Ξάνθη-Κέρκυρα 0-0

Χωρίς γκολ η αναμέτρηση Ξάνθη-Κέρκυρας, παρά τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες (κυρίως των φιλοξενούμενων), τα δύο δοκάρια των "Φαιάκων", ενώ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Χαβίτο στο 22ο λεπτό.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-Κέρκυρα για την δεύτερη αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοί προέρχονται από ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, καθώς έχασαν με 3-2 στη Βέροια.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 2-1 τον Πανθρακικό στην Κέρκυρα.
Οι "Φαίακες" οι οποίοι επέστρεψαν φέτος στην πρώτη κατηγορία, μετράνες τρία σερί παιχνίδια χωρίς ήττα κόντρα στην ακριτική ομάδα. Τη σεζόν 2011-12 νίκησαν 2-0 στην έδρα τπυς, ενώ τη σεζόν 2012-13 και οι δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων έληξαν ισόπαλες.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Ράνος, Ομπόντο, Λουσέρο, Ολιβέιρα, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Μπέρτος, Παπαστεριανός.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Ζαρόπουλος, Καρυπίδης, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Παντελής Καπετάνος, Κομεσίδης, Ρούντι.
Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέτκους, Καρντόσο, Βενέτης, Γκόμες, Καϊκούτ, Κανακούδης, Μαραγκός, Ναγιάρ, Σάντσεθ, Χαβίτο, Ρόχας.
Στον πάγκο οι: Κουτζαβασίλης, Ανδρεόπουλος, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Κοντός, Μαρκόφσκι, Ζορμπάς.
Ο Μαρκόφσκι επιστρέφει στο γήπεδο της πρώην του ομάδας μετά από περίπου ενάμιση χρόνο, λαθώς τον Ιανουάριο του 2013 πήρε μεταγραφή για την μολδαβική, Σερίφ Τίρασπολ.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Φλώριο Ελευθερίου και Στυλιανό Τσολάκη.
Έναρξη στο ματς.
5' Σουτ του Ολιβέιρα από μακρινή απόσταση, η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Σέτκους.
13' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Γέμισμα του Ομπόντο, ο Ράνος νίκησε την άμυνα της Κέρκυρας και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξία δοκάρι του Σέτκους.
16' Κοντά στο γκολ η Κέρκυρα. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Χαβίτο από τα δεξιά και έκανε καλό γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Μπέρτος απομάκρυνε σε κόρνερ.
18' Σουτ του Ολιβέιρα με το αριστερό από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Σέτκους μπλόκαρε εύκολα.
22' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
Ο Καϊκούτ βγήκε στην αντεπίθεση και τραβήχε προς τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα για τον Χαβίτο, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κυριακίδη, αλλά υποδείχθηκε σε θέση off-side, ενώ ΔΕΝ ήταν.
Έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα, μετά και την αρχική υπεροχή της Ξάνθης.
Τάιμ άουτ στην Ξάνθη, ώστε να... δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές.
Ξεκίνησε και πάλι το ματς, μετά την μικρή διακοπή.
29' Σουτ του Ομπόντο έξω από την περιοχή και ύστερα από κόντρα κατέληξε στην... αγκαλία του Σέτκους.
32' Κίτρινη κάρτα στον Καϊκούτ.
36' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Κανακούδης γέμισε από τα δεξία με το με το καλό του πόδι το αριστερό και η άμυνα της Ξάνθης έχασε τον Βόσνιο επιθετικό, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη από κοντινή απόσταση.
Η κατοχή της μπάλας είναι 47%-53%
39' Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό για τράβηγμα φανέλας, ενώ έβγαινε στην αντεπίθεση η Ξάνθη με τον Ολιβέιρα.
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Κέρκυρα 0-0, ενώ υπάρχει τέρμα που δεν μέτρησε λανθασμένα για τους φιλοξενούμενους.
46' Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος στη θέση του Ράνου και ο Φλίσκας σε αυτήν του Παπαστεριανού.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
52' Κεφαλιά του Λισγάρα, μπλοκάρει ο Σέτκους.
52' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ.
Ο Χαβίτο έκανε κάθετη μπαλιά προς τον Ρόχας, ο οποίος σούταρε με το αριστερό και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.
Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
58' Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Έξω ο Σάντσεθ, μέσα ο Κοντός.
60' Κίτρινη κάρτα στον Γούτα.
61' Κοντά στο γκολ η Κέρκυρα. Ύστερα από γέμισμα, ο Κυριακίδης δεν μπόρεσε να μαζέψει και ο Κόντος σούταρε, αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λισγάρας.
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Σέντρα του Σολτάνι από τα αριστερά, ο Κανακούδης γύρισε προς τα πίσω με το στήθος και παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, αλλά έδιωξε ο Σέτκους και ύστερα από μια φάση διαρκείας παρέμεινε το 0-0.
66' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ομπόντο, μέσα ο Βασιλακάκης.
67' Σουτ του Χαβίτο με το αριστερό, η μπάλα έξω.
Ο Σάκης Τσιώλης δεν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και φαίνεται από το γεγονός ότι κλείνει τις αλλαγές του μόλις στο 66ο λεπτό.
72' Άλλη μια καλή φάση για την Κέρκυρα που απείλησε με τον Ναγιάρ, ο οποίος σουταρε μέσα από την περιοχή και κέρδισε το κόρνερ.
81' Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα. Έξω ο Καϊκούτ, μέσα ο Μαρκόφσκι.
81' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ.
Ο Κόντος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη και ο Χαβίτο δεν μπόρεσε να σκοράρει στη συνέχεια.
84' Κοντά στο 1-0 η Ξάνθη, αλλά ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σέτκους.
89' Κεφαλιά του Βασιλακάκη, λίγο έξω.
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι πιάνει πολύ καλό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω.