Φωκικός - ΑΕΚ

Παρακολουθείστε σε real time απ' το control room του sport-fm.gr τον επαναληπτικό της ΑΕΚ με τον Φωκικό για την Α' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την ρεβάνς της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Φωκικό, που γίνεται στο γήπεδο της Άμφισσας.
Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πέρασε τα… δύσκολα, αφού επιβλήθηκαν με 4-0 στο ΟΑΚΑ και πήγαν στην Άμφισσα με την άνεση που τους δίνει το αποτέλεσμα του πρώτου ματς.
Ο Φωκικός θα διεκδικήσει το... θαύμα της ανατροπής, ξεκινώντας το παιχνίδι με τους: Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαϊνέ, Σκαρίμπας, Γκασέκα, Καλλέργης, Καρυπιάδης, Χαριτίδης, Ρεβυθόπουλος.
Από την άλλη, ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε τους: Ανέστη, Μπακάκη, Γροντή, Λαμπρόπουλο, Κολοβέτσιο, Ρόβα, Ανάκογλου, Μάνταλο, Πλατέλλα, Μπαρμπόσα και Αραβίδη
Στον πάγκο του συλλόγου της Άμφισσας έμειναν οι: Δημητρίου, Ντάμπος, Γεωργουσόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Γιαννίκογλου, Πολυχρονάκης, Μαρκάκης, ενώ σ' αυτόν την ΑΕΚ οι Ντούνης Π., Γεωργέας, Ντούνης Μ., Πεταυράκης, Σαρρής, Ντακόλ, Φαγιέ.
Αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στην εξέδρες του γηπέδου της Άμφισσας
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε.
4' Εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα έξω απ' την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσεκρέζι
Πριν την έναρξη του ματς, ο σύνδεσμος φίλων ΑΕΚ της περιοχής βράβευσε τους Ντούσαν Μπάγεβιτς, Δημήτρη Μελισσανίδη, Νίκο Πανταζή και τον παλαίμαχο των δύο ομάδων, κ. Σκαρίμπα.
10' Κίτρινη κάρτα για τον Φωκικό. Την βλέπει ο Γκασέκα για θέατρο
12' Καλό σουτ του Μπαρμπόσα από μακριά, χτύπησε στο δοκάρι και βγήκε άουτ.
15' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας απ' την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης κάνει την προβολή και ο Τσεκρέζι έδιωξε σε κόρνερ
17' Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ στον Μάνταλο για δυνατό φάουλ.
18' Εκτέλεση φάουλ απ' τον Καρυπιάδη, απομάκρυναν οι «κιτρινόμαυροι»
19' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κι άλλο σουτ του Μπαρμπόσα, μετά από ωραία συνεργασία, κόρνερ για την ΑΕΚ.
20' Εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα στο πρώτο δοκάρι, ξανά κόρνερ για την ΑΕΚ. Στην εκτέλεση απομάκρυναν οι γηπεδούχοι.
27' Κίτρινη κάρτα για τον Φωκικό Τη βλέπει ο Καντούτσης για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάνταλο. Φάουλ σε καλή θέση από δεξιά για την ΑΕΚ.
28' Εκτελεί ωραία ο Μπαρμπόσα στην αριστερή γωνία της εστίας του Φωκικού, μπλοκάρει ο γκολκίπερ
Έξι τελικές μέχρι τώρα για την ΑΕΚ -με τις πέντε στην εστία. Καμία για τον Φωκικό.
32' Εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι του Μάνταλου από δεξιά. Πιάνει την κεφαλιά ο Λαμπρόπουλος, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία συνεργασία του Αραβίδη με τον Μάνταλο. Ο Αραβίδης δίνει με τακουνάκι στον Μάνταλο, όμως η μπάλα βγαίνει άουτ.
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του ματς
45' Ευκαιρία γα την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πλάσαρε, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Η ΑΕΚ είναι αυτή που κάνει το... παιχνίδι της, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Με λυμένα τα πόδια -και απ' το πλεονέκτημα που τους δίνει το 4-0 του πρώτου ματς- οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα έχουν την κυριαρχία στις ευκαιρίες, με τον Φωκικό να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
48' Ατομική ενέργεια του Μπαρμπόσα, που σουτάρει λίγο έξω απ' τη μικρή περιοχή. Αρκετά πάνω απ' το οριζόντιο η μπάλα.
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστερά, πλάσαρε ο Αραβίδης λίγο έξω απ' τα δοκάρια της εστίας του Φωκικού.
55' Δυνατό σουτ του Πλατέρα, μπλοκάρει ο Τσεκρέζι
57' Πρώτη αλλαγή για τον Φωκικό. Στη θέση του Σαϊνέ Μαμούτ ο Ντάμπος
61΄Σουτ του Μπαρμπόσα από πλάγια αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Τσεκρέζι
68' Σουτ του Ντάμπου μπλοκάρει ο Ανέστης στην πρώτη τελική προσπάθεια του Φωκικού στην εστία της ΑΕΚ
71' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Αραβίδης ο Ντακόλ
71' Δεύτερη αλλαγή για το Φωκικό. Στη θέση του τραυματισμένου Ρεβυθόπουλου, ο Πολυχρονάκης
73' Κίτρινη κάρτα για τον Φωκικό. Τη βλέπει ο Καλλέργης για σκληρό μαρκάρισμα
76' Προσπάθεια επίθεσης για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλας έκανε την συρτή σέντρα αλλά ο τερματοφύλακας του Φωκικού μπλόκαρε εύκολα.
Παρατηρήσεις από τον Τραϊανό Δέλλα στον Ντακόλ γιατί δεν κινήθηκε σωστά στην σέντρα που έκανε ο Πλατέλας στην προηγούμενη φάση.
Περίεργη φάση στο τέρμα του Φωκικού. Ο Πλατέλας έκανε ένα συρτό σουτ, ο τερματοφύλακας έκοψε την πορεία της. Η μπάλα έφυγε από τα χέρια του αλλά δεν πέρασε τη γραμμή της εστίας του Φωκικού.
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός αγώνα ο Μπαρμπόσα. Στη θέση του ο Ντούνης.
85' Πιέζει η ΑΕΚ για να ανοίξει το σκορ. Ο Ντούνης έκανε το σουτ. Απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Φωκικού.
85' Αλλαγή για τον Φωκικό. Ο Καλλέργης στη θέση του Δημητρίου.
Αυτή ήταν η τελευταία αλλαγή για τον Φωκικό.
88' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Η μπάλα φτάνει στον Πλατέλα στην καρδιά της περιοχής του Φωκικού. Έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύκαλας του Φωκικού έδιωξε με δυσκολία.
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρόβας στη θέση του Φαγιέ.
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ...
90+1' Σκόρερ ο Φαγιέ με κεφαλιά μετά από φάουλ.
Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ παίρνει τη νίκη 1-0 εκτός έδρας απέναντι στον Φωκικό.