Παναιτωλικός - SKODA Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την SKODA Ξάνθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τη SKODA Ξάνθη για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Οι δύο ομάδες προέρχονται από νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και ήττες μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο.
Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας με 3-1 του Πανθρακικού στο Αγρίνιο, ενώ έχασε με το ίδιο σκορ από τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης».
Η SKODA Ξάνθη επικράτησε 2-0 της Νίκης Βόλου στα Πηγάδια και ηττήθηκε 1-0 από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.
Από πλευράς γηπεδούχων απουσιάζουν ο Κούσας που είναι τιμωρημένος και οι τραυματίες Βασιλείου και Θεοδωρίδης. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι θα παραταχθούν πλήρεις.
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Θάνος του συνδέσμου Γρεβενών, με βοηθούς τους Δημήτρη Τάτση (Ηπείρου) και Γιώργο Γεωργιάδη (Κοζάνης). Τέταρτος διαιτητής ο Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών).
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
Ο Μάκης Χάβος επέλεξε για τον Παναιτωλικό τους εξής έντεκα: Μπρακάλι, Κ. Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Κάπελ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο, Βιγιαφάνες, Ν. Μαρτίνες, Ετζενγκέλε, Φωτάκης.
Από την πλευρά του, ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρατάσσει τη SKODA Ξάνθη με τους εξής: Ζαρόπουλος, Κολλαράς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης.
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους θα είναι οι: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κόρμπος, Άλβες, Καλογέρης, Μήλιος, Παπουτσογιαννόπουλος.
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους είναι οι: Αναστασόπουλος, Μπέρτος, Ομπόντο, Φλίσκας, Γούτας, Ολιβέιρα, Ράνος.
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι στο Αγρίνιο...
1': Σέντρα του αγώνα
2': Σουτ του Κλέιτον, αλλά ο Μπρακάλι πέφτει στη γωνία του και απομακρύνει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Skoda Ξάνθη.
ΓΚΟΛ για τη Skoda Ξάνθη
4': Ο Λουσέρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά μέσα στη μικρή περιοχή και ο Λισγάρας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 0-1.
7': Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό με τον Μπεχαράνο να σουτάρει και τον Ζαρόπουλο να διώχνει τη μπάλα.
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει τρελό ρυθμό, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, που προσπαθούν να ισοφαρίσουν.
17': Η ομάδα του Αγρινίου πιέζει για το γκολ, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του Μάκη Χάβου μένουν ημιτελείς.
ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό.
22': Ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα, ο Ζαρόπουλος απέκρουσε την κεφαλιά του Μορένο και στην επαναφορά, ο Βιγιαφάνες έκανε το 1-1.
23': Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μορένο να χάνει το τετ-α-τετ με τον Ζαρόπουλο και στην επαναφορά ο Φωτάκης σούταρε άουτ.
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα, με τον Παναιτωλικό να είναι κυρίαρχος και να έχει χάσει ευκαιρίες για το 2-1.
33': Άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Μπεχαράνο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
33': Αναγκαστική αλλαγή για τη SKODA Ξάνθη, με τον Ομπόντο να αντικαθιστά τον Παπαστεριανό.
Ήδη, έχουμε 13 τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός έχει 8 (οι 6 στην εστία) και η SKODA Ξάνθη έχει 5 (όλες εντός στόχου).
37': Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή και για τον Παναιτωλικό, με τον Άλβες να παίρνει την θέση του Μορένο, που τραυματίστηκε.
Με πρόβλημα στον δικέφαλο αποχώρησε ο Μορένο και σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις θα μείνει δύο εβδομάδες εκτός δράσης.
45': ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό
Ο Βιγιαφάνες πήρε τη μπάλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με δεξί διαγώνιο σουτ, έκανε το 2-1.
45'+3: ΓΚΟΛ για τη SKODA Ξάνθη
Ο Μπρακάλι έδιωξε δύο φορές τα σουτ των Γουάλας και Καπετάνου, αλλά την τρίτη φορά, ο Λουσέρο σημάδεψε σωστά και έκανε το 2-2 για τη SKODA Ξάνθη.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Παναιτωλικός και SKODA Ξάνθη είναι ισόπαλοι με σκορ 2-2, μετά από ένα χορταστικό 45άλεπτο.
46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου...
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη.
53': Ο Βιγιαφάνες έκανε τη σέντρα και ο Ετζενγκέλε με κεφαλιά έκανε το 3-2.
58': Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι
60': Ο Νίκολας Μαρτίνες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 4-2.
Ένα λεπτό νωρίτερα, η Ξάνθη έκανε την δεύτερη αλλαγή της, με τον Ράνο να αντικαθιστά τον Καπετάνο.
68': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Ολιβέιρα να παίρνει τη θέση του Κλέιτον.
69': Βιγιαφάνες και Μαρτίνες άλλαξαν τη μπάλα, που έφτασε στον Κάπελ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, έκανε το 5-2.
81': Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Κόρμπο να αντικαθιστά τον Νίκολας Μαρτίνες.
82': Ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Ράνο να σουτάρει από πλάγια και τον Μπρακάλι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
86': Αποθέωση για τον Βιγιαφάνες, που δίνει τη θέση του στον Μήλιο. Κλείνει τις αλλαγές του και ο Παναιτωλικός.
92': Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα.
Λήξη του αγώνα. Μεγάλος νικητής ο Παναιτωλικός με 5-2 επί της SKODA Ξάνθης.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ.