Βέροια-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε σε real-time από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Βέροια-Λεβαδειακός για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βέροια-Λεβαδειακός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Η «βασίλισσα του Βορρά» εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν με τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια και 12 βαθμούς συγκομιδή, που την φέρνουν στις πρώτες θέσεις του πίνακα.
Ο Λεβαδειακός, από την άλλη, ακολουθεί μια εντελώς αντίθετη πορεία, καθώς παραμένει στην τελευταία θέση, όντας η μια από τις δύο ομάδες (η άλλη είναι ο Παναιτωλικός), που δεν έχουν γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.
Η προϊστορία είναι υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι μετρούν τέσσερις νίκες, έναντι μιας των φιλοξενούμενων στα πέντε μεταξύ τους παιχνίδια που έχουν γίνει στη Βέροια.
Η ενδεκάδα της Βέροιας: Καντιμοίρης, Αραγονές, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Αμαραντίδης, Μπαλάφας, Μπατιόν, Ντουμίτρου, Γεωργιάδης, Καλτσάς, Κάμπορα.
Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού: Σηφάκης, Γεωργιάδης, Κονέ, Γκόμες, Ζίτο, Τόμας, Βούκσεβιτς, Μαχαίρας, Μπορνταγκαράι, Σοτέλο, Σάντσες.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι: Τζινάρ, Ελ Φαρντού, Κάταλα, Χασελμπάινκ, Κατίδης, Καλί, Βάσκες.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους είναι οι: Στρατηλάτης, Ορτέγα, Πρόγιτς, Μάγκας, Μάντζιος, Νικολακάκης, Παππάς.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Α. Αρετόπουλος (Τρικάλων) και βοηθοί οι Δ. Γκάγκας (Λάρισας) και Δ. Τάτσης (Ηπείρου).
Έναρξη του αγώνα
2': Μακρινό σουτ του Ντουμίτρου, ο Σηφάκης δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα.
6': Δεύτερη τελική προσπάθεια για τη Βέροια, με τον Κάμπορα να πιάνει την κεφαλιά και τον Σηφάκη να μπλοκάρει ξανά.
14': Μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας, αλλά προ του Σοτέλο, ο Βέρτζος με προβολή, διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
16': Ωραία διαγώνια μπαλιά για τον Καλτσά, αλλά και πάλι ο Σηφάκης βγήκε και μάζεψε τη μπάλα.
22': ΓΚΟΛ για τη Βέροια
Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μπατιόν αφύλαχτος στην καρδιά της μικρής περιοχής, με κεφαλιά έκανε το 1-0.
25': Δεύτερο γκολ για τη Βέροια, που κάνει το 2-0.
Τραγικό λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού, με τον Τομάς να μπερδεύεται με τον Σηφάκη και τον Ντουμίτρου με πλασέ να σκοράρει.
27': ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, που μειώνει σε 2-1.
Ο Μπορνταγκαράι κάνει ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά και πασάρει στον αμαρκάριστο Σοτέλο, που από κοντά πετυχαίνει το γκολ.
32': Κίτρινη κάρτα στον Μπαλάφα.
34': Κίτρινη κάρτα και στον Σάντσες.
41': Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45'+1': Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Κεφαλιά του Μπορνταγκαράι στο πρώτο δοκάρι, με τον Καντιμοίρη να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη Βέροια να προηγείται 2-1 του Λεβαδειακού. Μπατιόν (22') και Ντουμίτρου (25') οι σκόρερ των γηπεδούχων, μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Σοτέλο (26').
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46': Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια, με τον Βάσκες να παίρνει τη θέση του Μπαλάφα.
53': Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.
55': Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια, με τον Γεωργιάδη να δίνει την θέση του στον Μπεν.
64': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Βέροια, με τον Κατίδη να αντκαθιστά τον Κάμπορα.
68': Πρώτη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ορτέγα παίρνει τη θέση του Γκόμες.
72': Καλή εκτέλεση φάουλ του Βάσκες, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.
Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Ζίτο έγινε ο τρίτος παίκτης του Λεβαδειακού, που αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
77': Δυνατό σουτ του Γεωργιάδη, πέφτει και μπλοκάρει ο Καντιμοίρης.
78': Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, με τον Μάντζιο να αντικαθιστά τον Μπορνταγκαράι.
80': Εκτέλεση φάουλ του Βούκσεβιτς από δεξιά, ο Καντιμοίρης βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.
82': Τεράστια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, με τον Τόμας να κάνει την κεφαλιά-πάσα στον Σοτέλο, αλλά ο τελευταίος από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.
85': Νέα ευκαιρία για τους Βοιωτούς, που βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μάντζιο, ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφτασε χωρίς δύναμη στον Καντιμοίρη.
87': Τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό, με τον Παππά αντί του Βούκσεβιτς.
Ολοκληρώθηκε το 90άλεπτο και έχουμε μπει στις καθυστερήσεις, που είναι τέσσερα λεπτά.
92': Μεγάλη επέμβαση από τον Καντιμοίρη, που κρατάει το 2-1 για τη Βέροια.
Τέλος της αναμέτρησης. Η Βέροια νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό και σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας. Μπατιόν (22') και Ντουμίτρου (25') οι σκόρερ των γηπεδούχων, μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Σοτέλο (26').
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ.