Αϊντχόφεν-Παναθηναϊκός 1-1

Με γκολ του Καρέλη στο 87' ο Παναθηναϊκός παίρνει το 1-1 κόντρα στην Αϊντχόφεν και παίρνει τον πρώτο του βαθμό στο Europa League.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι Αϊντχόφεν-Παναθηναϊκός για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.
Μετά τα δύο πρώτα ματς, ο Παναθηναϊκός ψάχνει ακόμη τον πρώτο του βαθμό, ενώ οι Ολλανδοί έχουν τρεις λόγω της νίκης τους επί της Εστορίλ στο ματς της πρεμιέρας.
Σε διάταξη 4-3-2-1 κατεβάζει το "τριφύλλι" ο Γιάννης Αναστασίου.
Τερματοφύλακας ο Στιλ με τους Κουτρουμπή- «Σίφο» στο κέντρο της άμυνας και τους Νάνο-«Τριάντα» στα πλάγια. Η τριάδα των χαφ θα αποτελείται από Μπούι, Δώνη και Πράνιτς, ενώ οι Ζέκα και Ντίνας θα κινούνται πίσω από τον Κλωναρίδη, χωρίς να αποκλείεται το γεγονός πως ο Ντίνας συχνά θα παίζει ακόμη πιο μπροστά.
Η ενδεκάδα της Αϊντχόφεν αποτελείται από τους Πάσβερ, Ρέκικ, Μπρουμά, Βίλεμς, Μπρένετ, Χέντριξ, Μαχερ, Γκουαρδάδο, Ντεπάι, Ντε Γιονγκ, Ναρσινγκ.
Στον πάγκο: Ζουτ, Ισμάτ-Μιρίν, Αρίας, Φλουτ, Ριτζμάιερ, Ζόζεφζουν, Λοκάντια
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό είναι Κοτσόλης, Χουχούμης, Μπούρμπος, Λάγος, Ατζαγκούν, Καρέλης, Πέτριτς
Στο άλλο ματς η Εστορίλ υποδέχεται την Ντιναμό Μόσχας που είναι η πρωτοπόρος του ομίλου.
Η βαθμολογία μέχρι τώρα: Ντινάμο Μόσχας 6 Εστορίλ 3 Αϊντχόφεν 3 Παναθηναϊκός 0
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα και πλέον αναμένεται η επανεμφάνιση των δύο ομάδων για τη σέντρα.
Μικρό τελετουργικό και όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.
1' Σέντρα στον αγώνα.
Περίπου 24.000 θεατές στο γήπεδο, εκ των οποίων οι 2.000 είναι φίλοι του "τριφυλλιού".
Πολύ πιεστική η Αϊντχόφεν τα πρώτα λεπτά με σουτ που κοντράρουν δύο φορές σε αμυντικούς και καταλήγουν κόρνερ.
5' Ο Μάχερ έφτασε σε σημείο να σουτάρει ανενόχλητος από το όριο της περιοχής, όμως ο Στιλ μπλοκάρει.
Έχει ισορροπήσει αρκετά πια ο Παναθηναϊκός, που όμως δεν έχει κατορθώσει να απειλήσει την αντίπαλό του.
Φάουλ σε πολύ επικίνδυνη θέση παραχωρεί ο Τριανταφυλλόπουλος.
16' Στο δοκάρι η εκτέλεση του Ντεπάι! Τυχερός ο Στιλ που δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα αν η μπάλα πήγαινε πιο χαμηλα...
Με δέκα συνεχίζει για λίγο ο Παναθηναϊκός αφού ο Ντίνας τραυματίστηκε και σε λίγο θα αντικατασταθεί.
24' Γίνεται η αλλαγή και περνά στο ματς ο Ατζαγκούν.
32' Πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό, με σουτ του Πράνιτς που μπλοκάρει ο Πάσβερ.
Πλησιάζουμε προς το τέλος του ημιχρόνου και ο ρυθμός έχει πέσει, ενώ δεν υπάρχει κάποια σημαντική φάση.
44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ.
Στη μοναδική οργανωμένη επίθεση του Παναθηναϊκού, η Αϊντχόφεν βγήκε με δύο μόλις πάσες στην κόντρα και ο Ντεπάι περνά και τον Στιλ και κάνει το 1-0.
45'+2' Λήξη του πρώτου μέρους με την Αϊντχόφεν να είναι 1-0 μπροστά στο σκορ.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
48' Πολύ ωραίο σουτ του Ντεπάι, διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Στιλ.
51' Κίτρινη κάρτα στον Μπούι.
Στο μεταξύ, η Ντιναμό Μόσχας ανοίγει το σκορ στην έδρα της Εστορίλ. Αν δεν αλλάξει κάτι στα δύο ματς, μαζί με την Αϊντχόφεν είναι τα απόλυτα φαβορί για την πρόκριση.
52' Ο Πράνιτς από πλάγια δεν νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα και κερδίζει μόνο κόρνερ.
60' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης στη θέση του Πράνιτς.
63' Ο Κλωναρίδης βγάζει πολύ ωραία στον Ατζαγκούν, όμως το σουτ του Νιγηριανού από καλή θέση είναι απογοητευτικό.
67' Αλλαγή για την Αϊντχόφεν. Ο Γιοζεφζον αντί του Ντεπάι.
74' Ο Καρέλης καθυστερεί μέσα στην περιοχή και τον κλείνουν οι αμυντικοί πριν σουτάρει.
75' Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Πέτριτς στη θέση του Κλωναρίδη και ο Ριτζμάιερ αντί του Νάρσινγκ.
77' Πολύ ωραία ενέργεια του Βίλεμς και κόντρα του "Σίφο", η μπάλα κόρνερ.
78' Καλό σουτ του Ντε Γιονγκ, μπλοκάρει ο Στιλ.
Και δεύτερο γκολ για την Ντινάμο Μόσχας, 2-0 στην έδρα της Εστορίλ.
Για πέναλτι πάνω στον Ατζαγκούν φωνάζουν οι πράσινοι.
Το ριπλέι μάλλον δεν δικαιώνει τον Νιγηριανό...
87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Πέτριτς πιάνει κεφαλιά, αποκρούει ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ξανά ο Κροάτης βρίσκει τον Καρέλη που κάνει το 1-1!
89' Αποβολή για την Αϊντχόφεν! Ο Μπρούμα βλέπε κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα και μένουν με δέκα οι Ολλανδοί για το φινάλε.
Έχουν πάρει... φωτιά οι φίλοι του Παναθηναϊκού στις εξέδρες.
Με υπερένταση ο Στιλ διώχνει σε κόρνερ. Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.