Πανιώνιος-ΠΑΟΚ

Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη με σκόρερ του Αραβίδη (6') και Λάσνικ (61').
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πανιώνιου απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Επικίνδυνη έξοδος για τον "δικέφαλο του Βορρά", που θέλει να πετύχει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και να διατηρήσει την απόστασή του από την κορυφή στους 8 βαθμούς.
Aπό την άλλη πλευρά, οι "κυανέρυθροι" θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες, έπειτα και από την ήττα στη Λεωφόρο την προηγούμενη αγωνιστική.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
Πανιώνιος (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός, Παντίδος, Κουλουχέρης, Λάσνικ, Αραβίδης, Γιάννου Στον πάγκο: Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός, Παντίδος, Κουλουχέρης, Λάσνικ, Αραβίδης, Γιάννου
ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Βίτορ - Τζιόλης, Λαζάρ, Κατσουράνης - Στοχ, Λούκας, Αθανασιάδης Στον πάγκο: Γιακουμής, Γεωργιάδης, Μαντούρο, Λίνο, Σαλπιγγίδης, Κάτσε, Μάρτενς
Πρώτη φορά στην αποστολή του ΠΑΟΚ και ο Μάαρτεν Μάρτενς, που έφτασε το βράδυ της Πέμπτης στη Θεσσαλονίκη.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Μάντάλος με βοηθούς τους Δημητριάδη και Φαντόπουλο
Μετά από πιέσεις του επίσημου Πανιωνίου και των Πανθήρων θα δώσουν το παρών στο γήπεδο περίπου 300 οπαδοί του ΠΑΟΚ χωρίς διακριτικά. Να υπενθυμίσουμε ότι την τελευταία στιγμή απαγορεύτηκε η μετακίνηση για τους φιλοξενούμενους οπαδούς.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
6' ΓΚΟΛ, 1-0, ο Πανιώνιος ανοίγει το σκορ με τον Αραβίδη.
Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Λάσνικ, ο Αραβίδης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με κοντινή προβολή νίκησε τον Γλύκο.
8' Επικίνδυνο γύρισμα του Κίτσιου, η μπάλα περνάει απ' όλους.
12' Τρομερό γυριστό του Αθανασιάδη η μπάλα με την παρέμβαση του Ανέστη χτυπάει το δοκάρι και καταλήγει κόρνερ.
13' Κεφαλιά του Βίτορ η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Πανιώνιου.
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Λάσνικ βγήκε "φάτσα" με τον Γλύκο από πλάγια θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία.
23' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ατομική ενέργεια του Κολοβού, που έκανε το σουτ, με τον Γλύκο να κάνει μία εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση.
32' Έξυπνη κεφαλιά του Κατσουράνη στο πρώτο δοκάρι, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Ανέστης.
35' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λούκας κάνει το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Κατσουράνη, που είδε την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία έπειτα από την παρέμβαση του Αυλωνίτη.
41' Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ για μαρκάρισμα στον Κολοβό.
45' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λούκας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, την τελευταία στιγμή δεν πρόλαβε την μπάλα ο Αθανασιάδης.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Ο Πανιώνιος προηγείται, 1-0, του ΠΑΟΚ χάρη σε τέρμα του Χρήστου Αραβίδη από το 6ο λεπτό.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
49' Σουτ του Κούρου έπειτα από αντεπίθεση, η μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Γλύκου.
Αρκετά παράπονα από τον Στέφενς, σχετικά με τον τρόπο ανάπτυξης της ομάδας του.
52' Προβολή του Στοχ, μπλοκάρει σταθερά ο Ανέστης.
58' Πιέζει ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά και δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.
58' Τρομερή επέμβαση του Ανέστη, σε κοντινή προβολή του Σπυρόπουλου.
59' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Λίνο και Μάρτενς στις θέσεις των Σπυρόπουλου και Λάζαρ.
61' ΓΚΟΛ, 2-0, ο Πανιώνιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάσνικ!
Εξαιρετική εκτέλεση από τον Λάσνικ, που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους "κυανέρυθρους".
63' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μητρόπουλος πέρασε στη θέση του Γιάννου.
70' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Κολοβού πέρασε ο Ντούνης.
71' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Στοχ πέρασε ο Σαλπιγγίδης.
74' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
76' Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο.
80' Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Λάσνικ πέρασε ο Μπούζας.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.
90+4' Τέλος της αναμέτρησης
Μεγάλη νίκη,2-0, για τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον ΠΑΟΚ.
Αραβίδης στο 6ο και Λάσνικ στο 61ο λεπτό, οι σκόρερ των «κυανέρυθρων».