Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού μέσα στο Καραϊσκάκη για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα από το "Γ. Καραϊσκάκης", μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ που θα κρίνει την κορυφή στην Σούπερ Λίγκα.
Δίχως απρόοπτα αφίχθη στο Φάληρο η αποστολή του ΠΑΟΚ. Ο πρόεδρος, Ιάκωβος Αγγελίδης και άλλα μέλη του ΔΣ θα φιλοξενηθούν σε σουίτα του γηπέδου.
Με σύστημα 4-2-3-1 παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, δίνοντας φανέλα βασικού στον Αυλωνίτη αντί του Μποτία στο κέντρο της άμυνας.
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Αφελάι, Φουστέρ, Τσόρι, Μήτρογλου.
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μπουχαλάκης, Ντοσεβί, Κασάμι, Φορτούνης, Μποτία, Μπενίτες.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. Αποδοκιμασίες και ρίψη φωτοβολίδων.
Ένα αντικείμενο φαίνεται να χτύπησε (στο αριστερό πόδι) τον Γλύκο. Σηκώθηκε ο τερματοφύλακας των "ασπρόμαυρων".
Έγινε γνωστή και η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με τον Αναστασιάδη να προτιμά τον Τζιόλη στο κέντρο της άμυνας, ελλείψει των Κατσικά και Τζαβέλλα.
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Τζιόλης, Σκόνδρας, Κάτσε, Γκολάσα, Τζανδάρης, Περέιρα, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης .
Στον πάγκο: Ιτάνζ, Σπυρόπουλος, Kίτσιου, Παπαδόπουλος, Μάρτενς, Ποζατζίδης, Πόζογλου, Σαββίδης.
Οι "ασπρόμαυροι" θα συνεχίσουν το ζέσταμα στην άλλη πλευρά του γηπέδου εκεί όπου συνήθως προθερμαίνονται οι γηπεδούχοι.
Θερμό χειροκρότημα για τους παίκτες του Ολυμπιακού που βγήκαν κι αυτοί με την σειρά τους έξω για ζέσταμα.
Στο 4-2-3-1 του Μίτσελ, τερματοφύλακας θα είναι ο Ρομπέρτο, στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, στα άκρα οι Αφελάι, Φουστέρ, με τον Τσόρι να κινείται πίσω από τον Μήτρογλου, ο οποίος θα βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Στον αντίποδα, στο 4-4-2 του Αναστασιάδη, κάτω από τα δοκάρια θα κάθεται ο Γλύκος, αριστερά στην άμυνα θα ξεκινήσει ο Ρατς, δεξιά ο Σκόνδρας, στόπερ οι Βίτορ, Τζιόλης, αμυντικά χαφ οι Κάτσε, Τζανδάρης, στα άκρα οι Περέιρα, Σαλπιγγίδης και ο Γκολάσα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Αθανασιάδη.
Την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων, με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου), Γεωργαράκο (Αθηνών) και τέταρτο τον Κουκουλάκη (Ηρακλείου).
Σε επίπεδο προϊστορίας (56 αναμετρήσεις), ο Ολυμπιακός μετράει 41 νίκες, ο ΠΑΟΚ έχει αποδράσει 8 φορές με το "διπλό", ενώ 7 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.
Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε με το ευρύ 4-0, με τελευταία συνάντηση των δύο μονομάχων στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει επεισοδιακή πρόκριση στον τελικό.
Απόψε κοντράρονται με τον ΠΑΟΚ να έρχεται στο Φάληρο ως προωτοπόρος (25 β.) και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε απόσταση βολής (23β.).
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, αλλά όπως όλα δείχνουν θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση στην σέντρα λόγω των καπνογόνων που έχουν ανάψει.
Φωτοβολίδες προς την εστία του ΠΑΟΚ, με μία εξ αυτών να βρίσκει "ξυστά" τον Γλύκο. Ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια λόγω της έντασης.
1' Έναρξη του αγώνα.
3' Πρώτο φάουλ στο παιχνίδι. Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε, φέρνοντας τη μπάλα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα.
Η πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ αρχίζει από την άμυνα του Ολυμπιακού. Θέλει να δυσκολέψει την πρώτη πάσα των ερυθρολεύκων και την κυκλοφορία της μπάλας.
6' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
Ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα.
8' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Ολυμπιακό. Το επιχείρησε ο Φουστέρ. Μπλόκαρε ο Γλύκος.
9' Κίτρινη κάρτα στον Ρατς.
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά στο παιχνίδι.
13' Ο Μιλιβόγιεβιτς δοκίμασε και εκείνος ένα δυνατό σουτ από μακριά. Καμία ανησυχία για τον Γλύκο.
Πιέζει αρκετά τα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός. Ωστόσο οι παίκτες του δεν βρίσκουν τρόπο να περάσουν την μπάλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Γλύκος μέχρι τώρα δεν έχει ανησυχήσει.
17' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Από τα αριστερά. Θα το εκτελέσει ο Ντομίνγκες.
Ο Αυλωνίτης έπιασε την κεφαλιά. Η μπάλα έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου.
19' Καλή αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Αφελάι συνεργάστηκε με τον Μαζουάκου. Αυτός ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας στη μεγάλη περιοχή. Δοκίμασε το γύρισμα προς την... καρδιά της. Εκεί ήταν αμυντικοί του ΠΑΟΚ και έδιωξαν.
20' Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει ένα φάουλ. Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε. Ο Γλύκος έδιωξε σε πλάγιο.
22 Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Την είχε ο Ολυμπιακός.
Οι ερυθρόλευκοι και πάλι προσπάθησαν από πλάγια να "σπάσουν'' την άμυνα του ΠΑΟΚ. Η μπάλα στρώθηκε στον Μιλιβόγιεβιτς. Εκείνος δοκίμασε το σουτ και ο Γλύκος πολύ δύσκολα με το πόδι έδιωξε.
Πολύ δύσκολη επέμβαση για τον Γλύκο, ο οποίος δεν είχε τόσο καλό οπτικό πεδίο με τον παίκτη του Ολυμπιακό ο οποίος έκανε το σουτ.
25' Σωστά ο διαιτητής έδειξε οφ-σάιντ στην επίθεση του ΠΑΟΚ, στο τέλος της οποίας ο Περειρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επιθετικός του Δικεφάλου του Βορρά ήταν εκτός θέσης.
27' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζανδάρης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού. Ο Ρομπέρτο έδιωξε δύσκολα.
27' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
29' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
Ο Ντομίνγκες το εκτέλεσε. Ο Τζιόλης έδιωξε με κεφαλιά.
30' Ο Σαλπιγγίδης έκανε το σουτ από μακριά. Δεν είχε δύναμη η μπάλα. Εύκολα ο Ρομπέρτο...
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πιέζει αλλά ο ΠΑΟΚ αμύνεται σωστά. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Αναστασιάδη δείχνουν περισσότερο απειλητικοί στο παιχνίδι.
32' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρατς το εκτέλεσε. Εκτός αγωνιστικού χώρου -τελικά- πέρασε η μπάλα.
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ έχει δώσει μεγάλο βάρος στην άμυνά του. Ο Αθανασιάδης γίνεται ο πέμπτος παίκτης στη μεσαία γραμμή όπως αμύνεται η ομάδα του. Αποτέλεσμα αυτού είναι ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να βρει τρόπο να μπει στην περιοχή του Δικεφάλου.
Στο 40ο λεπτό πλέον το ματς.
Γκολ για τον ΠΑΟΚ.
Στο 43ο λεπτό ο Αθανασιάδης από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας σε μια καλή αντεπίθεση που έκαναν οι παίκτες του Δικεφάλού.
Στην αντεπίθεση ο Περέιρα είχε κρατήσει σωστά την μπάλα και είδε δώσει χρόνο και σε άλλους συμπαίκτες του να ανέβουν στην επίθεση.
Γκολ για τον Ολυμπιακό
«Κομπίνα» του Ολυμπιακού σε εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να φτάνει στον Φουστέρ, ο οποίος απ' το ύψος της περιοχής πιάνει εν κινήσει σουτ και πετυχαίνει εντυπωσιακό γκολ για το 1-1!
Ο Γλύκος έπεσε στο έδαφος.
Έχει σηκωθεί ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
Φάνηκε να πιάνει το πόδι του μετά τη φάση του γκολ. Είχαν πέσει φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο.
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
Ένταση προς στιγμήν στη φυσούνα κατά την είσοδο των παικτών στα αποδυτήρια.
Όλα ήρεμα στο γήπεδο... Σε λίγο και πάλι μαζί.
Έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες.
Καμία αλλαγή από τους προπονητές.
46' Έναρξη και πάλι στο παιχνίδι.
Από ριπλέι που δόθηκε, φαίνεται ότι ο Μιλιβόγιεβιτς πατάει το πόδι του Γλύκου στη φάση της ισοφάρισης του Ολυμπιακού.
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Σαλπιγγίδη να κάνει το σουτ απευθείας μετά το γύρισμα. Ο Ρομπέρτο απέκρουσε πολύ δύσκολα.
Στη συνέχεια της φάσης ο Σκόνδρας έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για "θέατρο". Ο Μαζουάκου δεν τον βρίσκει.
Στο 51' ο Περέιρα έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ με εξαιρετικό σουτ από μακριά σε αντεπίθεση της ομάδας του Άγγελου Αναστασιάδη. Η φάση προήρθε από λάθος των παικτών του Ολυμπιακού... Ομάρ και Μιλιβόγιεβιτς έχουν την ευθύνη.
56' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σκόνδρας αποχωρεί. Στη θέση του ο Παπαδόπουλος.
Ο Σαλπιγγίδης φαίνεται να έχει περάσει σε θέση ακραίου αμυντικού, αντί του Σκόνδρα.
Ο Μίτσελ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντοσεβί σε λίγα λεπτά.
Κίτρινη κάρτα στον Τσαλδάρη.
60' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Στον αγώνα οι Ντοσεβί και Κασάμι. Εκτός οι Μανιάτης και Αφελάι.
Κακά μαντάτα για τον Σκόνδρα. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες έχει υποστεί εξάρθρωση κλείδας.
63' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ έβγαλε την μπάλα στον Μήτρογλου... Κακή συνεννόηση για τους παίκτες των ερυθρολεύκων.
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να κρατήσει το αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Αναστασιάδη είναι όλοι στο μισό γήπεδο προς την περιοχή του Γλύκου.
Τρίτη αλλαγή σε λίγο για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενίτες θα περάσει στο παιχνίδι.
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου εκτός. Στη θέση του ο Μπενίτες.
Φυσικά καμία αλλαγή στην παράταξη του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπενίτες έχει πάρει ήδη θέση στην κορυφή της επίθεσης των ερυθρολεύκων.
69' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά μετά από γύρισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ.
73' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό.
Ο Ντομίνγκες θα δοκιμάσει απευθείας...
Στα σώματα η μπάλα... Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
74' Ο Αυλωνίτης πήρε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ. Η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί το κέρδισε από τον Ρατς.
Στο 76ο λεπτό... Οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα.
77' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπενίτες από πλάγια έβγαλε τη σέντρα για το κεφάλι του Φουστέρ. Ο Ρατς έδιωξε με κεφαλιά.
Εξαιρετικός αμυντικά και σήμερα ο Ρουμάνος του ΠΑΟΚ.
Τον Μάρτενς ετοιμάζει ο Αναστασιάδης.
80' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι έκανε το συρτό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Γλύκος μπλοκάρει.
80' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάτσε στη θέση του Μάρτενς.
83' Ο διαιτητής έχει δείξει σε θέση οφ-σάιντ τον Ντομίνγκες. Καλύπτεται ο παίκτης του Ολυμπιακού ο οποίος δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.
87' Κίτρινη κάρτα στον Φουστέρ.
90' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ποζατζίδης θα περάσει στον αγώνα στη θέση του Περέιρα.