Παναχαϊκή-Ολυμπιακός 0-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr το ματς Κυπέλλου ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ολυμπιακό.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Παναχαϊκή.
Οι "ερυθρόλευκοι" ρίχνονται στην μάχη του Κυπέλλου, με τον Μίτσελ ν' αφήνει στον Πειραιά σχεδόν μια... ντουζίνα παίκτες.
Αυτούς που σήκωσαν το μεγαλύτερο αγωνιστικό φορτίο στο ξεκίνημα της σεζόν, εν προκειμένω τους Ρομπέρτο, Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτη, Κασάμι, Ντομίνγκεζ, Αφελάι, Μήτρογλου και τους ανέτοιμους Ντοσεβί, Σαλίνο.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων ξεκινώντας από τους γηπεδούχους.
Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Αναστασόπουλος, Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Μπαλού, Ζλατκόφσκι, Χαρτσιάς.
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Βούρος, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Εντινγκά, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Γκαζαριάν, Διαμαντάκος, Μπενίτες.
Το ματς θα γίνει στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Εκεί βρίσκονται και περίπου 400 φίλοι των "ερυθρολεύκων".
Λίγα λεπτά έχουν μείνει για την σέντρα. Υπενθυμίζεται ότι θα υπάρχει ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Γιάχος του συνδέσμου Χίου, με βοηθούς τους Καρσιώτη (Κορινθίας) και Γκάγκα (Λάρισας).
1' Έναρξη του αγώνα.
3' Το σουτ του Μπουχαλάκη έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία.
Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.
5' Ο Μαρουκάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, προτίμησε το σουτ από το να δοκιμάσει να μπει στην περιοχή, δίχως όμως να απειλήσει.
10' Άστοχη κεφαλιά από τον Σιόβα.
11' Κακό γύρισμα από τον Κάργα, ακόμα χειρότερη απομάκρυνση από τον Μπαλασάκη, ο Μπουχαλάκης επιχείρησε να τον νικήσει από μακρινή απόσταση, αλλά δεν τα κατάφερε.
14' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Ο Μπενίτες επωφελήθηκε από την νέα κακή απομάκρυνση του Μπαλασάκη, απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και έπιασε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής έπεσε και αποσόβησε τον κίνδυνο.
23' Ο Μπουχαλάκης έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Διαμαντάκος πήρε την κεφαλιά, δεν είχε πρόβλημα ο Μπαλασάκης.
24' Μπλοκάρει σταθερά ο Μέγιερι, στην κεφαλιά του Ζλατκόφσκι.
27' Αλλαγή για την Παναχαϊκή: Ο Γκαντιάγκα πέρασε στην θέση του Μπαλού.
Δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς κι αντικαταστάθηκε.
33' Κίτρινη κάρτα στον Άλμπι.
38' Ο Μπενίτες βρήκε χώρο και έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Άλμπι και έτσι ο Μπαλασάκης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.
42' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο, ο οποίος ανέκοψε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού.
45+2' Κίτρινη κάρτα και στον Μπουχαλάκη για φάουλ στον Ζλατκόφσκι.
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στατιστικά: 2-6 οι τελικές προσπάθειες, 42%-58% η κατοχή της μπάλας.
Ο Ντουρμάζ ετοιμάζεται να περάσει στο ματς.
46' Πέρασε αντί του Γκαζαριάν, ο οποίος σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου έχει υποστεί θλάση.
46' Συνέχεια στο παιχνίδι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
48' Γρήγορη αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Ντουρμάζ τροφοδότησε τον Διαμαντάκο, αυτός έφερε την μπάλα στ' αριστερό κι έκανε το σουτ, αλλά ο Μπαλασάκης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
50' Δοκάρι για την Παναχαϊκή!
Ωραία προσωπική ενέργεια του Στεργίδη, με το φαλτσαριστό σουτ που έπιασε να σταματά στο αριστερό δοκάρι.
52' Το διαγώνιο σουτ του Ντα Κόστα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
55' Ο Μπαλασάκης έσωσε προ του Μπενίτες.
60' Και άλλο δοκάρι για την Παναχαϊκή!
Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!
61' Μένει με δέκα παίκτες η Παναχαϊκή.
Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Άλμπι.
64' Ο Μπαλασάκης είναι σε ετοιμότητα στο χτύπημα φάουλ του Φορτούνη.
Ο Φουστέρ πέρασε στην θέση του Μπουχαλάκη.
65' Έγινε η βαθιά σέντρα για τον Μαρουκάκη, αλλά δεν μπόρεσε να... μπει στην φάση και να αλλάξει πορεία στην μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στην αγκαλιά του Μέγιερι!
68' Αλλαγή για την Παναχαϊκή: Ο Πλέγας πέρασε στην θέση του Ντα Κόστα.
69' Ο Μαρουκάκης κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος, αλλά σούταρε απογοητευτικά άουτ.
71' Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή: Ο Χούσα πέρασε στην θέση του Μαρουκάκη.
73' Τρίτη αλλαγή και για τον Ολυμπιακό: Ο Βέργος πέρασε στην θέση του Διαμαντάκου.
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0.
Τραγική συνεννόηση στην άμυνα της Παναχαϊκής, με τον Κάργα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Είχε προηγηθεί συνεργασία Φουστέρ-Βέργου.
Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς μετά το γκολ, με τον Ολυμπιακό να 'χει αναλάβει πλήρως τα ηνία και την Παναχαϊκή -παρά την πολύ καλή της εμφάνιση- να δείχνει απογοητευμένη.
84' Γύρισμα του Φουστέρ στην περιοχή της Παναχαϊκής, πολύ αδύναμο το κοντινό σουτ του Βέργου, στην αγκαλιά του Μπαλασάκη η μπάλα.
86' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Χούσα.
88' Από κοντά κεφαλιά του Αυλωνίτη, η μπάλα φεύγει άουτ.
89' Φάση για την Παναχαϊκή! Στην αντεπίθεση οι Πατρινοί με τον Ζλατκόφσκι να παίρνει την κάθετη πάσα, να καθυστερεί λίγο και όταν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε (υποδείχθηκε και οφσάιντ στην πορεία).
Ο Σιόβας έχει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού, τώρα σηκώθηκε ύστερα από κάποια δευτερόλεπτα και δείχνει να πονάει. Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
90+2' Μεγάλη επέμβαση του Μπαλασάκη σε κοντινή προβολή του Βέργου και κρατάει το 0-1.
Λήξη του αγώνα. Χάρη σε ένα αυτογκόλ του Κάργα, ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη στην Πάτρα με σκορ 1-0 απέναντι στην Παναχαϊκή. Μέτρια η εικόνα των πρωταθλητών Ελλάδας, με αρκετούς να μην αρπάζουν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Μίτσελ. Πολύ καλή η εικόνα των κοκκινόμαυρων που αν και ηττήθηκαν, είχαν δύο δοκάρια και ήταν κάτι παραπάνω από αξιόμαχοι.