευταίο ματς της ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδος ήταν πριν 20 μήνες και συγκεκριμένα στις 20 Δεκεμβρίου του 2012, όταν και έχασε με 1-0 στο ΟΑΚΑ από την Καβάλα, που προκρίθηκε στους "16" της διοργάνωσης. Πέρυσι αγωνίστηκε στο Κύπελλο Γ' Εθνικής η Ένωση και έφθασε μέχρι τα προημιτελικά και αποκλείστηκε από τον Αγροτικό Αστέρα.
Έναρξη στο ματς.
2' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ.
Ανέλαβε την εκτέλεση ο Έλντερ Μπαρμπόσα και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου.
Η ΑΕΚ (αναμενόμενα) έχει την κατοχή της μπάλας και είναι αυτή που προσπαθεί να δημιουργήσει.
7' Σουτ του Ντακόλ από μακρινή απόσταση. Καλό, αλλά δεν βρήκε εστία και πέρασε λίγο δίπλα της.
9' Κόρνερ για την ΑΕΚ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πεταυράκη από τα αριστερά και διώξιμο της άμυνας του Φωκικού.
Το εκτέλεσε ο Μπαρμπόσα και απομάκρυναν οι του Φωκικού, λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος.
13' Επικίνδυνη φάση από πλευράς Φωκικού. Ο Πολυχρονάκης έκανε καλή μπαλιά προς τον Γκατσέσα και ενώ ήταν ανοργάνωτη η άμυνα της ΑΕΚ και κέρδισε το φάουλ από τον Λαμπρόπουλο.
Εκτελέστηκε το φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα.
17' Καλή προσπάθεια του Μπακάκη από τα δεξιά, κέρδος ένα κόρνερ.
Το εκτέλεσε και πάλι ο Μπαρμπόσα, μάζεψε ο Γιαννίκογλου.
19' Κίτρινη κάρτα στον Μουστάκη.
20' Καλή ευκαιρία για τον Φωκικό. Φαλτσαριστό σουτ του Γκασέκα, σε κόρνερ ο Ανέστης.
24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 1-0 με τον Κολοβέτσιο.
Ο Κορδέρο άνοιξε το παιχνίδι προς τα δεξιά και ο Πλατέλλας πρόλαβε μια δύσκολη μπαλιά και έκανε το γύρισμα στο... πέναλτι, με τον Έλληνα αμυντικό να τελειώνει ιδανικά τη φάση.
28' Φάουλ κερδισμένο για την ΑΕΚ ακριβώς έξω από την περιοχή του Φωκικού.
Εκτέλεσε ο Μπαρμπόσα, η μπάλα στα σώματα και στην δεύτερη του προσπάθεια ο Πορτογάλος δεν μπόρεσε να βρει απειλήσει.
29' Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.
30' Απειλεί ο Φωκικός. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Γκασέτα βρέθηκε σε θέση... βολής και εκτέλεσε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ανέστη.
Ο Θωμάς Μαύρος και ο Γιώργος Μητσικώστας είναι στο ΟΑΚΑ.
35' Γύρισμα του Κορδέρο από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο μακριά από το δοκάρι του Γιαννίκογλου.
41' Κεφαλιά του Καντούτση, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα αρκετά έξω.
43' Πέσιμο του Μπαρμπόσα, στα όρια της περιοχής. Ο Παπαδόπουλος πάτησε τον Πορτογάλο πάνω στη γραμμή. Σωστά διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μπροστά με 1-0 η ΑΕΚ, χάρις στο γκολ του Κολοβέτσιου.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
52' Κεφαλιά του Κολοβέτσιου ύστερα από κόρνερ του Μπαρμπόσα, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
57' ΓΚΟΛ με τον Πλατέλλα για την ΑΕΚ και 2-0.
Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ πήρε την πάσα του Μπαρμπόσα και έκανε ωραίο-φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Γιαννίκογλου, που ήταν αρκετά έξω από την εστία του.
61' Εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ, έξω από την περιοχή. Μάζεξε την μπάλα ο Γιαννίκογλου.
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ντακόλ, μέσα ο Ζόριτς.
62' Αλλαγή και για τον Φωκικό. Έξω ο Καντούτσης, μέσα ο Καρυπιάδης.
67' Στην αντεπίθεση ο Φωκικός, σουτ του Χαριτίδη, η μπάλα έξω σε κόρνερ.
64' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία συνεργασία Αραβίδη-Ανάκογλου, ο δεύτερος πλάσαρε τον Γιαννίκογλου, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω άουτ.
67' Γυριστό σουτ του Πλατέλλα, μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από γύρισμα του Πεταυράκη, η μπάλα έξω.
68' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Μπαρμπόσα και 3-0.
Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό και ο Μπαρμπόσα νίκησε στον... αέρα την άμυνα του Φωκικού αρχικά και στη συνέχεια με την σκαστή του κεφαλιά και τον Γιαννίκογλου. Ωραίο γκολ από τον Πορτογάλο.
71' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου και 4-0. Ο νεαρός μέσος κοντρόλαρε με περίτεχνο τρόπο ύστερα από την μπαλιά του Μπαρμπόσα και τελείωσε σωστά τη φάση.
75' Σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα σε κόρνερ.
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας έξω, ο Μάρκος Ντούνης μέσα.
81' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ανάκογλου, μέσα ο Ρόβας.
82' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ ο Κολοβέτσιος έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
86' Αλλαγή για τον Φωκικό. Στη θέση του Σαΐν, ο Κορκοντζέλος
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+2 Ευκαιρία για την ΑΕΚ.Μετά από φάση διαρκείας, αρχικά το σουτ του Ντούνη σταμάτησε στα σώματα των παικτών του Φωκικού και στη συνέχεια ο Μπαρμπόσα με πλασέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ
Τέλος του ματς
Η ΑΕΚ με 4-0 πήρε τη νίκη επί του Φωκικού και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς για το Κύπελλο Ελλάδας.