Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-0

Πρώτη νίκη για την Ξάνθη στην Super League 2014-15, χάρη σε γκολ του Καπετάνου (37') και του Κλέιτον (90').
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-Λεβαδειακός για την 4η αγωνιστική της Super League ΟΠΑΠ.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 15η θέση του πρωταθλήματος με δύο βαθμούς, έχοντας δύο ισοπαλίες και μια ήττα.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 13η θέση με τους ίδιους βαθμούς.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Ξάνθη (Νεντίδης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Κομεσίδης, Ρούντι, Φλίσκας, Λουσέρο, Ολιβέιρα, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Καπετάνος. Στον πάγκο οι Ζαρόπουλος, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Βασιλακάκης, Μπέρτος, Γούτας, Ράνος.
Λεβαδειακός (Παντελίδης): Στρατηλάτης, Κώτσιος, Τόμας, Πίντερ, Ρούμπεν Γκόμεζ, Γεωργιάδης, Βούκσεβιτς, Κονέ, Ζίτο, Μάντζιος, Μιλοσάβλιεβ. Στον πάγκο οι: Πρζιροβσκι, Σκέμπης, Νικολακάκης, Πρόγιτς, Γιακουμάκης, Παππάς, Μπορνταγκαράι.
Οι γηπεδούχοι έχουν υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τους, τον Νίκο Νεντίδη.
Έναρξη στο ματς.
6' Κόρνερ για την Ξάνθη.
8' Σουτ του Λουσέρο, ύστερα από... κομπίνα σε κερδισμένο φάουλ, μπλόκαρε ο Στρατηλάτης.
Πολύ κακό μέχρι στιγμής το ματς, με ελάχιστες επισκέψεις των δύο ομάδων στα αντίπαλα καρέ.
20' Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ξάνθης για πέναλτι στον Καπετάνο, αλλά ο έμπειρος επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση off-side.
25' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Σέντρα του Κώτσιου από τα αριστερά, στην φάση ο Μάντζιος, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και ο Κονέ έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο, με τον Έλληνα επιθετικό να γίνεται επικίνδυνος στην επαναφορά.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, στο έδαφος ο Γεωργιάδης.
37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, με τον Παντελή Καπετάνο και 1-0
Ωραία κάθετη πάσα του δεξιού μπακ, Δημοσθένη Μπαξεβανίδη προς τον έμπειρο επιθετικό, ο οποίος με κίνηση σέντερ φορ, ξέφυγε από την αντίπαλη άμυνα και εκτέλεσε τον Στρατηλάτη.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Έξω ο Πίντερ, μέσα ο Παππάς.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48' Εκτέλεση φάουλ του Κονέ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
50' Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ολιβέιρα, μέσα ο Σίλβα Κλέιτον.
Ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο, που επέστρεψε φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα.
58' Γύρισμα του Ρούντι από τα δεξιά, ο Λουσέρο στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να την βρει και πέρασε ο κίνδυνος για τον Λεβαδειακό.
60' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Έξω ο Μιλοσάβλιεφ, μέσα ο Μπορνταγκαράι.
63' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ρούντι, μέσα ο Βασιλακάκης.
64' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Καρυπίδη, ύστερα από φάουλ του Κλέιτον, η μπάλα στην αγκαλιά του Στρατηλάτη. Κίτρινη στον Λίσγάρα.
68' Υποδοχή της μπάλας από τον Μάντζιο, εντός της περιοχής, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και η μπάλα έφθασε στον Κονέ που έκανε σουτ από μακρινή απόσταση.
68' Κίτρινη στον Ζίτο του Λεβαδειακού.
70' Κίτρινη στον Γεωργιάδη.
74' Φάουλ σε καλή θέση για τον Λεβαδειακό. Κίτρινη στον Φλίσκα.
77' Με δέκα θα συνεχίσει ο Λεβαδειακός. Δεύτερη κίτρινη για τον Ζίτο.
79' Κοντά στο γκολ η Ξάνθη. Ο Σολτάνι βγήκε απέναντι από τον Στρατηλάτη, αλλά δεν τα κατάφερε, προσπαθώντας να τον κρεμάσει.
80’ Αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Ράνος πέρασε στην θέση του Καπετάνου.
82' Τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Πρόγιτς πέρασε στην θέση του Τόμας.
84' Ο Μπαξεβανίδης παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Μπορνταγκαράι με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
87' Ο Κυριακίδης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα το σουτ του Βούκτσεβιτς.
90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, 2-0!
Γρήγορη αντεπίθεση για τους Ακρίτες, ο Σολτάνι απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα για τον Κλέιτον με τον Βραζιλιάνο να μην δυσκολεύεται να τελειώσει την φάση.
Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2' Τέλος στην αναμέτρηση.
Η Ξάνθη πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 του Λεβαδειακού χάρη στα γκολ των Καπετάνου και Κλέιτον. Χωρίς "τρίποντο" παραμένουν οι Βοιωτοί.