Μπεσίκτας-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Βαθμό στο φινάλε "έκλεψε" ο Αστέρας Τρίπολης, που ήρθε ισόπαλος (1-1) με την Μπεσίκτας, χάρις σε γκολ του Πάρα στο 88', ενώ ο Τόρε είχε σκοράρει για τους γηπεδούχους στο 33ο λεπτό.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπεσίκτας- Αστέρας για την πρώτη αγωνιστική του Europa League, που είναι προγραμματισμένο για τις 20:00.
Στον όμιλο είναι επίσης Παρτιζάν και Τότεναμ, που κοντράρονται την ίδια ώρα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Αστ. Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Λούι, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ρόλε, Μάσα, Μπαντιμπανγκά, Μπαράλες.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Θεοδωρόπουλος, Τιέ Μπι, Μουνάφο, Νίκο, Τσοκάνης, Πάρα, Γιαννιώτας.
Μπέσικτας (Μπίλιτς): Τόλγκα, Μότα, Φράνκο, Σιβόκ, Ουϊσάλ, Χάτσινσον, Καβλάκ, Σαχάν, Τόρε, Οζιακούπ, Πεκτεμέκ.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Γκιονέν, Νουκάν, Κιούμπασι, Φρέι, Τοσούν, Σόσα, Ντεμπά Μπα.
Τραυματίες είναι οι Κουρμπέλης, Τορμένα για τους Αρκάδες.
Αυτήν την στιγμή υπάρχει ισχυρή βροχόπτωση στο "Κεμάλ Ατατούρκ", ενώ οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές το τελευταίο τριήμερο.
Με τη ροζ φανέλα θα αγωνιστεί ο Αστέρας Τρίπολης.
Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Στάικου Βεργέτη απέκλεισε κατά σειρά Ροβανιέμι, Μάιντς και Μακάμπι Τελ Αβίβ για να φθάσει μέχρι εδώ.
Από την άλλη, η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς απέκλεισε την Φέγενορντ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με δύο νίκες (2-1 εκτός, 3-1 εντός), αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει την Άρσεναλ στην φάση των play-off της διοργάνωσης (0-0, 1-0), πραγματοποιώντας πάντως πολύ καλές εμφανίσεις. Με αυτόν τρόπο εξασφάλισε την παρουσία της στο Europa League.
Διαιτητής θα είναι ο Μίροσλαβ Ζέλινκα από την Τσεχία, με βοηθούς του Οντρέι Πέλικαν και Γίρι Μόλατσεκ.
Έναρξη στο ματς.
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς και είναι για την Μπεσίκτας, ύστερα από τη πλαγιοκόπηση του Τόρε από τα δεξιά.
Μπλοκάρει ο Κοσίτσκι.
3' Κόρνερ και για τον Αστέρα, ύστερα από την προσπάθεια του Μάσα.
Δεν κατάφερε να απειλήσει η ελληνική ομάδα.
8' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ!
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή και ο Ούζιακ ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο του Κοσίτσκι, με την μπάλα να σκάει στην συνέχεια σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος.
9' Σουτ του Τόρε, η μπάλα λίγο έξω.
14' Σουτ του Κάβλακ για την Μπεσίκτας, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοσίτσκι.
Έχει ξεκινήσει πιο δυνατά η Μπεσίκτας.
Ο κόσμος είναι λιγοστός στο γήπεδο και προφανώς έχουν παίξει ρόλο και ο κακές καιρικές συνθήκες.
17' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Η μπάλα έφθασε στον Κάβλακ, που έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.
22' Απειλεί ο Αστέρας. Σέντρα του Παντελιάδη από τα αριστερά, αλλά ο Μπαντινμπαγκά δεν μπόρεσε να φθάσει στην μπάλα.
26' Κοντά στο γκολ ο Αστέρας... Σόλο από τον Ζησόπουλο, που έφθασε μέσα στην περιοχή, ενώ ήταν ανοργάνωτη η άμυνα της Μπεσίκτας, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα από το δεξί δοκάρι του Τόλγκα.
Ύστερα από την πίεση του πρώτη 20λεπτου που δέχθηκε ο Αστέρας αντέδρασε σωστά και έχει παρει τα πάνω του.
30' Αναγκαστική αλλαγη για την Μπεσίκτας. Έξω ο Πεκτεμέκ, λόγω τραυματισμού, μέσα ο Τοσούν.
33' ΓΚΟΛ Η ΜΠΕΣΙΚΣΤΑΣ, 1-0 με τον Τόρε!
Ο Τόρες πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και μέσα.
37' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Ο Τοσούν σέντραρε από τα αριστερά και το διώξιμο της άμυνας του Αστέρα δεν ήταν καλό και η μπάλα έφθασε στον Οζιακούπ, που σούταρε άστοχα.
39' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Λούι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα.
45' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας με τον Τόρε, που σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, όντας μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Ημίχρονο στο "Κεμάλ Ατατούρκ". Η Μπεσίκτας προηγείται 1-0 του Αστέρα, χάρις στο τέρμα του Τόρε στο 33ο λεπτό. Στο 0-0 Παρτιζάν και Τότεναμ.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας με το ξεκίνημα, με τον Κάβλακ να βγαίνει απέναντι από τον Κοσίτσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα βγήκε νικητής, κερδίζοντας μάλιστα και το φάουλ.
53' Ευκαιρία με τον Σαχάν για την Μπεσίκτας, που μπήκε στην περιοχή, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.
65' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Σουτ του Σαχάν, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του Αστέρα και έφυγε σε κόρνερ.
Ετοιμάζεται να μπει ο Πάρα στο ματς για τον Αστέρα, ενώ ο Σόσα θα μπει στο παιχνίδι για την Μπεσίκτας.
68' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Πάρα, έξω ο Μπαντινμπαγκά.
69' Αλλαγή για την Μπεσίκτας. Έξω ο Οζιακούπ, μέσα ο Σόσα.
72' Φάση διαρκείας για την Μπεσίκτας. Πλαγιοκόπηση από τον Σόσα, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί ο Φράνκο και στη συνέχεια πήραν κόρνερ οι γηπεδούχοι.
73' Σουτ του Τόρε, έξω.
76' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ρόλε και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Μουνάφο, έξω ο Παντελιάδης.
Αντεπίθεση για την Μπεσίκτας, μετά από λάθος του Ζησόπουλου, αλλά ο Τόρε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πάσα του Σαχάν, καθώς έκανε λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή.
85' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Γιαννιώτας, έξω ο Μπαράλες.
85' Αλλαγή και για την Μπεσίκτας. 'Έξω ο Σαχάν, μέσα ο Κερίμ.
88' ΓΚΟΛ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑ ΚΑΙ 1-1!
Ο Ρόλε έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Πάρα έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων.