Παναχαϊκή-ΑΕΚ 1-3

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με σκόρερ τους Ντακόλ, Πλατέλλα και Μπαρμπόσα, η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής κι έκανε το "5 στα 5" στη Football League.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στην Πάτρα με αντίπαλο την Παναχαϊκή.
Μετά από σχεδόν ένα μήνα -κι αφού μεσολάβησαν αναβολές και πλήθος αντιπαραθέσεων και συζητήσεων με επίκεντρο το συγκεκριμένο ματς- η "Ένωση" θέλει να το αντιμετωπίσει όπως όλα τα προηγούμενα.
Να κατακτήσει δηλαδή τη νίκη και διατηρώντας το απόλυτο, να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας (έχοντας κάνει μάλιστα και το ρεπό της).
Στην προσπάθεια ωστόσο να το καταφέρει δεν θα έχει διαθέσιμο τον πολυτιμότερο παίκτη της. Κι αυτό διότι ο Πέτρος Μάνταλος θεωρήθηκε τελικά ανέτοιμος από τον Τραϊανό Δέλλα και μαζί με τους Γεωργέα και Φαγέ αποκλείστηκε από την αποστολή.
Έτσι, ο "Κολοσσός" θα τον αντικαστήσει στο αρχικό σχήμα με τον Ντακόλ -που έχει κάνει καλές εμφανίσεις φέτος, σκοράροντας μάλιστα και αρκετά γκολ (συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό).
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες.
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντακόλ, Πλατέλλας, Αραβίδης
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασιγκμπά, Αναστασόπουλος, Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Φάμπιο, Γκατιάγκα, Πατινιώτης, Ζλατκόφσκι
Παρά τις προτροπές από την επίσημη ΑΕΚ -και προσωπικά τον Δημήτρη Μελισσανίδη- να μη βρεθεί κανένας φίλος της ΑΕΚ στο γήπεδο, περισσότεροι από 1.000 "κιτρινόμαυροι" βρίσκονται στις εξέδρες του Παμπελοποννησιακού.
Την ίδια ώρα οι Ντούσαν Μπάγεβιτς και Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς δίνουν επίσης το "παρών", έχοντας πάρει θέση σε μπουθ απ' όπου θα παρακολουθήσουν το ματς.
Όλα έτοιμα στο Παμπελοποννησιακό για να ξεκινήσει το ματς.
1': Έναρξη του αγώνα.
2' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Πεταυράκης ντρίμπλαρε έναν αντίπαλο από αριστερά και προσπαθώντας να κάνει το ίδιο και με τον Μπαλού, ο αμυντικός της Παναχαϊκής σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.
3' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία νικά τον Μπαλασάκη και ανοίγει το σκορ!
4' - Κίτρινη κάρτα για την Παναχαϊκή
Τη βλέπει ο Στεργίδης, που προσπάθησε να εκβιάσει πέναλτι, πέφτοντας στην περιοχή.
9': Ο Ντα Κόστα εκτελεί με δύναμη ένα φάουλ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Ανέστης δεν αιφνιδιάζεται και αποκρούει με τις γροθιές.
11' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Κολοβέτσιος, που έκανε μια δυνατή προβολή στον Ντα Κόστα.
15': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή!
Εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα βρήκε αμαρκάριστο στην περιοχή τον Μαρουκάκη, αλλά εκείνος προσπάθησε να κοντρολάρει -αντί να εκτελέσει- και τελικά κόπηκε.
20': Η ΑΕΚ έχει οπισθοχωρήσει μετά το γκολ, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να έχει κερδίσει μέτρα και να 'χει πάρει την πρωτοβουλία.
21': Καλή φάση για την Παναχαϊκή!
Ο Ντα Κόστα εκτελεί ένα φάουλ -έξω από την περιοχή και δεξιά- και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το αριστερό "Γ" του Ανέστη.
28': Η ΑΕΚ έχει βελτιώσει την κυκλοφορία της μπάλας στα τελευταία λεπτά και δείχνει να ελέγχει καλύτερα πλέον το ματς.
30' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Την αντικρίζει ο Κορδέρο, που έκανε φράγμα από δεξιά στον Στεργίδη.
31' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Σε αντεπίθεση της "Ένωσης" ο Πλατέλλας ντρίμπλαρε άψογα τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ -απ' το ύψος της περιοχής και αριστερά- νίκησε τον Μπαλασάκη (που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα)!
35': Ευκαιρία για την Παναχαϊκή!
Ο Μαρουκάκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή, αποκρούστηκε (με διπλή προσπάθεια) από τον Ανέστη!
41': Το δεύτερο γκολ ανέβασε ακόμα περισσότερο την ψυχολογία της ΑΕΚ, που ελέγχει άνετα πλέον το παιχνίδι.
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για την Παναχαϊκή
Στη θέση του Ζλατκόφσκι μπαίνει ο Χαρτσιάς.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
49' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Πεταυράκης, που έριξε κάτω τον Μαρουκάκη από δεξιά.
50' - Αλλαγή για την Παναχαϊκή
Ο Αναστασόπουλος δίνει τη θέση του στον Κάργα.
52': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ο Ανάκογλου στόπαρε την μπάλα και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μπαλασάκης μπλόκαρε την μπάλα.
58': Παραμένει σοβαρή η ΑΕΚ, που κυκλοφορεί σωστά την μπάλα και δεν κινδυνεύει απ' την Παναχαϊκή.
63': Σε αντεπίθεση της Παναχαϊκής, ο Μπαλού πιάνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις -λίγο έξω από την περιοχή- αλλά ο Λαμπρόπουλος κόβει αποτελεσματικά.
65': Καλή φάση για την Παναχαϊκή!
Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, ο Πατηνιώτης έπιασε απευθείας "σκαστό" σουτ, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε στην κλειστή του γωνία.
69' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Αραβίδης δίνει τη θέση του στον Ζόριτς.
72': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από όμορφο σόλο και πάσα του Μπαρμπόσα, ο Ντακόλ πλασάρει απευθείας -μέσα απ' την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει πάνω από τα δοκάρια.
77' - Αλλαγή για την Παναχαϊκή
Ο Χοτζάλι αντικαθιστά τον Πατηνιώτη.
78': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Ντακόλ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ -από το ύψος της μεγάλης περιοχής- αλλά ο Μπαλασάκης πέφτει στη γωνία που φυλούσε και αποκρούει σε κόρνερ.
80' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ!
Μετά από εκτέλεση φάουλ και κακή έξοδο του Ανέστη -που δεν μπορεί να μπλοκάρει την μπάλα- ο Γκατιάγκα εκμεταλλεύεται τη σύγχυση και από κοντά μειώνει το σκορ!
82' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Πλατέλλα μπαίνει ο Ρόβας.
85' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Ντακόλ τραυματίστηκε και στη θέση του μπαίνει ο Μπρέσεβιτς.
88' - Κίτρινη κάρτα για την Παναχαϊκή
Τη βλέπει ο Ντα Κόστα για διαμαρτυρία.
90' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ο Μπαλασάκης έκανε εντελώς άστοχη έξοδο και ο Μπαρμπόσα -που τον πρόλαβε- έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα!
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+3': Λήξη του αγώνα.