Πιερικός-ΑΕΚ 1-3

Με δυο γκολ του Ντούνη και άλλο ένα από τον Πλατέλλα, η ΑΕΚ ξεμπούκωσε στην Κατερίνη και επικρατώντας 3-1 του Πιερικού, έδειξε έτοιμη για την πρεμιέρα της Football League.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ στην Κατερίνη με αντίπαλο τον Πιερικό.
Έχοντας μπει επιτέλους στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος, η "Ένωση" κάνει πρόβα τζενεράλε σε μια έδρα χαρακτηριστική αυτών που θα συναντήσει φέτος στην κατηγορία.
Θα έχει την ευκαιρία, δε, να τεστάρει την ενδεκάδα της χωρίς τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος κλήθηκε στην Εθνική και θα απουσιάσει από την πρεμιέρα της Κυριακής με τον Παναιγιάλειο.
Και φυσικά θα τα κάνει όλα αυτά με τη στήριξη του κόσμου της, ο οποίος -παρά τις κακές καιρικές συνθήκες- βρίσκεται στο γήπεδο για να την υποστηρίξει.
Ας δούμε όμως τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες.
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Αραβίδης
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσογιώργος, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Σίλβα, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου, Γούτσιος
1': Έναρξη του αγώνα.
2' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Στην πρώτη φάση της "Ένωσης" στο παιχνίδι, ο Μπαρμπόσα κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά και σεντράροντας υποδειγματικά, δίνει την ευκαιρία στον Πλατέλλα ν' ανοίξει -με προβολή- το σκορ!
7': Ο Ντούνης βρίσκει λίγο χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν είναι πολύ καλό και φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.
8': Καλή φάση για τον Πιερικό!
Ο Σταματής βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά σούταρε πολύ άσχημα κι έστειλε την μπάλα άουτ.
9': Ο Κορδέρο πιάνει ένα σουτ -αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά ο Παπατολίκας μπλοκάρει την μπάλα.
14' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από βαθιά μπαλιά του Κορδέρο, ο Μπακάκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και γύρισε την μπάλα για τον Ντούνη, ο οποίος την έσπρωξε εύκολα στα δίχτυα!
20': Δε ρίχνει το ρυθμό της η ΑΕΚ, που προσπαθεί το ίδιο εντατικά και για ένα τρίτο γκολ.
25': Ευκαιρία για τον Πιερικό!
Έπειτα από ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΚ, ο Αλεξίου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά το πλασέ που έκανε -από το ύψος της περιοχής και δεξιά- έφυγε άουτ.
31': Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός του αγώνα, με την ΑΕΚ ωστόσο να συνεχίζει να ψάχνει γκολ.
35': Ο Μπαρμπόσα ελίσσεται ωραία ανάμεσα σε δυο παίκτες του Πιερικού, αλλά το επικίνδυνο γύρισμα που έκανε, απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.
41': Μετά από πάσα του Πλατέλλα, ο Μπακάκης φάνηκε να ανατρέπεται από τον αντίπαλό του -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ.
45': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μπαρμπόσα, ο Ντούνης θα μπορούσε να πασάρει δεξιά στον εντελώς αμαρκάριστο Πλατέλλα, αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση μ' ένα σουτ από το ύψος της περιοχής που μπλόκαρε ο Παπατολίκας.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Έναρξη του β' μέρους.
47': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Πλατέλλας μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σούταρε δυνατά -πιεζόμενος από τους αμυντικούς- αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε με τα πόδια!
52' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ!
Μετά από κάθετη πάσα που έγινε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Γιαννούλης βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη και του "τσίμπησε" την μπάλα από πάνω με όμορφο πλασέ!
53' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
Ο Τραϊανός Δέλλας αλλάζει όλη την ομάδα πλην του Ντούνη, που θα συνεχίσει ν' αγωνίζεται.
54': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Ο Ντούνης έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την μπάλα από δεξιά, αλλά ο Ρόβας -εντελώς αμαρκάριστος- δεν πλάσαρε σωστά και η ευκαιρία χάθηκε.
61': Μετά από κάποια λεπτά... προσαρμογής που χρειάστηκαν οι δέκα παίκτες που μπήκαν (Βούρας, Πεταυράκης, Σαρρής, Σβάρνας, Γεωργέας, Τζανετόπουλος, Φαγέ, Ρόβας, Ζόριτς, Βλαχομήτρος) η ΑΕΚ πατάει καλύτερα στο γήπεδο.
69': Συνεχίζει να ελέγχει το ματς η ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά.
76': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Γεωργέας πάσαρε με τη μια από δεξιά στον Βλαχομήτρο, αλλά το πλασέ του νεαρού αποκρούστηκε δύσκολα από τον Πατσογιώργο!
77': Ο Μανίκας προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Βούρα -δοκιμάζοντας ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση- αλλά η μπάλα φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι.
81': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραία μπαλιά, ο Ζόριτς κοντρόλαρε και πλάσαρε απευθείας -από πλάγια θέση δεξιά- αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε και αυτό και το δεύτερο σουτ του Μαυροβούνιου!
82' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Πεταυράκης βρήκε με ωραία σέντρα από αριστερά τον Ντούνη κι εκείνος -αφού κοντρόλαρε- πλάσαρε ψηλά στη δεξιά γωνία!
89': Ο Βλαχομήτρος δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πατσογιώργος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.
90'+1': Λήξη του αγώνα.