Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον ΟΦΗ για την δωδέκατη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος, Ακόστα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μανιάς, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Στρούνα, Τσάβες, Λίλα
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Χαρίσης, Γιάκος, Σκόνδρας, Σαπαλίδης, Κοροβέσης, Λόπεζ
ΟΦΗ (Γκατούζο): Λορία, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μονιάκης, Ραζάκ, Φερνάντεθ, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μίλιαζες
Στον πάγκο οι: Αγριμάκης, Μπανούσης, Κουτσιανικούπολης, Πετρόπουλος, Φερούζ, Ροβίθης, Φάζος
Μετά την αγωνιστική παύση ο ΠΑΣ θέλει να συνεχίσει τις επιβλητικές νίκες –με την τελευταία να είναι επί της Νίκης Βόλου με 4-0, ενώ ο ΟΦΗ θέλει να επιστρέψει στις νίκες, απ’ τις οποίες έχει απομακρυνθεί απ’ την τέταρτη αγωνιστική.
Ο ΠΑΣ πάντως θέλει να συνεχίσει και το θετικό εντός έδρας σερί, καθώς δεν έχει ηττητθεί ακόμα στην έδρα του, γεγονός που τον κρατάει στην ένατη θέση με 13 βαθμούς.
Ο ΟΦΗ από την άλλη θέλει να συνδυαστεί η επιστροφή στα γήπεδα με νίκη, ώστε να ανέβει από την 13η θέση όπου βρίσκεται με 10 βαθμούς, έχοντας 3 νίκες και μια ισοπαλία σε 9 ματς.
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
Σέντρα στο ματς
6' Σε καλή θέση ο Μανιάς, έδιωξε ο Τριποτσέρης πριν γίνει επικίνδυνος
Χωρίς σπουδαία φάση το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, με τον ΟΦΗ να κυκλοφορεί τη μπάλα και τον ΠΑΣ να έχει τη μοναδική καλή στιγμή.
12' Πρώτο κόρνερ, πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον ΟΦΗ
18' κακή εκτελεση φάουλ του Μίλιαζες, δεν δυσκολεύτηκε να απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΣ
Με πολλά λάθη απ' τις δύο ομάδες και χαμηλό ρυθμό συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο
22' Ο Ίλιτς έκοψε επίθεση του ΠΑΣ μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ που παραλίγο να πιάσει στον... ύπνο την άμυνα του ΟΦΗ
24' Γύρισμα του Ίλιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Λορία
25'Κιτρινη κάρτα στον Τσάβες. Βρέθηκε σε καλή θέση, όμως χρησιμοποίησε αντικανονικά το χέρι του, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Λορια.
26' Εκτέλεση κόρνερ του Μερεμπιασβίλι, απομάκρυνε με γροθιές ο Βελλίδης
55% η κατοχή υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα
30' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ
Ο Λορία απέκρουσε το σουτ του Ίλιτς, όμως ο Τσάβες από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια
35' Μακρινό σουτ του Μιλιάζες, πάνω απ' τα δοκάρια του Βελλίδη. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.
37' Σουτάρει από μακριά και ο Μονιάκης, με την μπάλα να καταλήγει άουτ
40' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες σούταρε από δεξιά, όμως ο Λορία απομάκρυνε
43' Σουτ του Μανιά, μπλόκαρε ξανά ο Λορία
44' Πέναλτι για τον ΠΑΣ
Ο Ραζάκ ανέτρεψε τον Ακόστα και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι.
2-0 για τον ΠΑΣ.Το εκτέλεσε ο Τσάβες και διπλασίασε τα τέρματα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.
Φινάλε του πρώτου ημιχρόνου
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε ταχύτητα μετά το πρώτο μισάωρο του ματς και με δύο γκολ του Τσάβες πήρε το προβάδισμα απέναντι στον ΟΦΗ που αναλώθηκε σε αρκετά λάθη.
46' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ: Αλλάζει ο σχηματισμός με τον Τζενάρο Γκατούζο να προσθέτει στην επιθετική γραμμή τον Πετρόπουλο, στη θέση του Μονιάκη.
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
54' Εκτέλεση φάουλ του Ακόστα από δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ
56' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μίλιαζες έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά στο σημείο του πέναλτι όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Βελλίδη.
56' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Λαμπρόπουλου.
62' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Τετ α τετ του Ίλιτς, ο Λορία απομάκρυνε.
64' Άστοχο σουτ του Τροποτσέρη, λίγο έξω απ' την περιοχή
66' Απευθείας εκτέολεση φάουλ του Αρτόλα από καλή θέση, πέρασε άουτ
67' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης στη θέση του Φερνάντεθ.
69'΄Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στη θέση του Τσάβες, ο Χαρίσης.
73' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Επιστρέφει απ' τον τραυματισμό του ο Κοροβέσης, που μπαίνει στη θέση του Ακόστα.
Τα... άκουσαν οι επιθετικοί του ΟΦΗ απ' τον Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος είναι έξαλλος με την εικόνα που βλέπει απ' την ομάδα του.
75' Εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, μπλοκάρει εύκολα ο Βελλίδης. Κίτρινη κάρτα είδε ο Χαρίσης.
78' Τελευταία αλλαγή στο παιχνίδι. Ο Γιάκος περνάει στη θέση του Μανιά.
86' Πέναλτι για τον ΠΑΣ και αποβολή για τον Αντελέγιε
Ο Αντελέγιε ανέτρεψε τον Γιάκο από προφανή θέση για γκολ και είδε την κόκκινη κάρτα.
87' Γκολ για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-0.
88' Σουτ του Λίλα, στην αγκαλιά του Λορία
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
Τέλος του ματς!
Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε ένα ακόμα τρίποντο στο «σπίτι» του, κρατώντας το αήττητο εντός έδρας και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσάβες πανηγύρισε με 3-0 επί του ΟΦΗ.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό βράδυ!