Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-0

Πρώτη νίκη για την Ξάνθη στην Super League 2014-15, χάρη σε γκολ του Καπετάνου (37') και του Κλέιτον (90').

15:39
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-Λεβαδειακός για την 4η αγωνιστική της Super League ΟΠΑΠ.
15:45
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 15η θέση του πρωταθλήματος με δύο βαθμούς, έχοντας δύο ισοπαλίες και μια ήττα.
15:50
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 13η θέση με τους ίδιους βαθμούς.
15:51
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
15:52
Ξάνθη (Νεντίδης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Κομεσίδης, Ρούντι, Φλίσκας, Λουσέρο, Ολιβέιρα, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Καπετάνος. Στον πάγκο οι Ζαρόπουλος, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Βασιλακάκης, Μπέρτος, Γούτας, Ράνος.
15:53
Λεβαδειακός (Παντελίδης): Στρατηλάτης, Κώτσιος, Τόμας, Πίντερ, Ρούμπεν Γκόμεζ, Γεωργιάδης, Βούκσεβιτς, Κονέ, Ζίτο, Μάντζιος, Μιλοσάβλιεβ. Στον πάγκο οι: Πρζιροβσκι, Σκέμπης, Νικολακάκης, Πρόγιτς, Γιακουμάκης, Παππάς, Μπορνταγκαράι.
15:54
Οι γηπεδούχοι έχουν υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τους, τον Νίκο Νεντίδη.
16:00
Έναρξη στο ματς.
16:07
6' Κόρνερ για την Ξάνθη.
16:08
8' Σουτ του Λουσέρο, ύστερα από... κομπίνα σε κερδισμένο φάουλ, μπλόκαρε ο Στρατηλάτης.
16:19
Πολύ κακό μέχρι στιγμής το ματς, με ελάχιστες επισκέψεις των δύο ομάδων στα αντίπαλα καρέ.
16:21
20' Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ξάνθης για πέναλτι στον Καπετάνο, αλλά ο έμπειρος επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση off-side.
16:26
25' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Κώτσιου από τα αριστερά, στην φάση ο Μάντζιος, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και ο Κονέ έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο, με τον Έλληνα επιθετικό να γίνεται επικίνδυνος στην επαναφορά.
16:31
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, στο έδαφος ο Γεωργιάδης.
16:36
37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, με τον Παντελή Καπετάνο και 1-0
16:38
Ωραία κάθετη πάσα του δεξιού μπακ, Δημοσθένη Μπαξεβανίδη προς τον έμπειρο επιθετικό, ο οποίος με κίνηση σέντερ φορ, ξέφυγε από την αντίπαλη άμυνα και εκτέλεσε τον Στρατηλάτη.
16:45
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
16:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
17:01
Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Έξω ο Πίντερ, μέσα ο Παππάς.
17:02
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
17:04
48' Εκτέλεση φάουλ του Κονέ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
17:06
50' Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ολιβέιρα, μέσα ο Σίλβα Κλέιτον.
17:06
Ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο, που επέστρεψε φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα.
17:15
58' Γύρισμα του Ρούντι από τα δεξιά, ο Λουσέρο στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να την βρει και πέρασε ο κίνδυνος για τον Λεβαδειακό.
17:16
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Έξω ο Μιλοσάβλιεφ, μέσα ο Μπορνταγκαράι.
17:19
63' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ρούντι, μέσα ο Βασιλακάκης.
17:22
64' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Καρυπίδη, ύστερα από φάουλ του Κλέιτον, η μπάλα στην αγκαλιά του Στρατηλάτη. Κίτρινη στον Λίσγάρα.
17:25
68' Υποδοχή της μπάλας από τον Μάντζιο, εντός της περιοχής, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και η μπάλα έφθασε στον Κονέ που έκανε σουτ από μακρινή απόσταση.
17:26
68' Κίτρινη στον Ζίτο του Λεβαδειακού.
17:26
70' Κίτρινη στον Γεωργιάδη.
17:30
74' Φάουλ σε καλή θέση για τον Λεβαδειακό. Κίτρινη στον Φλίσκα.
17:34
77' Με δέκα θα συνεχίσει ο Λεβαδειακός. Δεύτερη κίτρινη για τον Ζίτο.
17:36
79' Κοντά στο γκολ η Ξάνθη. Ο Σολτάνι βγήκε απέναντι από τον Στρατηλάτη, αλλά δεν τα κατάφερε, προσπαθώντας να τον κρεμάσει.
17:36
80’ Αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Ράνος πέρασε στην θέση του Καπετάνου.
17:38
82' Τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Πρόγιτς πέρασε στην θέση του Τόμας.
17:39
84' Ο Μπαξεβανίδης παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
17:42
86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Μπορνταγκαράι με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
17:43
87' Ο Κυριακίδης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα το σουτ του Βούκτσεβιτς.
17:46
90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 2-0!
17:46
Γρήγορη αντεπίθεση για τους Ακρίτες, ο Σολτάνι απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα για τον Κλέιτον με τον Βραζιλιάνο να μην δυσκολεύεται να τελειώσει την φάση.
17:47
Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
17:49
90+2' Τέλος στην αναμέτρηση.
17:50
Η Ξάνθη πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 του Λεβαδειακού χάρη στα γκολ των Καπετάνου και Κλέιτον. Χωρίς "τρίποντο" παραμένουν οι Βοιωτοί.