Εργοτέλης-SKODA Ξάνθη 2-2

Στο 2-2 έμειναν Εργοτέλης και Ξάνθη, με τον Γούτα να σκοράρει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για τους ακρίτες!
Καλησπέρα σε όλους
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Εργοτέλη με την Ξάνθη στο Παγκρήτιο.
Πιο άνετη η Ξάνθη βαθμολογικά που έχει 24 βαθμούς, "καίγεται" πλέον ο Εργοτέλης που έχει μείνει στους 20, έχοντας να νικήσει εδώ και οκτώ αγωνιστικές.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, περίπου 10 λεπτά πριν τη σέντρα.
Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης, Αζίζ, Σαρρής, Μεχία, Καρντόζο, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Χαντί, Αναστασάκος, Μπαντιμπανγκά
Ξάνθη: Τσέμα, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Τριάδης, Σολτάνι, Βασιλακάκης, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Μάνταλος, Βάλλας, Σολάρι
Στον πάγκο για τους Κρητικούς: Καβουσάκης, Κοζορώνης, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος, Κούτρης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς
Στον πάγκο για τους ακρίτες: Κυριακίδης, Γκαρσία, Σουάρες, Τσαμούρης, Ράνος, Κάλβο, Χοσέμι
Με ήττα από τον Λεβαδειακό προέρχεται ο Εργοτέλης, με ήττα και η Ξάνθη στο "Ελ Θράκικο" από τον Πανθρακικό.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
1' Σέντρα στο ματς
Με υπηρεσιακό δίδυμο στον πάγκο ο Εργοτέλης. Ο Ουζουνίδης είναι στις εξέδρες και αναμένεται από τη νέα εβδομάδα να πιάσει δουλειά
Ο Αθανασίου και μετά το θέμα που είχε δημιουργηθεί επιστρέφει κάτω απ' την εστία του Εργοτέλη, ύστερα από τρεις αγώνες.
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη
Ο Σολάρι από κοντά έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, προτού οι αμυντικοί του Εργοτέλη απομακρύνουν!
10' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη!
Ο Τσέμα είχε εξουδετερωθεί, ο Βερπακόφσκις είδε ωραία τον ξεμαρκάριστο Αναστασάκο κι ο τελευταίος προ κενής εστίας δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 1-0!
17' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη
Ωραία ενέργεια από τον Μπαντιμπανγκά, την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Αναστασάκο κι εκείνος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνει το 2-0 για τους Κρητικούς!
23' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
Ο Σολάρι πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη και με προβολή μειώνει σε 2-1!
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα. Στο 2-1 ο Εργοτέλης κι ενώ η Ξάνθη είχε και δοκάρι. Καλός ρυθμός στο παιχνίδι.
33' Έγκαιρη έξοδος του Αθανασίου στη σέντρα που έκανε ο Ντε Γκούζμαν
35' Από δύσκολη θέση ο Βερπακόφσκις κάνει την κεφαλιά, δεν ανησυχεί
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη
Ο Ρομάνο μέσα στην περιοχή, έκανε εν κινήσει το σουτ, όμως ο Τσέμα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και κράτησε το 2-1.
Ημίχρονο. Στο 2-1 ο Εργοτέλης
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
48' Ένα σουτ από τον Τριάδη, αλλά δεν προβληματίζει
Κίτρινη στον Αζίζ για θέατρο
59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Κάλβο αντί Μάνταλου
60' Κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη
62' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Αθανασίου φεύγει τραυματίας και ο Καβουσάκης παίρνει την θέση του
Κακό ποιοτικά το δεύτερο μέρος, χωρίς φάσεις με σκληρά μαρκαρίσματα και απ' τις δύο πλευρές.
69' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Διαμαντάκος αντί του Βερπακόφσκις
Ντεμπούτο για τον Πάμπλο Γκαρσία με την φανέλα της Ξάνθης που πέρασε αντί του Βασιλακάκη
84' Καλή προσπάθεια από τον Μπαντιμπανγκά, αλλά το σουτ του δεν ήταν το καλύτερο
87' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης αντί του Αναστασάκου
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις
90+4' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
Ο Γούτας νίκησε τους πάντες στον αέρα κι έγραψε το τελικό 2-2!
Παγωμάρα για τον Εργοτέλη στο τέλος που έχασε μέσα απ' τα χέρια του δύο βαθμούς.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ σε όλους.