Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο, στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΟΚ, με το οποίο ολοκληρώνεται η 4η αγωνιστική.
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από άνετη νίκη με σκορ 3-0 επί της Νίκης Βόλου, αλλά και το επιβλητικό 6-1 επί της Ντιναμό Μινσκ στο Γιουρόπα Λιγκ.
Στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει 7 βαθμούς και με νίκη σήμερα πιάνει τον Ολυμπιακό στην κορυφή με 10.
Δίχως "τρίποντο" παραμένει ο Παναιτωλικός με συγκομιδή μόλις δύο πόντων. Στο προηγούμενο ματς ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) με τον Ατρόμητο.
Σαφής υπεροχή των "ασπρόμαυρων", όπως μαρτυρούν βασικές στατιστικές κατηγορίες. Δείτε την γραφιστική απεικόνισή τους.
ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Κάτσε, Τζανδάρης, Περέιρα, Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρομάνος, Κούσας, Μαλεζάς, Κέβιν, Γοδόι, Φωτάκης, Μαρτίνες, Μορένο, Θεοδωρίδης, Άλβες.
Μαλεζάς, Φωτάκης, Θεοδωρίδης, αλλά και Χάβος απέναντι στην παλιά τους ομάδα.
Συνεχίζεται το ζέσταμα, περίπου στους 30 βαθμούς κελσίου η θερμοκρασία, αναμένεται να δυσκολέψει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Κουκουλάκης του συνδέσμου Ηρακλείου, με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας), Τάτσης (Ηπείρου). Τέταρτος ορίστηκε ο Μαντάκης (Ημαθίας).
Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και τηλεοπτική από το Novasports 1.
Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο. Τυπικά στις εξέδρες βρίσκονται μόνο φίλοι του Παναιτωλικού, μιας και η Κυβέρνηση -έπειτα από εισήγηση της Αστυνομίας- δεν επέτρεψε την παρουσία οπαδών του "Δικεφάλου".
Ωστόσο, μεμονωμένα -και χωρίς να φέρουν διακριτικά- βρίσκονται οπαδοί των φιλοξενούμενων στο Αγρίνιο.
Σε λιγότερο από 15 λεπτά η σέντρα στην αναμέτρηση.
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο. Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
Θεοδωρίδης και Αθανασιάδης οι δύο αρχηγοί.
1' Έναρξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα.
3' Ο Ρατς προλαβαίνει μια μπαλιά που έμοιαζε χαμένη, έκανε τη σέντρα από αριστερά με τον Ράφαελ να διώχνει με υπερένταση.
6' Ο Μορένο νίκησε στον αέρα την άμυνα του ΠΑΟΚ κι έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Γλύκου.
Δυνατές μονομαχίες και δυσκολία ορθολογικής ανάπτυξης.
Παρατηρήσεις από τον Άναστασιάδη, ο οποίος παρακολουθεί όρθιος το παιχνίδι.
20' Ο Κάτσε παρατηρείται με κίτρινη κάρτα.
Πολλά λάθη και από τους δύο, 14-17 ως τώρα.
Νευρικότητα, έλλειψη καθαρού μυαλού και κακές επιλογές. Λείπει η ουσία σε αυτό το πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού.
29' Ο Σαλπιγγίδης γέμισε στην περιοχή, ο Βίτορ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά δεν βρήκε στόχο.
31' Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρίδη, για τράβηγμα της φανέλας και φάουλ στον Σαλπιγγίδη.
33' Ο Μορένο έφυγε από δεξιά, αλλά "κόπηκε" πριν γίνει επικίνδυνος. Κέρδος ένα κόρνερ.
35' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!
Ο Κουτρομάνος ανέτρεψε τον Μακ μέσα στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Παναιτωλικού.
36' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Ο Μακ ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
Όλα ξεκίνησαν από την έμπνευση του Περέιρα, με τον Μακ να κερδίζει και να αξιοποιεί το πέναλτι, δίνοντας το προβάδισμα στον "Δικέφαλο του Βορρά".
38' Σέντρα του Ρατς από αριστερά, σηκώνεται πιο ψηλά απ' όλους και πιάνει την κεφαλιά ο Βίτορ, αλλά περνάει άουτ.
40' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ έφυγε σφαίρα στην αντεπίθεση, είδε δεξιά τον επερχόμενο Αθανασιάδη, του έστρωσε ιδανικά την μπάλα, αλλά ο Ράφαελ ήταν σε ετοιμότητα στο ξερό σουτ του Έλληνα επιθετικού.
42' Στο τείχος το φάουλ του Θεοδωρίδη.
Οι τελικές προσπάθειες: Παναιτωλικός 3 - ΠΑΟΚ 4.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
46' Δύο αλλαγές για τον Παναιτωλικό: Κουτρομάνος, Μορένο εκτός. Μπεχαράνο και Κάπελ περνούν στο ματς.
Πρόβλημα στα δίχτυα της εστίας του ΠΑΟΚ. Το φροντίζουν οι άνθρωποι του γηπέδου.
46' Ξεπεράστηκε και δίνεται συνέχεια στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
52' Ο Μακ κινήθηκε από αριστερά, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το σουτ που έπιασε έφυγε άουτ.
56' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Τζιόλης πέρασε στην θέση του Περέιρα. 4-3-3 το σύστημα του "Δικεφάλου".
57' Δεν μετράει το τέρμα που σημείωσε ο Μακ, καθώς ξεκίνησε την προσπάθειά του από οριακή θέση οφσάιντ.
59' Έσωσε την τελευταία στιγμή ο Γλύκος προ του Άλβες.
61' Άστοχο σουτ από τον Κάτσε που δοκίμασε το πόδι αρκετά μέτρα μακριά από την αντίπαλη περιοχή.
62' Ψηλά άουτ το σουτ του Κέβιν. Η μπάλα έφυγε εκτός γηπέδου.
64' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!
Εκτέλεση φάουλ του Ρατς, στην κεφαλιά ο Βίτορ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
Νωρίτερα, ο Μπεχαράνο πήρε κίτρινη κάρτα.
71' Κίτρινη κάρτα στον Κατσικά.
72' Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό, αλλά δεν απειλεί ο Θεοδωρίδης.
Συνήλθε ο Άλβες μετά την σύγκρουση με τον Γλύκο.
74' Κλείνει τις αλλαγές του ο Παναιτωλικός: Ο Βασιλείου περνάει στην θέση του Θεοδωρίδη.
77' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Παπαδόπουλος περνάει στην θέση του Αθανασιάδη.
79' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι.
80' Ο Ράφαελ μπλόκαρε σταθερά την εκτέλεση φάουλ του Ρατς.
87' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Κίτσιου πέρασε στην θέση του Σαλπιγγίδη.
89' Κίτρινη στον Κέβιν για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζανδάρη.
Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, που πιέζει για την ισοφάριση.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90'+3' Κοντά στην ισοφάριση ο Παναιτωλίκός. Ο Βασιλείου διεκδίκησε μπαλιά, ο Γλύκος έκανε κακή έξοδο και ο Άλβες πλάσαρε, με τον Κατσικά να διώχνει σχεδόν πάνω στην γραμμή.
Τέλος στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Αγρίνιο, επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού, χάρη σε γκολ του Μακ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και συγκατοικεί με τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση της Super League.