Εργοτέλης-Αστ. Τρίπολης

Νίκη του Αστέρα Τρίπολης με 4-1 επί του Εργοτέλη. Μπαράλες με πέναλτι (22'), Φερνάντες (49'), Γιαννιώτας (53') και Πάρα (89') τα γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ είχε ισοφαρίσει ο Γιοβάνοβιτς στο 27 ο λεπτό.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Εργοτέλης-Αστέρας Τρίπολης, για την 12η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από την ισοπαλία (2-2) με τη Βέροια, ενώ οι Αρκάδες ήρθαν 2-2 με την Μπεσίκτας για το Europa League, ενώ στην προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος έχασαν με 4-3 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Μπογκντάνοφ, Γκέντσογλου, Χαντί, Χαλκιαδάκης, Γιουσούφ, Παμλίδης.
Στον πάγκο των Κρητικών βρίσκονται οι: Καβουσάκης, Νόσκοβιτς, Άλαν, Πίτσος, Καζναφέρης, Μπαμ Μπαμ, Κοζορώνης.
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίσκι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Λούι, Παντελιάδης, Φερνάντες, Κουρμπέλης, Τιέ Μπι, Μάσα, Γιαννιώτας, Μπαράλες.
Στον πάγκο των Αρκάδων είναι οι: Θεοδωρόπουλος, Ζησόπουλος, Μπακασέτας, Τσοκάνης, Πάρα, Μουνάφο, Μούκαμ.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης με βοηθούς τους Λάζαρο Δημητριάδη και Ιωάννη Καραγκιζόπουλο.
Έναρξη στο ματς.
6' Παρ' ολίγον αυτογκόλ από τον Γκοϊάν. Σέντρα του Τζανακάκη από τα δεξιά, ο Ρουμάνος στόπερ έδιωξε την μπάλα άτσαλα και την έστειλε σε κόρνερ, ενώ λίγο έλειψε η μπάλα να καταλήξει στην εστία της ομάδας του.
Πολύ κακό το ματς μέχρι στιγμής...
18' Μακρινό σουτ του Φερνάντες, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Τσέρνι.
21' Πέναλτι για Αστέρα Τρίπολης!
Ο Γιαννιώτας βγήκε απέναντι από τον Τσέρνι, που τον ανέτρεψε και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Θα μπορούσε να δώσει και κόκκινη ο Ζαχαριάδης, αλλά προφανώς έκρινε ότι δεν πρέπει, επειδή ο εξτρέμ των φιλοξενούμενων θα έφευγε πλάγια αν περνούσε από Σλοβάκο τερματοφύλακα.
22' Γκολ ο Αστέρας! Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-1.
27' Γκολ ο Εργοτέλης και ισοφαρίζει...1-1!
Ο Γιοβάνοβιτς πήρε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπογκντάνοφ και έστειλε την μπάλα στην εστία του Κοσίσκι.
29' Κίτρινη κάρτα στον Γκέντσογλου.
32' Κίτρινη κάρτα στον Μπαράλες
33' Επικίνδυνη στιγμή από τον Εργοτέλη... Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Χαλκιαδάκης βρήκε τον Παμλίδη, ο οποίος βγήκε λίγο πλάγια και πέρασε η φάση.
37' Δυνατό σουτ του Λούι για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά της περιοχής, έδιωξε ο Τσέρνι.
42' Μεγάλη φάση για τον Εργοτέλη που απείλησε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα τρεις φορές. Αρχικά, σούταρε ο Μπογκντάνοφ, στη συνέχεια ο Παμίδης, ενώ δεν κατάφερε ούτε να νικήσει τον Κοσίσκι ούτε ο Γιουσούφ.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Εργοτέλης-Αστέρας 1-1. Ο Μπαράλες έκανε με πέναλτι το 0-1 στο 22' και ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε στο 27ο λεπτό.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου...
48' Γκολ ο Αστέρας, 1-2!
Ο Αστέρας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Φερνάντες να κάνει σούταρε έξω από την περιοχή και ύστερα από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ενώ ο Τσέρνι που περίμενε την μπάλα χαμηλά είχε κάνει εκτίναξη.
51' Γκολ ο Αστέρας, 1-3!
Ο Γιαννιώτας κουβάλησε την μπάλα και με δυνατό-φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Τσέρνι. Πανέμορφο γκολ!
56' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Μέσα ο Νόσκοβιτς, έξω ο Παμλίδης.
57' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Κεφαλιά του Χαλκιαδάκη, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Κοσίσκι.
62' Σουτ του Χαντί από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το τέρμα του Κοσίσκι.
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μουνάφο μέσα, έξω ο Τιέ Μπι.
67' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Μέσα ο Μπαμ Μπαμ, έξω ο Μπογκντάνοφ.
69' Αδύναμο μακρινό σουτ του Μπαμ Μπαμ, ο Κοσίσκι μπλόκαρε.
70' Αλλαγή για τον Αστέρα. Έξω ο Γιαννιώτας, μέσα ο Τσοκάνης.
72' Απειλεί και πάλι ο Εργοτέλης. Σουτ του Γιουσούφ από πλάγια θέση και εντός της περιοχής, μπλόκαρε ο Κοσίσκι.
75' Δυνατό σουτ του Μάσα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέρνι.
77' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Άλαν στη θέση του Χαντί.
77' Αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Πάρα εντός, ο Μπαράλες εκτός.
80' Σουτ του Χαλκιαδάκη με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κοσίσκι.
87' Πτώση του Πάρα στην περιοχή του Εργοτέλη, ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάτι, ενώ φάνηκε ότι αμυντικός που είναι στη φάση βρήκε την μπάλα και ο Αργεντινός έπεσε, καθώς ήρθε με φόρα.