Τσέλσι-Άρσεναλ 2-0

Ένα γκολ του Αζάρ με πέναλτι (28') και ακόμη ένα του Ντιέγκο Κόστα (78') λύγισαν την Άρσεναλ, που το προσπάθησε, αλλά έφυγε με άδεια χέρια από το "Στάμφορντ Μπριτζ".

15:49
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Τσέλσι-Άρσεναλ για την 7η αγωνιστική της Premier League.
15:52
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ οι "κανονιέρηδες" έχουν δέκα βαθμούς, ύστερα από έξι παιχνίδια.
15:53
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
15:54
Τσέλσι (Μουρίνιο): Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Οσκαρ, Σίρλε, Αζάρ, Ντιέγο Κόστα.
15:55
Αρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Τσέιμπερς, Γκιμπς, Φλαμινί, Καθόρλα, Γουίλσιρ, Οζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ.
16:05
Με 15λεπτη καθυστέρηση θα γίνει η σέντρα στο λονδρέζικο ντέρμπι.
16:11
Στον πάγκο των "μπλε": Τσεχ, Ζουμά, Φελίπε Λουίς, Μίκελ, Γουίλιαν, Σάλαχ, Ρεμί.
16:12
Στον πάγκο των "κανονιέρηδων": Μαρτίνεθ, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ροσίτσκι, Τσάμπερλεϊν, Κάμπελ, Ποντόλσκι.
16:19
1' Στην σέντρα η Τσέλσι. Έναρξη του αγώνα.
16:22
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο "Στάμφορντ Μπριτζ" που έχει γεμίσει απ' άκρη σ' άκρη.
16:23
3' Ο Σάντσες βρήκε ελεύθερο χώρο και επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Κουρτουά, αλλά το φιλόδοξο σουτ που έπιασε έφυγε δίπλα από την εστία.
16:30
10' Άσχημη σύγκρουση Σάντσες-Κουρτουά. Σχεδόν αναίσθητος ο τερματοφύλακας της Τσέλσι.
16:31
11' Ο Κουρτουά δέχθηκε τη φροντίδα του ιατρικού τιμ και σηκώθηκε για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Κάθισε ξανά στον πάγκο ο Τσεχ που είχε ξεκινήσει να ετοιμάζεται σε περίπτωση που χρειαστεί να περάσει στο ματς.
16:33
57%-43% το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
16:35
15' O Φάμπρεγας έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, αλλά υπήρξε υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό.
16:40
20' Σκληρά μαρκαρίσματα στον αγωνιστικό, ένταση και στους πάγκους ανάμεσα σε Αρσέν Βενγκέρ και Ζοσέ Μουρίνιο!
16:41
Σε ρόλο "πυροσβέστη" ο διαιτητής, ο οποίος προϊδοποίησε ότι θα τους αποβάλλει. Επέστρεψαν στις θέσεις τους, χωρίς να ανταλλάξουν ματιά.
16:42
20' Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ.
16:42
22' Κίτρινη κάρτα και στον Τσέιμπερς.
16:43
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Στο έδαφος ο Κουρτουά, λόγω κάποιου προβλήματος στο αυτί του. Προφανώς αποκόμισε κάποιον τραυματισμό από την σύγκρουση με τον Σάντσες.
16:44
24' Αλλαγή για την Τσέλσι. Έξω ο Κουρτουά, μέσα ο Τσεχ.
16:46
27' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ!
16:47
Εξαιρετική ενέργεια από τον Αζάρ, που έκανε... σλάλομ έξω από την περιοχή και όταν μπήκε εντός αυτής ο Κοσιελνί τον ανέτρεψε.
16:47
27' Κίτρινη στον Κοσιελνί.
16:48
28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ, 1-0.
16:49
Ο Αζάρ ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Συρτή εκτέλεση στην αριστερή γωνία από τον Βέλγο, δεξιά έπεσε ο Σέζνι.
16:56
16:57
Φωτογραφία από το τσακωμό Μουρίνιο-Βενγκέρ.
17:00
39' Μικρή διακοπή, διότι Όσκαρ και Κοσιελνί "συγκρούστηκαν" στον αέρα. Ο πρώτος θα περάσει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου, αλλά δείχνει να είναι καλά. Θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για τον δεύτερο.
17:06
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
17:10
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Τσέλσι προηγείται με 1-0, χάρις στο πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο Αζάρ.
17:25
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.
17:29
50' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Γουίλσιρ άφησε την μπάλα για τον Καθόρλα, ύστερα από γύρισμα που έγινε από αριστερά και ο Ισπανός έστειλε την μπάλα λίγο πιο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ.
17:32
53' Κίτρινη στον Ιβάνοβιτς, που τράβηξε τον Καθόρλα, αποτρέποντας αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.
17:35
54' Παρ' ολίγον μοιραίο λάθος από τον Σέζνι που έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντιέγκο Κόστα σε διώξιμο που έκανε. Ωστόσο, η μπάλα έφυγε πιο μακριά, λόγω της δύναμης που είχε.
17:38
58' Κοντά στο να σημειώσει αυτογκόλ ο Φλαμινί. Ο Αζάρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γάλλος, όντας σε μικρή απόσταση από το τέρμα, δεν έδιωξε καλά και η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, αλλά ο Σέζνι έδιωξε σε κόρνερ.
17:42
62' Έξοχη κίνηση από τον Γουίλσιρ, που παραλίγο να βγάλει τετ α τετ τον Γουέλμπεκ.
17:44
63' Απειλεί η Άρσεναλ που δικαιούται να ζητάει πέναλτι σε αυτήν την φάση. Ο Γουίλσιρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φάμπρεγας. Ο διαιτητής έδωσε κόρνερ.
17:45
66' Κίτρινη στον Σίρλε.
17:49
69' Από μια αλλαγή για Άρσεναλ και Τσέλσι. Έξω ο Σίρλε, μέσα ο Μίκελ για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Καθόρλα, εντός ο Τσάμπερλεϊν για τους "κανονιέρηδες".
17:52
73' Σουτ του Τσέιμπερς, η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Τσεχ, που έλεγχε την φάση.
17:56
76' Μεγάλη φάση για την Τσέλσι. Ο Ντιέγκο Κόστα έστρωσε στον Αζάρ, ο οποίος ήρθε σαν τρέιλερ από πίσω, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε, έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Σέζνι.
17:56
2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ.
17:58
Άλλη μια συνεργασία Φάμπεργκας-Ντιέγκο Κόστα. Ο Ισπανός βρήκε με μακρινή μπαλιά τον φορ των γηπεδούχων, που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σέζνι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
18:02
83' Κλείνει τις αλλαγές ο Βενγκέρ. Έξω ο Γουίλσιρ, μέσα ο Ροζίσκι.
18:06
87' Αλλαγή για την Τσέλσι. Έξω ο Όσκαρ, μέσα ο Γουίλιαν.
18:09
90' Σουτ του Ποντόλσκι, κρατάει ο Τσεχ.
18:10
90' Κίτρινη στον Γουέλμπεκ, που σήκωσε στον αέρα τον Φάμπρεγας με το τάκλιν του.