ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΟΚ - ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, περίπου μισή ώρα πριν από την σέντρα στο ματς του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ.
Με νίκη σήμερα, ο "Δικέφαλος του Βορρά" μένει μόνος πρώτος στην κορυφή, μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη".
Στο ματς Κυπέλλου με τον Απ. Καλαμαριάς ο Άγγελος Αναστασιάδης ξεκούρασε αρκετούς βασικούς και οι "ασπρόμαυροι" το... πλήρωσαν.
Όλοι τους όμως επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα, για να διευρυνθεί το νικηφόρο σερί στην Σούπερ Λίγκα.
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να περάσουμε στις συνθέσεις των δύο ομάδων που αυτή την ώρα βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο, συνεχίζοντας το ζέσταμά τους.
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Κατσικάς, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Κάτσε, Τζιόλης, Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο: Γιακουμής, Γκολάσα, Παπαδόπουλος, Κουλούρης, Σπυρόπουλος, Μάρτενς, Κίτσιου.
Οι Πόζογλου και Δεληγιαννίδης ήταν οι δύο τελευταίοι παίκτες που "κόπηκαν" από την αποστολή.
ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Μπανούσης, Μονιάκης, Μειτέ, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μακρής, Κάλαιτζιτς, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Περογαμβράκης.
Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κουτσιανικούλης, Τζορτζ, Ροβίθης, Ραζάκ, Σίσιτς, Φαζός.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Θάνος του συνδέσμου Γρεβενών, με βοηθούς τους Μαγιάννη (Άρτας), Αναστόπουλο (Αρκαδίας) και 4ο τον Δελφάκη (Αρκαδίας).
Με την ολοκλήρωση των αγώνων που ξεκίνησαν νωρίτερα, υπάρχουν πέντε ομάδες με 10 βαθμούς και η Βέροια με 12 στην κορυφή!
Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες της Τούμπας, περιμετρικά των οποίων έχουν τοποθετηθεί πανό με τα ονόματα των αδικοχαμένων φίλων της ομάδας στο δυστύχημα των Τεμπών (4/10/1999).
«Αδέρφια ζείτε, εσείς μας οδηγείτε», το σύνθημα που δονεί την ατμόσφαιρα.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ και του ΟΦΗ καταθέτουν στεφάνια στο μνημείο της Θύρας 4.
1' Έναρξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα.
2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0!
Ο Ρατς γύρισε από αριστερά, ο Μεϊτέ πρόλαβε προ του Αθανασιάδη, η μπάλα έφτασε στον Σαλπιγγίδη που γύρισε από την απέναντι μεριά και ο Ρατς με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
Ο Ρουμάνος αποδεικνύεται καθοριστικός στο ξεκίνημα της σεζόν για τον "Δικέφαλο του Βορρά".
7' Παρακινδυνευμένη έξοδος του Λόρια.
Πολύ πιεστικός ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά, κλεισμένος πίσω ο ΟΦΗ.
13' Ο Λόρια δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, στο διαγώνιο γύρισμα του Σκόνδρα.
16' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς για μαρκάρισμα από πίσω.
19' Μετά από αδυναμία της άμυνας του ΟΦΗ να διώξει, ο Μακ έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ημικύκλιο της περιοχής και έπιασε το σουτ που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21' Ο Σαλπιγγίδης βρήκε κενό χώρο και γύρισε από δεξιά, με τον Κάτσε να σουτάρει ψηλά άουτ.
22' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία και δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!
Ο Λόρια και το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησαν διαδοχικά τους Σκόνδρα και Κάτσε.
Μια ανάσα από το δεύτερο τέρμα οι Θεσσαλονικείς.
Στο 64%-36% υπέρ του ΠΑΟΚ το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-0!
Ο Μακ με ωραία προσποίηση απελευθερώθηκε στην περιοχή και με υποδειγματικό τελείωμα νίκησε τον Λόρια.
33' Ο Σαλπιγγίδης έφευγε με καλές προϋποθέσεις από δεξιά, αλλά υποδείχθηκε (ορθώς) σε θέση οφσάιντ.
Απόλυτος κυρίαρχος ως τώρα ο ΠΑΟΚ. Ούτε τελική προσπάθεια ακόμα ο ΟΦΗ.
41' Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη για "φράγμα" στον Κατσικά. Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.
43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 3-0!
Ο Ρατς με απευθείας εκτέλεση φάουλ άφησε "άγαλμα" τον Λόρια.
45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 4-0!
Στην 4η προσπάθεια, κι αφού είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια (δικό του το ένα) και μια επέμβαση του Λόρια, ο Αθανασιάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
46' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ: Κουτσιανικούλης και Τζορτζ θα περάσουν στο ματς, στις θέσεις των Περογαμβράκη και Μπανούση.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
51' Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε την ίδια κομπίνα, αλλά αυτή τη φορά ο Λόρια ήταν προετοιμασμένος στην εκτέλεση φάουλ του Ρατς.
56' Εκτέλεση φάουλ του Μακρή, άστοχο σουτ από τον παίκτη του ΟΦΗ. Η πρώτη (!) τελική προσπάθεια των Κρητικών.
58' Νωρίς-νωρίς ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ: Ο Ραζάρ πέρασε στην θέση του Μακρή.
Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Κάλαϊτζιτς.
62' Ο Λόρια πέφτει στην γωνία του και διώχνει με τις γροθιές το δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη.
65' Επικίνδυνο γύρισμα του Σαλπιγγίδη από αριστερά, δεν προλαβαίνει -για λίγο- να μπει στην πορεία της μπάλας ο Αθανασιάδης.
66' Δοκάρι για τον ΟΦΗ!
Με διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή, ο Τζορτζ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
69' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Παπαδόπουλος πέρασε στην θέση του Τζανδάρη. Στο ματς και ο Γκολάσα αντί του Σαλπιγγίδη.
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συντήρηση δυνάμεων από τους παίκτες του Αναστασιάδη.
77' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Μάρτενς πέρασε στην θέση του Τζιόλη.
79' Ο Γλύκος δεν ανησυχεί στο μακρινό σουτ του Λαμπρόπουλου.
80' Ο Γκολάσα έκανε το ένα δύο με τον Μακ, αλλά σούταρε άουτ.
87' Κοντά στο πέμπτο γκολ ο ΠΑΟΚ... Ο Παπαδόπουλος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια, ύστερα από σέντρα του Κάτσε.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος του δευτέρου ημιχρόνου.
90'+2' Ωραία προσπάθεια του Ράζακ, που ντρίπλαρε και τον διαιτητή, περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του, αλλά το συρτό του σουτ πέρασε λίγο έξω.
90' + 2' Χαμένο τετ α τετ του Τζορτζ, που νικήθηκε από τον Γλύκο.
Τέλος στην Τούμπα. Νίκη του ΠΑΟΚ με 4-0 επί του ΟΦΗ. Ρατς (2', 43'), Μακ (27') και Αθανασιάδης (45') πέτυχαν τα τέρματα.