Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-2

Δύο γκολ του Αθανασιάδη (42', 90' + 6') έδωσαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί του Εργοτέλη στο Ηράκλειο και "μαξιλάρκι" πέντε βαθμών από τον δεύτερο,Ολυμπιακό.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Εργοτέλης-ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Super League.
Οι φιλοξενούμενοι έχουν τη δυνατότητα να ξεφύγουν πέντε πόντους από τον Ολυμπιακό που τους ακολουθεί και χθες ήρθε ισόπαλος με τον Αστέρα.
Μεσοβδόμαδα η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη ήρθε 1-1 με τον ΠΑΣ στην Τούμπα για το Κύπελλο, ενώ την περασμένη Κυριακή νίκησε με 4-1 τη Βέροια.
Οι Κρητικοί έφεραν 1-1 στην έδρα του Ατρόμητου στην 8η αγωνιστική, ενώ στο Κύπελλο έχασαν 2-0 εντός έδρας από τη Βέροια.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γκέντσογλου, Γιουσούφ, Χαντί, Χαλκιαδάκης, Παμλίδης.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι Καβουσάκης, Σαϊνάτι, Πίτσος, Βλαχοδήμος, Νόσκοβιτς, Μπογκντάνοφ, Μπαμ Μπαμ.
Μεγάλη έκπληξη στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, καθώς ο Ράζβαν Ρατς είναι βασικός, ενώ αρχικά είχε προτιμηθεί να μείνει εκτός αποστολής, αλλά ο Ρουμάνος ζήτησε επίμονα να ταξιδέψει στην Κρήτη.
ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Μακ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων οι Ιτάνζ, Παπαδόπουλος, Περέιρα, Γκολάσα, Σπυρόπουλος, Μάρτενς, Τζαβέλλας.
Εκτός είναι οι τιμωρημένοι Κοζορώνης, Χρυσοβαλάντης για τον Εργοτέλη.
Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος και βοηθοί του οι Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Βασίλειος Καμπούρης. Τέταρτος ο Αθανάσιος Γιάχος.
Το αντίστοιχο παιχνίδι της περυσινής σεζόν είχε έρθει 2-2. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0 χάρη σε γκολ των Λάζαρ (2'), Σαλπιγγίδη (47'), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν βαθμό, με τον Μονακέλο να μειώνει στο 71' και τον Κίτσιου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 82ο λεπτό.
Έναρξη στο ματς.
6' Καλή προσπάθεια από τον Χαλκιαδάκη, που πήρε την μπάλα λίγο πάνω από τη σέντρα και προσπάθησε να τα βάλει με όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά συνάντησε μπλόκο όταν μπήκε στην περιοχή και τον σταμάτησαν οι Κατσικάς, Ρατς.
9' Συρτό σουτ του Χαλκιδάκη έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γλύκου, που πάντως έλεγχε τη φάση.
Οι γηπεδούχοι έχουν ξεκινήσει λίγο καλύτερα από τον αντίπαλο τους. Ωστόσο, δυσκολεύονται να μπουν στη περιοχή του.
12' Σέντρα-σουτ του Τζνακάκη από τα δεξιά, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε έξω.
16' Μπαλιά του Τζιόλη προς τον Αθανασιάδη που προσπάθησε να γίνει κάτοχος της, αλλά η αντίπαλη άμυνα έδιωξε σε κόρνερ.
17' Σουτ του Γιουσούφ μέσα από την περιοχή, που έφερε... βόλτα τον Βίτορ, αλλά τον σταμάτησε ο Γλύκος.
Ο Στέφανος-Κλάους Αθανασιάδης ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στο αριστερό του πόδι από την προθέρμανση και αυτή τη στιγμή κουτσαίνει ελαφρά...
29' Σουτ του Κάτσε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέρνι.
Έχει ανεβάσει την απόδοση του ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά.
Ο Ρατς έσφιξε τα δόντια για να παίξει, αλλά δεν θα καταφέρει να βγάλει το ματς.
33' (1η) Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Ρατς, μέσα ο Σπυρόπουλος.
34' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζιόλης έκανε την μπαλιά και η αντίπαλη άμυνα έκανε "τσαφ", με τον Μακ να απειλεί, αλλά τον Τσέρνι να τον νικά.
Ασχέτως, αν η φάση έγινε ύστερα από λάθος των παικτών του Εργοτέλη... ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει την απόδοση του στα τελευταία λεπτά, καθώς έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.
37' Γέμισμα του Χαντί, κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς που κέρδισε όλη την αντίπαλη άμυνα, η μπάλα ψηλά έξω.
42' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 0-1!
Κάθετη πάσα του Κίτσιου προς τον Αθανασιάδη, που βγήκε απέναντι από τον Τσέρνι και τον πλάσαρε ιδανικά...
Πιέζει ο ΠΑΟΚ και για δεύτερο γκολ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.
Γυριστό σουτ του Σαλπιγγίδη, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 χάρη σε γκολ του Αθανασιάδη στο 42ο λεπτό.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
51' Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, 'έδιωξε με γροθιές ο Γλύκος, ενώ προσπάθησε να διεκδικήσει την μπαλιά ο Γιοβάνοβιτς.
53' Σουτ του Χαλκιαδάκη δεν ανησυχεί ο Γλύκος.
57' Απειλεί ο Εργοτέλης. Προσπάθεια του Γιουσούφ από τα δεξιά και σέντρα, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Χαντί μπλόκαρε ο Χαντί.
Δύο αλλαγές θα κάνει ο Εργοτέλης.
59' Έξω Παμλίδης- Χαντί, μέσα ο Νόσκοβιτς-Μπαμ Μπαμ.
67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ και αυτή είναι αναγκαστική. Ο Μακ ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο.ύστερα από ένα σπριντ και τη θέση του πήρε ο Γκολάσα.
72' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Κάθετη μπαλιά προς τον Λυκογιάννη, που έκανε τη σέντρα από τα αριστερά αλλά ήταν κακή, ενώ η αντίπαλη άμυνα είχε ανέβει και ήταν ανοργάνωτη. ανοργάνωτη, όμως
75' Τελευταία διορθωτική κίνηση από τον Παύλο Δερμιτζάκη. Έξω ο στόπερ, Γιοβάνοβιτς, μέσα ο Μπογκντάνοφ που παίζει στην επίθεση.
75' Κίτρινη στον Σπυρόπουλο.
76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Γιοσούφ ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα την κατάλληλη στιγμή στον Χαλκιαδάκη. που αστόχησε από πολύ καλή θέση.
80' Σουτ του Γκολάσα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω σε κόρνερ.
Εκτέλεσε ο Σπυρόπουλος, έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή η άμυνα του Εργοτέλη.
85' Κλείνει και ο Άγγελος Αναστασιάδης τις αλλαγές του. Έξω ο Σαλπιγγίδης, μέσα ο Παπαδόπουλος.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90' +2' Σουτ του Τζανδάρη, η μπάλα έξω.
90' + 6' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 0-2!
Ο Παπαδόπουλος απείλησε αρχικά και η μπάλα απομακρύνθηκε ύστερα από κόντραρε και έφθασε όμως στον Αθανασιάδη, που με εξουδετερωμένο τον Τσέρνι, πλάσαρε ωραία και έκανε το 0-2.
Τέλος στο ματς. Νίκη με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Αθανασιάδη.