Ατρόμητος-SKODA Ξάνθη 2-0

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ατρόμητο και SKODA Ξάνθη, για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Μετά από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας, Ατρόμητος και SKODA Ξάνθη επανέρχονται στην δράση με το ματς της 12ης αγωνιστικής στο Περιστέρι.
Και οι δύο ομάδες προέρχονται από εντός έδρας νίκες απέναντι σε Αστέρα Τρίπολης και ΟΦΗ, αντίστοιχα. Ελπίζεται να επηρεαστούν όσο το δυνατόν λιγότερο από το μεγάλο διάστημα της αποχής.
Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Καραμάνος, Αγκουαζί, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Παπάζογλου.
Στον πάγκο: Μπάρκας, Δημούτσος, Νάστος, Μπρίτο, Μπάλας, Φάμπιο, Γεωργίου.
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Γούτας, Ομπόντο, Καρυπίδης, Φλίσκας, Λουσέρο, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Καπετάνος, Κλέιτον.
Στον πάγκο: Αναστασόπουλος, Παπαστεριανός, Μπαρέτα, Ολιβέιρα, Λισγάρας, Ρούντι, Γουάλας.
Την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο Γιώργος Κομίνης του συνδέσμου Θεσπρωτίας, με βοηθούς τους Παστρωμά (Δ. Αττικής), Κάλφογλου (Θεσπρωτίας) και 4ο τον Τριτσώνη (Αθηνών).
1' Έναρξη του αγώνα με την Ξάνθη στη σέντρα.
3' Η κεφαλιά του Παπάζογλου πέρασε εκτός εστίας.
Μέτριο θέαμα στα πρώτα λεπτά, με αρκετά αβίαστα λάθη και με τις δύο ομάδες να πασχίζουν να βρουν ρυθμό.
14' Δοκάρι για τον Ατρόμητο!
Ο Ναπολεόνι υποδέχθηκε υποδειγματικά την μακρινή μπαλιά κι από πλάγια θέση πλάσαρε στο δεξί δοκάρι.
Η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Μπέρτο.
16' Κίτρινη κάρτα στον Αγκουαζί.
16' Ψηλά άουτ η προσπάθεια του Κλέιτον.
19' Κίτρινη κάρτα και στον Κοντοέ.
21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 1-0!
Με τρομερό σουτ στο δεξί "Γ" ο Ούμπιντες δίνει το προβάδισμα στους Περιστεριώτες!
27' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.
32' Ευκαιρία για την Ξάνθη.
Το γυριστό σουτ του Καπετάνου -υπό την πίεση του Φυτανίδη- πέρασε πάνω από την εστία.
33' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο.
35' Εκτέλεση φάουλ με τον Πίτου Γκαρσία, ελέγχει ο Ζαρόπουλος.
37' Άστοχο σουτ από τον Ναπολεόνι.
38' Προσωπική ενέργεια από τον Κλέιτον, ο οποίος κάνει και το σουτ, αλλά ο Γκορμπούνοφ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Χάρη στο υπέροχο γκολ του Ούμπιντες ο Ατρόμητος προηγείται 1-0 της Ξάνθης στο Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να έχουν και δοκάρι με "δράστη" τον Ναπολεόνι.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Δημούτσος πέρασε στη θέση του Καραμάνου, ο οποίος τις προηγούμενες ημέρες ταλαιπωρήθηκε από ίωση.
Συνεχίζει χωρίς αλλαγή η Ξάνθη.
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 2-0!
Με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ, ο Ούμπιντες δίνει αέρα δύο τερμάτων στους Περιστεριώτες.
Υπέροχο και το δεύτερο γκολ του Αργεντινού!
56' Αλλαγή για την Ξάνθη: O Παπαστεριανός αντικατέστησε τον Φλίσκα.
62' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Γουάλας πέρασε στη θέση του Μπέρτου.
65' Αλλαγή και για τον Ατρόμητο: Ο Φάμπιο πέρασε στο ματς αντί του Αγκουαζί.
66' Ο Κλέιτον χάνει το τετ-α-τετ με τον Γκορμπούνοφ!
Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ξάνθης στο παιχνίδι.
Μπήκε στο τελευταίο 20λεπτο η αναμέτρηση.
75' Τελευταία αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Μπάλλας πέρασε στη θέση του Ναπολεόνι.
82' Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη.
88' Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη: Ο Ρούντι πέρασε στη θέση του Λουσέρο.
89' Ο Παπάζογλου έχει ένα μικρό σκίσιμο δίπλα από το αριστερό μάτι.
90' Κίτρινη κάρτα στον Κλέιτον.
90' Τέσσερα τα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90' Λήξη της αναμέτρησης στο Περιστέρι.
Με πρωταγωνιστή τον Ούμπιντες, ο οποίος πέτυχε δύο υπέροχα γκολ, ο Ατρόμητος επικράτησε 2-0 της Ξάνθης.