ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 2-3

Νίκη με 3-2 του Αστέρα Τρίπολης επί του ΟΦΗ στην Κρήτη. Τα γκολ πέτυχαν οι Ουσέρο (10' πεν.), Μάσα (58'), Τσκοκάνης (62') για τους φιλοξενούμενους και οι Μιλιάζες (53'), Μερεμπασβίλι (88') για τους ηττημένους.

14:50
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης που είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 και θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League.
14:52
Οι γηπεδούχοι έχουν εννέα βαθμούς σε έξι ματς και προέρχονται από το μεγάλο "διπλό" στη Λεωφόρο όπου νίκησαν 2-1 τον Παναθηναϊκό.
14:53
Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν 1-1 στην έδρα τους με τον Παναιτωλικό στην 7η αγωνιστική, ενώ την Πέμπτη έχασαν με 5-1 από την Τότεναμ για την 3η αγωνιστική του Europa League.
14:54
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
14:54
ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Τριποτσέρης, Αντελέγε, Πετρόπουλος, Τζορτζ, Ραζάκ, Φερνάντεθ, Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες.
14:55
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Αγριμάκης, Μονιάκης, Σίσιτς, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μεΐτε, Απόνο. Εκτός αποστολής έμεινε ο Περογαμβράκης που τραυματίστηκε στο ματς με τον Παναθηναϊκό, αλλά και ο Κουτσιανικούλης για καθαρά αγωνιστικούς λόγους.
14:56
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Τσοκάνης, Μουνάφο, Μάσα, Ουσέρο, Μπαράλες, Ρόλε, Γιαννιώτας.
14:56
Στον πάγκο των Αρκάδων είναι οι: Θεοδωρόπουλος, Πάρα, Μπακασέτας, Μούκαμ, Κυριακόπουλος, Φερνάντες, Παπαχρήστος. Εκτός αποστολής έχουν μείνει οι Μπαντινμπαγκά, Παντελιάδης.
14:56
Διαιτητής είναι ο Ιωάννης Τοπούζης. Βοηθοί του είναι οι Μιχαήλ Καρσιώτης, Κυριάκος Μερκενίδης και 4ος ο Κώστας Ιωαννίδης.
14:58
Ισχυρή βροχόπτωση αυτήν τη στιγμή στο "Θ. Βαρδινογιάννης".
15:02
Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του ματς, ώστε να καθαριστεί ο χώρος πίσω από την εστία του Λόρια, καθώς έχουν ρίξει αρκετά χαρτάκια οι οπαδοί των γηπεδούχων.
15:03
Έναρξη στο ματς.
15:10
6' Πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια και είναι για τον Αστέρα. Ο Λούι έκανε την σέντρα από τα δεξιά με αποδέκτη τον Γιαννιώτα που δεν είναι καλός στο ψηλό παιχνίδια, να πιάνει την κεφαλιά, αλλά δεν απείλησε τον Λόρια, καθώς ήταν αδύναμη.
15:12
9' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!
15:13
Μακρινή μπαλιά του Ουσέρο προς τον Γιαννιώτα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή αρχικά και στη συνέχεια έπεσε κάτω ύστερα από ατσούμπαλο μαρκάρισμα του Μιλιάζες που έσπρωξε τον αντίπαλο του και ο Τοπούζης έδωσε το πέναλτι και κίτρινη στον Πορτογάλο αριστερό μπακ.
15:14
10' Ο Ουσέρο έστειλε την μπάλα χαμηλά, στη δεξιά γωνία του Λόρια, που έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-1.
15:18
13' Χαμένη ευκαιρία του ΟΦΗ για να απαντήσει. Σέντρα του Φερνάντεθ από τα δεξιά, ο Πετρόπουλος πήρε καλή θέση στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του με το δεξί ήταν κακό και η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία.
15:24
19' Απίθανη διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Λόρια έκανε κακή έξοδο και δεν βρήκε καλά την μπάλα, με τον Τσοκάνη να πιάνει την κεφαλιά και τον Αντελέγιε να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή. Στην συνέχεια της φάσης ο Ρόλε απείλησε και αυτός με τον ίδιο τρόπο, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε και πάλι, λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.
15:28
24' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα.
15:29
Καλή εκτέλεση από τον Μιλιάζες, έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ο Κοσίτσκι.
15:31
27' Σκαστό σουτ του Μπαράλες λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Λόρια, που έπεσε στην γωνία του και φαινόταν ότι έλεγχε την φάση.
15:34
30' Κίτρινη κάρτα στον Ράζακ (ΟΦΗ), μετά από φάουλ στον Μάσα.
15:35
32' Κίτρινη στον Μάσα για διαμαρτυρία.
15:38
35' Δυνατό σουτ του Γιαννιώτ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν πολύ άστοχο.
15:42
37' Κερδισμένο κόρνερ για τον ΟΦΗ, με τον τους παίκτες του να προσπαθούν να πιάσουν στον ύπνο τους αντιπάλους τους, μέσω στημένη φάσης. Ο Μιλιάζες έδωσε στον Ράζκ, που βρήκε τον Μερεμπασβίλι μέσα στην περιοχή, αλλά οι παίκτες του Αστέρα έδιωξαν την μπάλα.
15:43
38' Προσπάθεια από τον Πετρόπουλο να σκοράρει, η μπάλα πέρασε έξω.
15:45
39' Κίτρινη στον Μουνάφο, μετά από φάουλ στον Μακρή.
15:46
42' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα, επειδή σύμφωνα με τον διαιτητή καθυστέρησε να βγει έξω μετά από μικροπρόβλημα που αντιμετώπισε.
15:47
Ένταση μεταξύ Γιαννιώτα και Γκατούζο. Ο Ιταλός τεχνικός έκανε παρατήρηση στον παίκτη του Αστέρα επειδή δεν έβγαλε εκτός αγωνιστικού χώρου την μπάλα, ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος ο Μακρής.
15:49
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.
15:52
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Ηράκλειο. Ο Αστέρας Τρίπολης προηγείται με 1-0 του ΟΦΗ, χάρη σε τέρμα του Ουσέρο που δεν λάθεψε στο πέναλτι που κέρδισε ο Γιαννιώτας από τον Μιλιάζες.
16:07
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κυριακόπουλος στη θέση του Ουσέρο.
16:07
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.
16:11
Ο Ισπανός πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Την θέση του στο κέντρο θα πάρει ο Τσοκάνης και αυτήν στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Λούι και ο νεοεισελθών Κυριακόπουλος στο δεξί.
16:13
51' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΟΦΗ, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
16:14
53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ ΚΑΙ 1-1!
16:15
Ο Μιλιάζες πήρε το... αίμα του πίσω για το πέναλτι που έκανε και με άψογη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κοσίτσκι.
16:18
Φάουλ για τον ΟΦΗ λίγο πιο μακριά από το σημείο που σκόραρε λίγο νωρίτερα ο Μιλιάζες.
16:18
Το εκτέλεσε ο Πορτογάλος, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Κοσίτσκι.
16:19
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 1-2!
16:20
Λάθος του Αντελέγε, ενώ ήταν ανεβασμένη η άμυνα του ΟΦΗ. Ο Ρόλε πήρε την μπάλα και τροφοδότησε τον Μάσα που βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια και πλάσαρε ιδνικά.
16:22
61' Κίτρινη κάρτα στον Αντελέγε, που έκανε τάκλιν στον Μπαράλες, ο οποίος θα πιθανόν να έβγαινε τετ α τετ με τον Λόρια αν του έφευγε.
16:23
62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 1-3!
16:25
Ο Ουσέρο έκανε το γέμισμα και η μπάλα έφθασε στον Τσοκάνη που έπιασε σχεδόν ανενόχλητος την κεφαλιά, στέλνοντας την στα δίχτυα του Λόρια.
16:26
Πολύ κακή αντίδραση από την άμυνα των γηπεδούχων σε αυτήν τη φάση, καθώς προσπάθησε να παίξει το τεχνητό off-side, αλλά οι μισοί παίκτες των Κρητικών "τραβήχτηκαν" ένα κλικ μετά.
16:27
63' Αλλαγή για ΟΦΗ και Αστέρα Τρίπολης. Έξω ο Πετρόπουλος, μέσα ο Σίσιτς. Εκτός και ο Γιαννιώτας, μέσα ο Φερνάντες.
16:28
66' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Τζορτζ, μέσα ο Λαμπρόπουλος.
16:33
72' Προσπάθεια του Φερνάντες από τα δεξιά, αλλά βγήκε έξω μαζί με την μπάλα.
16:33
72' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ράζακ έξω, ο Απόνο μέσα.
16:37
76' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, κεφαλιά του Τριποστέρη αρχικά, προσπάθησε να κάνει το ίδιο και ο Μακρής, αλλά δεν έφθασε στην μπάλα.
16:48
87' Κοντά στο 1-4 ο Αστέρας.
16:49
Ο Μάσα νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Λόρια.
16:49
88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΣΕ 2-3!
16:50
Σέντρα του Στάθη από τα δεξιά προ το αριστερό, κεφαλιά του Μερεμπασβίλι και 2-3.
16:51
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
16:54
90' +2' Κίτρινη στον Στάθη.