Τσέλσι-Άρσεναλ 2-0

Ένα γκολ του Αζάρ με πέναλτι (28') και ακόμη ένα του Ντιέγκο Κόστα (78') λύγισαν την Άρσεναλ, που το προσπάθησε, αλλά έφυγε με άδεια χέρια από το "Στάμφορντ Μπριτζ".
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Τσέλσι-Άρσεναλ για την 7η αγωνιστική της Premier League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ οι "κανονιέρηδες" έχουν δέκα βαθμούς, ύστερα από έξι παιχνίδια.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Τσέλσι (Μουρίνιο): Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Οσκαρ, Σίρλε, Αζάρ, Ντιέγο Κόστα.
Αρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Τσέιμπερς, Γκιμπς, Φλαμινί, Καθόρλα, Γουίλσιρ, Οζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ.
Με 15λεπτη καθυστέρηση θα γίνει η σέντρα στο λονδρέζικο ντέρμπι.
Στον πάγκο των "μπλε": Τσεχ, Ζουμά, Φελίπε Λουίς, Μίκελ, Γουίλιαν, Σάλαχ, Ρεμί.
Στον πάγκο των "κανονιέρηδων": Μαρτίνεθ, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ροσίτσκι, Τσάμπερλεϊν, Κάμπελ, Ποντόλσκι.
1' Στην σέντρα η Τσέλσι. Έναρξη του αγώνα.
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο "Στάμφορντ Μπριτζ" που έχει γεμίσει απ' άκρη σ' άκρη.
3' Ο Σάντσες βρήκε ελεύθερο χώρο και επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Κουρτουά, αλλά το φιλόδοξο σουτ που έπιασε έφυγε δίπλα από την εστία.
10' Άσχημη σύγκρουση Σάντσες-Κουρτουά. Σχεδόν αναίσθητος ο τερματοφύλακας της Τσέλσι.
11' Ο Κουρτουά δέχθηκε τη φροντίδα του ιατρικού τιμ και σηκώθηκε για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Κάθισε ξανά στον πάγκο ο Τσεχ που είχε ξεκινήσει να ετοιμάζεται σε περίπτωση που χρειαστεί να περάσει στο ματς.
57%-43% το ποσοστό κατοχής της μπάλας.
15' O Φάμπρεγας έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, αλλά υπήρξε υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό.
20' Σκληρά μαρκαρίσματα στον αγωνιστικό, ένταση και στους πάγκους ανάμεσα σε Αρσέν Βενγκέρ και Ζοσέ Μουρίνιο!
Σε ρόλο "πυροσβέστη" ο διαιτητής, ο οποίος προϊδοποίησε ότι θα τους αποβάλλει. Επέστρεψαν στις θέσεις τους, χωρίς να ανταλλάξουν ματιά.
20' Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ.
22' Κίτρινη κάρτα και στον Τσέιμπερς.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι. Στο έδαφος ο Κουρτουά, λόγω κάποιου προβλήματος στο αυτί του. Προφανώς αποκόμισε κάποιον τραυματισμό από την σύγκρουση με τον Σάντσες.
24' Αλλαγή για την Τσέλσι. Έξω ο Κουρτουά, μέσα ο Τσεχ.
27' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ!
Εξαιρετική ενέργεια από τον Αζάρ, που έκανε... σλάλομ έξω από την περιοχή και όταν μπήκε εντός αυτής ο Κοσιελνί τον ανέτρεψε.
27' Κίτρινη στον Κοσιελνί.
28' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ, 1-0.
Ο Αζάρ ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Συρτή εκτέλεση στην αριστερή γωνία από τον Βέλγο, δεξιά έπεσε ο Σέζνι.
Φωτογραφία από το τσακωμό Μουρίνιο-Βενγκέρ.
39' Μικρή διακοπή, διότι Όσκαρ και Κοσιελνί "συγκρούστηκαν" στον αέρα. Ο πρώτος θα περάσει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου, αλλά δείχνει να είναι καλά. Θα πρέπει να περιμένουμε λίγο για τον δεύτερο.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Τσέλσι προηγείται με 1-0, χάρις στο πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο Αζάρ.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.
50' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Γουίλσιρ άφησε την μπάλα για τον Καθόρλα, ύστερα από γύρισμα που έγινε από αριστερά και ο Ισπανός έστειλε την μπάλα λίγο πιο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσεχ.
53' Κίτρινη στον Ιβάνοβιτς, που τράβηξε τον Καθόρλα, αποτρέποντας αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.
54' Παρ' ολίγον μοιραίο λάθος από τον Σέζνι που έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντιέγκο Κόστα σε διώξιμο που έκανε. Ωστόσο, η μπάλα έφυγε πιο μακριά, λόγω της δύναμης που είχε.
58' Κοντά στο να σημειώσει αυτογκόλ ο Φλαμινί. Ο Αζάρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γάλλος, όντας σε μικρή απόσταση από το τέρμα, δεν έδιωξε καλά και η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, αλλά ο Σέζνι έδιωξε σε κόρνερ.
62' Έξοχη κίνηση από τον Γουίλσιρ, που παραλίγο να βγάλει τετ α τετ τον Γουέλμπεκ.
63' Απειλεί η Άρσεναλ που δικαιούται να ζητάει πέναλτι σε αυτήν την φάση. Ο Γουίλσιρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φάμπρεγας. Ο διαιτητής έδωσε κόρνερ.
66' Κίτρινη στον Σίρλε.
69' Από μια αλλαγή για Άρσεναλ και Τσέλσι. Έξω ο Σίρλε, μέσα ο Μίκελ για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Καθόρλα, εντός ο Τσάμπερλεϊν για τους "κανονιέρηδες".
73' Σουτ του Τσέιμπερς, η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Τσεχ, που έλεγχε την φάση.
76' Μεγάλη φάση για την Τσέλσι. Ο Ντιέγκο Κόστα έστρωσε στον Αζάρ, ο οποίος ήρθε σαν τρέιλερ από πίσω, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε, έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Σέζνι.
2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΛΣΙ.
Άλλη μια συνεργασία Φάμπεργκας-Ντιέγκο Κόστα. Ο Ισπανός βρήκε με μακρινή μπαλιά τον φορ των γηπεδούχων, που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σέζνι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
83' Κλείνει τις αλλαγές ο Βενγκέρ. Έξω ο Γουίλσιρ, μέσα ο Ροζίσκι.
87' Αλλαγή για την Τσέλσι. Έξω ο Όσκαρ, μέσα ο Γουίλιαν.
90' Σουτ του Ποντόλσκι, κρατάει ο Τσεχ.
90' Κίτρινη στον Γουέλμπεκ, που σήκωσε στον αέρα τον Φάμπρεγας με το τάκλιν του.