ΠΑΟΚ-Νίκη Βόλου 3-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Νίκη Βόλου για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Νίκη Βόλου, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.
Πριν την διακοπή, ο ΠΑΟΚ πέρασε με το επιβλητικό 4-0 από την έδρα του Πλατανιά, ενώ η Νίκη Βόλου γνώρισε εντός έδρας ήττα (1-0) από τον Ατρόμητο.
Ο καιρός είναι ιδανικός για ποδόσφαιρο (29 βαθμοί Κελσίου), αλλά η ατμόσφαιρα θα παραμείνει κρύα μιας και η Τούμπα είναι τιμωρημένη.
Πάντως το κλίμα στις τάξεις της ομάδας βελτιώθηκε αισθητά μετά το αίσιο τέλος στις διαπραγματεύσεις με τον Στέφανο Αθανασιάδη, ο οποίος υπέγραψε νέο τετραετές συμβόλαιο.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων που ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Τζαβέλλας, Βίτορ, Σκόνδρας, Ρατς, Τζιόλης, Κάτσε, Σαλπιγγίδης, Μακ, Περέιρα, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο: Γιακουμής, Σπυρόπουλος, Κατσικάς, Τζανδάρης, Μάρτενς, Παπαδόπουλος, Κουλούρης.
Νίκη Βόλου: Ταμπάκης, Μαρινάκης, Σωτηράκος, Αργύρης, Ίβενς, Μέτσε, Λάουξ, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης, Γιαννιτσάνης, Σκούρτης.
Στον πάγκο: Ταϊρης, Καρασαλίδης, Μαχλελής, Σταμπολζίεφ, Κορέτα, Κυζιρίδης, Ροτζέριο.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Κύζας (Δράμας), με βοηθούς του Σίπκα (Πέλλας), Πασχάλη (Ηπείρου) και 4ο τον Δημητρόπουλο (Φθιώτιδας).
1' Έναρξη του αγώνα με τους φιλοξενούμενους στην σέντρα.
3' Η πρώτη επιθετική προσπάθεια ξεκινά από τα πόδια παικτών του ΠΑΟΚ. Ο Περέιρα σέντραρε στην περιοχή, ο Ρατς σηκώθηκε πιο ψηλά και έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.
5' Ο Σαλπιγγίδης από πλάγια θέση στην περιοχή έπιασε σουτ στην κίνηση, αλλά ο Ταμπάκης ήταν σε ετοιμότητα.
9' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Μάκ γύρισε επικίνδυνα από δεξιά, ο Αθανασιάδης είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
12' Νέα καλή ευκαιρία για τον "Δικέφαλο"! Ο Ταμπάκης -με δεύτερη προσπάθεια- έσωσε στην κεφαλιά του Περέιρα.
14' Το διαγώνιο σουτ του Αθανασιάδη δεν δυσκόλεψε τον Ταμπάκη.
17' Ο Ίβενς παρενέβη και απομάκρυνε σωτήρια, το παράλληλο γύρισμα του Περέιρα.
18' Μεγάλη γκίνια για τον Κλάους. Βρήκε με προβολή την μπάλα, αλλά δίχως να βρει στόχο.
22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0!
Έπειτα από σωρεία χαμένων ευκαιρίων, αυτή τη φορά ο Αθανασιάδης δεν αστόχησε. Ο Σαλπιγγίδης γύρισε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και από το ύψος της μικρής περιοχής ο Κλάους "εκτέλεσε" τον Ταμπάκη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!
24' Αλλαγή για την Νίκη Βόλου: ο Μαχλελής πέρασε στη θέση του Σωτηράκου, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει.
26' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Ρατς, στην κεφαλιά ο Τζιόλης, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Απόλυτα δίκαιο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ, που θα μπορούσε να είχε αέρα δύο τερμάτων αν ήταν πιο σοβαρός στην τελική προσπάθεια. Ακίνδυνη ως τώρα η Νίκη Βόλου, έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.
Πεντάλεπτο χωρίς τελική για τον ΠΑΟΚ. Έχει πέσει ελαφρώς ο ρυθμός του παιχνιδιού.
37' Ωραία ατομική ενέργεια του Μακ, απέφυγε δύο παίκτες και έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
39' Η πρώτη απόπειρα της Νίκης Βόλου να βγει στην επίθεση τελείωσε άδοξα, με τον Γιαννιτσάνη να προσπαθεί να βγάλει σέντρα από δεξιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
45' Ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου! Ο Μουζακίτης πήγε να κάνει τη... ζημιά, αλλά το σουτ του από πλεονεκτική θέση στην περιοχή ήταν αδύναμο.
45+1' Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Τζαβέλλας. Αποχωρεί με το ειδικό αμαξίδιο από τον αγωνιστικό χώρο.
45+2' Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ προηγείται άνετα 1-0, χάρη στο γκολ του Αθανασιάδη από το 22ο λεπτό.
Ο Τζαβέλλας αναμένεται να αντικατασταθεί από τον Κατσικά.
46' Άσχημα νέα για Τζαβέλλα, με την πρώτη εκτίμηση των γιατρών να είναι "θλάση δευτέρου βαθμού στον αριστερό προσαγωγό". Αύριο θα γίνει γνωστό το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-0!
Ο Σκόνδρας έκανε παράλληλη σέντρα από δεξιά, ο Περέιρα "πετάχτηκε" στο πρώτο δοκάρι και ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, πέτυχε με προβολή το δεύτερο γκολ των "ασπρόμαυρων"!
50' Το σουτ του Σαλπιγγίδη πέρασε εκτός εστίας.
54' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Περέιρα νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ταμπάκη!
55' Καλή στιγμή για την Νίκη Βόλου! Ο Γλύκος έπεσε σωστά και μπλόκαρε το σουτ του Σκούρτη.
56' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
57' Ο Κατσικάς δοκίμασε το πόδι του, αλλά δεν βρήκε στόχο.
Ο Σταμπολζίεφ ήταν η δεύτερη αλλαγή της Νίκης Βόλου. Πέρασε στη θέση του Γιαννιτσάνη.
63' Κίτρινη κάρτα στον Αργύρη.
64' Ο Σαλπιγγίδης αποχωρεί και δίνει το περιβραχιόνιο στον Αθανασιάδη. Στο ματς ο Τζανδάρης.
68' Ευθύβολο σουτ στην κίνηση από τον Τζανδάρη πέφτει και μπλοκάρει σταθερά ο Τζανδάρης.
71' Άστοχο σουτ του Σκούρτη μέσα από την περιοχή.
76' H τρίτη αλλαγή του ΠΑΟΚ: Ο Μάρτενς αντικατέστησε τον Τζιόλη.
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης. Δεν θα ήταν έκπληξη αν πετύχαινε ένα ακόμα τέρμα ο ΠΑΟΚ. Μόνο ένα γκολ από τη Νίκη θα μπορούσε να δώσει ενδιαφέρον στο φινάλε.
79' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ.
Το κέρδισε ο Αθανασιάδης από τον Ίβενς.
Ο Μακ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
83' Τελευταία αλλαγή για τη Νίκη Βόλου: Ο Σκούρτης έδωσε την θέση του στον Κορέτα.
Μπαίνει στις καθυστερήσεις η αναμέτρηση. Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
90'+2' Σουτ του Κάτσε έξω από την περιοχή, η μπάλα πολύ μακριά από την εστία του Ταμπάκη.
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 της Νίκης Βόλου. Τους επτά βαθμούς στο πρωτάθλημα έφθασαν οι γηπεδούχοι, χωρίς βαθμό ακόμη οι φιλοξενούμενοι.