AEK-Ερμής Ζωνιανών

Με γκολ των Πόποβιτς (43'), Ανάκογλου (53') και Τσεβά (73'), η ΑΕΚ έβαλε μια ακόμα τριάρα (3-0) στον Ερμή Ζωνιανών.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο σερί παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Ερμή Ζωνιανών.
Μετά την άνετη νίκη της περασμένης εβδομάδας με τον Περαμαϊκό, η "Ένωση" ξεκαθάρισε και βαθμολογικά το θέμα της ανόδου. Εξακολουθεί να "χρωστά" όμως στον κόσμο της το όμορφο θέαμα που περιμένει όταν δίνει δυναμικό "παρών" στην εξέδρα.
Στην προσπάθεια λοιπόν να το καταφέρει σήμερα θα έχει μια απροσδόκητη απουσία. Και μάλιστα του πιο φορμαρισμένου παίκτη της.
Διότι ο Τραϊανός Δέλλας έχει διαθέσιμους όλους τους υπόλοιπους "κιτρινόμαυρους" (πέραν του τραυματία Σταθάκη) αλλά δεν μπορεί να υπολογίζει σήμερα στον Ιβάν Μπρέσεβιτς.
Ο Κροάτης ένιωσε ενοχλήσεις σ' ένα παλιότερο χτύπημα του στο γόνατο και γι' αυτό το λόγο αποκλείστηκε απ' την αποστολή (όπως και ο Ράμα).
Έτσι, τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Πόποβιτς -που έχει την ευκαιρία ν' αφήσει πίσω του τις κακές τελευταίες του εμφανίσεις.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως, ας δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις με τις οποίες θ' αγωνιστούν σήμερα οι δυο ομάδες...
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μανόλης Σουτζής): Μήτρου, Κανδυλάκης, Κοζορώνης, Μπριλάκης, Σταυρακάκης, Ρουμπάκης, Μπέρκης, Αριστεινίδης, Ευαγγέλου, Πλουσής, Βαρούχας.
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Τσιρίλο, Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής, Πλατέλλας, Ανάκογλου, Πόποβιτς, Ντακόλ
Όσο για το σχήμα με το οποίο θα παραταχθεί η "Ένωση", αυτό θα είναι και πάλι 4-2-3-1 και θα παραταχθεί ως εξής:
Κάτω απ' τα δοκάρια ο Καραγκιολίδης και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Πεταυράκης, Τσιρίλο, Ρόβας και Γεωργέας. Στα χαφ θα είναι οι Κορδέρο-Γροντής, στην τριάδα μπροστά τους οι Πλατέλλας (αριστερά), Ανάκογλου (επιτελικός), Πόποβιτς (δεξιά) και προωθημένος θα είναι ο Ντακόλ.
Όλα έτοιμα στο ΟΑΚΑ για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
1': Έναρξη του αγώνα.
6': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ φυσικά να έχει πάρει ήδη τον έλεγχο...
8': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Πεταυράκης βρήκε χώρο και δοκίμασε το σουτ -μέσα απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά ο Μήτρου ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.
10' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Ρόβας, που ανέτρεψε τον Πλουσή, όταν εκείνος πήγε να μπει στην περιοχή από αριστερά.
11': Απ' την εκτέλεση του φάουλ ο Αριστεινίδης πιάνει ανάποδη κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
12' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ γύρισε όμορφα έξω απ' την περιοχή κι έπιασε ένα δυνατό σουτ, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μήτρου!
18': Η ΑΕΚ εξακολουθεί να ελέγχει απόλυτα το ματς και να φτάνει με άνεση έξω απ' την αντίπαλη περιοχή. Εκεί όμως εμφανίζει πρόβλημα μέχρι στιγμής στην τελική πάσα.
20': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Έπειτα από όμορφη ενέργεια και πάσα του Πλατέλλα, ο Πόποβιτς πιάνει δυνατό σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Μήτρου μπλοκάρει την μπάλα.
25' - Κίτρινη κάρτα για τον Ερμή
Τη βλέπει ο Ρουμπάκης, για ένα μαρκάρισμα στον Πλατέλλα.
26': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από σουτ του Ανάκογλου (από καλή θέση) το οποίο κοντράρει σε σώματα, η μπάλα στρώνεται στον Πόποβιτς, αλλά το συρτό πλασέ που κάνει εκείνος αποκρούεται απ' τον Μήτρου σε κόρνερ.
26' - Γκολ που δε μετράει για την ΑΕΚ!
Μετά από σέντρα του Ρόβα ο Κορδέρο γύρισε την μπάλα με το κεφάλι για τον Γροντή κι εκείνος πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα! Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε (λανθασμένα) τη σημαία, υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Ισπανό.
29': Ο Ρόβας εκτελεί "πονηρά" ένα φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, αλλά ο Μήτρου δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει την μπάλα στην κλειστή του γωνία.
36': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, η μπάλα φτάνει στον Ανάκογλου, αλλά εκείνος -αμαρκάριστος και στα τρία μέτρα απ’ την εστία- καταφέρνει να τη στείλει άουτ!
41': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραία εκδηλωμένη επίθεση, ο Πλατέλλας σεντράρει από αριστερά και ο Ανάκογλου -με ωραίο τακουνάκι- στέλνει την μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι!
42' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και ο Ρουμπάκης -με άτσαλο τάκλιν- τον ανατρέπει!
43' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Μήτρου αποκρούει στην αριστερή του γωνία την εκτέλεση του Πλατέλλα, αλλά ο Πόποβιτς παίρνει την επαναφορά και με ωραίο σουτ στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία!
45': Ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων, μετά από μια κλωτσιά του Βαρούχα στον Πόποβιτς. Τελικά η κατάσταση εκτονώνεται με την παρέμβαση του Τσιρίλο.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Έναρξη του β' μέρους.
51': Ορεξάτη γύρισε και μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ, που πιέζει απ' τα πρώτα λεπτά για το δεύτερο γκολ.
54' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Γροντής κάνει εξαιρετική κάθετη μπαλιά για τον Γεωργέα, εκείνος γυρίζει υποδειγματικά την μπάλα στο πέναλτι και ο Ανάκογλου πλασάρει στη δεξιά γωνία του Μήτρου!
57': Καλή φάση για τον Ερμή!
Σε γέμισμα που έγινε στην περιοχή του ο Καραγκιολίδης αποκρούει με τις γροθιές και όταν ο Αριστεινίδης προσπαθεί να τον πλασάρει από μακριά, πέφτει στο ύψος του πέναλτι και μπλοκάρει την μπάλα.
59' - Κίτρινη κάρτα για τον Ερμή
Την αντικρίζει ο Μπριλάκης, που ανέτρεψε τον Πλατέλλα στα δεξιά, όταν εκείνος πήγε να μπει επικίνδυνα στην περιοχή.
60': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Πόποβιτς πιάνει την κεφαλιά και ο Μήτρου βρίσκει την μπάλα όσο χρειάζεται για να τη διώξει σε κόρνερ.
60' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Βαρούχα μπαίνει ο Κλίνης.
65': Ο Πόποβιτς βρίσκει χώρο έξω απ' την περιοχή και δοκιμάζει ένα φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
69' - Αλλαγή για τον Ερμή
Ο Κοζανίδης αντικαθιστά τον Μπέρκη.
69' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Γροντή μπαίνει ο Τσεβάς.
72': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από όμορφη ατομική ενέργεια από δεξιά, ο Πλατέλλας γυρίζει την μπάλα για τον Ανάκογλου, αλλά η προβολή που κάνει εκείνος -πιεζόμενος- περνάει πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.
73' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από φοβερή ενέργεια και ντρίμπλα στον προσωπικό του αντίπαλο, ο Πλατέλλας πασάρει στον Τσεβά και ο νεαρός -με ωραία προβολή από κοντά- στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
75' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Γεωργέα μπαίνει ο Τσουκαλάς.
80': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Τσεβάς έκανε ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ απ' το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μήτρου ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.
82' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Τσουμάγκας μπαίνει στη θέση του Πλατέλλα.
83' - Αλλαγή για τον Ερμή
Ο Κάββαλος αντικαθιστά τον Ρουμπάκη.
86': Ο Πόποβιτς εκτελεί με φάλτσο ένα φάουλ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μήτρου αντιδρά σωστά και αποκρούει με γροθιές.
90'+2': Λήξη του αγώνα.