ΠΑΟ-Παναιτωλικός 3-1

Παρακολουθήστε σε real time το ματς Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός για το Κύπελλο Ελλάδας. Ραδιοφωνική μετάδοση από NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός για τη 2η αγωνιστική της φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
Οι "πράσινοι" με νίκη εξασφαλίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ αυτό το αποτέλεσμα θα σημάνει τον αποκλεισμός της ομάδας του Αγρινίου.
Υπενθυμίζεται πως το άλλο ματς του ομίλου έχει ήδη διεξαχθεί. Χανιά και Ολυμπιακός Βόλου έμειναν στο 0-0.
Η βαθμολογία του ομίλου (Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός έχουν ματς λιγότερο): Χανιά 4 Παναθηναϊκός 3 Ολυμπιακός Β. 1 Παναιτωλικός 0
Νωρίτερα έγινε γνωστή και η τιμωρία του Αναστασίου λόγω της αποβολής του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
Ο τεχνικός του "τριφυλλιού" τιμωρήθηκε με 5.000 ευρώ πρόστιμο και 10 ημερολογιακές ημέρες απαγόρευση εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους, ενώ η ΠΑΕ θα καταβάλει 2.500 ευρώ.
Λίγος κόσμος στις εξέδρες της Λεωφόρου... Προφανώς μερίδιο ευθύνης έχει ο αγώνας μπάσκετ που ακολουθεί (με αντίπαλο τη Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς), αλλά και το γεγονός πως τα καταστήματα είναι ακόμη ανοιχτά.
Ο Παναθηναϊκός ξεκινά με τους Κοτσόλη, Ρισβάνη, Μέντες, Μπούρμπο, Χουχούμη, Λαγό, Δώνη, Μπούι, Μπαϊράμι, Πέτριτ, Κλωναρίδη.
Και οι Αγρινιώτες με Στεφανάκο, Κουτρουμάνο, Κούσα, Κόρμπο, Άλβες, Κάπελ, Καλογέρη, Μύγα, Εντζεγκέλε, Παπουτσογιαννόπουλο, Βασιλείου.
Στον πάγκο των "πρασίνων" κάθονται οι Στιλ, Νάνο, Καρέλης, Σπυρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Μπεργκ, Ατζαγκούν.
Ενώ αναπληρωματικοί για τον Παναιτωλικό είναι οι Ράφαελ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο, Μήλιος, Μαρτίνες, Ρουμπουλάκου.
Το φοβερό και... ελληνικό της υπόθεσης με την τιμωρία του Αναστασίου, κανείς δεν έχει αποσαφηνίσει από πότε ισχύει και αν ο τεχνικός του Παναθηναϊκού μπορεί να κάτσει απόψε στον πάγκο ή όχι...
Ένα δεκάλεπτο πριν την έναρξη του αγώνα και στις κερκίδες δεν βρίσκονται περισσότεροι από 4.000 φίλοι του "τριφυλλιού".
Όλα έτοιμα πια για τη σέντρα.
Τελικά ο Αναστασίου θα κάτσει στον πάγκο απόψε, ενώ θα λείψει από το ματς με τον Ατρόμητο και από εκείνο με ΠΑΟΚ στην Τούμπα.
1' Σέντρα στον αγώνα.
Τίποτα αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του ματς.
Οι γηπεδούχοι ελέγχουν το παιχνίδι, χωρίς όμως να έχουν κατορθώσει να βγάλουν κάποια καλή φάση.
16' Ωραίο "ένα-δύο" Δώνη-Μπαϊράμι, αλλά ο Σουηδός μέσα στην περιοχή δεν πιάνει καλά το σουτ και δεν ανησυχεί τον Στεφανάκο.
Στο ίδιο τέμπο κυλάει το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έχει κατοχή, αλλά υστερεί πολύ στη δημιουργία φάσεων. Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός δεν δείχνει διάθεση να επιτεθεί κι επομένως στους θεατές του αγώνα μπορούμε να συμπεριλάβουμε και τον Κοτσόλη...
33' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρισβάνης νίκησε στον αέρα αμυντικούς και τερματοφύλακα, αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό!
Η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε στον ύπνο και ο Κάπελ βγαίνει τετ α τετ αλλά ο Κοτσόλης αποκρούει με τα πόδια.
41' Σουτ του Δώνη, θα αποκρούσει ο Στεφανάκος.
42' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό!
Σέντρα του Κάπελ και ο Παπουτσογιαννόπουλος πιάνει με τη μία το σουτ, με τον Κοτσόλη να αποκρούει ξανά ενστικτωδώς με τα πόδια.
45' Εκτέλεση φάουλ του Πέτριτς, αποκρούει ο Στεφανάκος.
45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Γοδόι αντί του Μύγα.
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Πολύ ωραία συνεργασία Δώνη, Πέτριτς, Κλωναρίδη και ο τελευταίος "σκοτώνει" με βολ πλανέ από τα τρία μέτρα τον Στεφανάκο και κάνει το 1-0.
53' Τραγικό λάθος του Κούσα που δίνει την μπάλα στον Πέτριτς, όμως ο Κροάτης καθυστερεί ανεξήγητα ενώ έχει μόνο τον τερματοφύλακα να νικήσει και κόβεται από τους αμυντικούς... Μεγάλη πεταμένη στα σκουπίδια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.
56' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό με τον Εντεγκέλε που δεν μπορεί να πιάσει κεφαλιά όπως ήθελε.
58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Μπαϊράμι βρίσκει τον Μπούι και ο Ολλανδός με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ κάνει το 2-0 πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με την πράσινη φανέλα.
60' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μαρτίνες αντί του Βασιλείου.
62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ!
Ο Κουτρουμάνος (που φαίνεται να ξεκινά από θέση οφ σάιντ) βγαίνει μόνος απέναντι στον Κοτσόλη και κάνει το 2-1.
67' Ο Κλωναρίδης πάει πολύ χαλαρά κι ενώ θα μπορούσε να μπει στην περιοχή και να σκοράρει, καθυστερεί και υπό πίεση πια, στέλνει την μπάλα πάνω στον Στεφανάκο.
71' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μορένο στη θέση του Κόρμπου.
76' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μπαίνουν Μπεργκ (μετά από 66 μέρες) και Τριανταφυλλόπουλος στις θέσεις των Πέτριτς και Ρισβάνη.
77' Σκληρό μαρκάρισμα του Κούσα πάνω στον Μπεργκ (ξεσηκώθηκε ο κόσμος) και κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικού που διαμαρτύρεται και βλέπει αμέσως δεύτερη κάρτα και αποβάλλεται.
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με σουτ του Μπούι που αποκρούει δύσκολα ο Στεφανάκος.
84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
Ο Μπεργκ επέστρεψε ορεξάτος και με φανταστικό γκολ κάνει το 3-1!
Ο Σουηδός έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.
85' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης στη θέση του Κλωναρίδη.
88' Συνεχίζει να πιέζει ο Παναθηναϊκός! Ο Δώνης βρήκε με κάθετη πάσα τον Μπαϊράμι. Εκείνος προσπάθησε να βρει τον Μπεργκ αλλά πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού.
90+3 Καλό σουτ του Μπούι αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Έδιωξε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.