Βέροια-Πλατανιάς

Νίκη με 2-0 της Βέροιας επί του Πλατανιά. Σκόρερ οι Μπαλάφας (9'), Κάμπορα (60').
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Βέροια-Πλατανιάς για την 13η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας (16 β.), μαζί με τον Ατρόμητο.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην 11η με δώδεκα βαθμούς.
Ο Πλατανιάς έχασε την Τετάρτη με 1-0 από τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή για την 6η (εξ' αναβολής) αγωνιστική της Super League.
Η Βέροια ήρθε ισόπαλη (0-0) με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Βέροια (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Βέρτζος, Καλί, Αμαραντίδης, Μπαλάφας, Βάσκες, Καλτσάς, Ντουμίτρου, Μπαργκάν, Τζινάρ, Κάμπορα.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται έξι και όχι επτά παίκτες και συγκεκριμένα πρόκειται για τους οι Μπατιόν, Βεργώνη, Μπεν, Εσπάρθα, Όστοϊτς, Βούκιτς. Εκτός είναι ο τραυματίας, Καταλά, αλλά και ο Γεωργιάδης που υπέπεσε πρόσφατα σε πειθαρχικό παράπτωμα.
Πλατανιάς (Χριστόπουλος): Ολιμπά, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Μαχαμάτ, Ζαραδούκας, Φιγκέιρα, Τετέ, Μιλούνοβιτς, Κουλιμπαλί, Τόρες.
Στον πάγκο οι Γκσμπούνινγκ, Μενδρινός, Ναζλίδης, Γιακουμάκης, Ζουμπουλάκης, Τσουράκης, Γκόμες. Τιμωρημένοι είναι οι Ιτούα, Αγκιλέρα, που αποβλήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Πανθρακικό. Τραυματίες οι Γουνδουλάκης, Νέπλιαχ.
Διαιτητής είναι ο Μιχάλης Κουκουλάκης, και βοηθοι του οι Χρήστος Ακρίβος, Χασάν Κούλα.
Τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports 3.
Ο Δημήτρης φτάνει με αυτό το ματς τις 300 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες.
Έναρξη στο ματς
4' Σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
7' Καλή φάση για τη Βέροια. Ο Ντουμίτρου βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια από την μπαλιά του Βέρτζου, αλλά προσπαθώντας να απειλήσει έκανε "τσαφ" με αποτέλεσμα να μπερδευτεί και ο αντίπαλος, τερματοφύλακας, ο Ολίμπα που αντέδρασε λανθασμένα και η μπάλα του έφυγε, αλλά έδιωξε η άμυνα του.
9' Γκολ η Βέροια, 1-0!
Γύρισμα του Ντουμίτρου από τα δεξιά, ο Κάμπορα προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι και η μπάλα έφθασε στον αμαρκάριστο, Μπαλάφα, που μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Ολιμπά.
Πολύ κακή η αντίδραση της άμυνας του Πλατανιά.
16' Απειλεί και πάλι η Βέροια. Ο Ντουμίτρου έκανε πολύ τεχνικό σουτ και παραλίγο να πετύχει ένα εντυπωσικό γκολ, αλλά ο Ολιμπά αντέδρασε τάχιστα, ενώ ήταν αρκετά έξω από την εστία του.
24' Πρώτη καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Σουτ του Τόρες περίπου από το ημικύκλιο τη μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Καντιμοίρη.
26' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τη Βέροια... ο Αμαραντίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να φτάνει στον Καλτσά που δεν έκανε καλό σουτ μέσα από την περιοχή.
31' Κοντά στο 2-0 η Βέροια. Φάουλ του Καλτσά, ο Καμπορά έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ολιμπά.
32' Σουτ του Μπαργκάν από τον άξονα, αλλά με το εξωτερικό φάλτσο που έβαλε, η μπάλα κατέληξε σε... πλάγιο.
35' Στρώσιμο του Κάμπορα στον Καλτσά, η μπάλα έξω.
40' Κίτρινη στον Βέρτζο για φάουλ στον Τόρες.
Ο Μπανανά εκτέλεσε το φάουλ, αλλά δεν ανησύχησε ο Καντιμοίρης.
44' Ωραίο-φαλτσαριστό σουτ του Τετέ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από τη συμβολή των δοκών του τέρματος του Καντιμοίρη.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος του πρώτου ημιχρόνου.
Ωραία κίνηση από τον Ντουμίτρου μέσα στην περιοχή και καλό σουτ, αλλά η αντίδραση της άμυνας του Πλατανιά ήταν πολύ καλή και έδιωξε τον κίνδυνο.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Βέροια προηγείται 1-0, χάρη σε γκολ του Μπαλάφα στο 9ο λεπτό.
Έναρξη δεύτερου μέρους.
Ετοιμάζεται να μπει ο Τσουράκης στην αναμέτρηση.
50' Πρώτη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Τσουράκης στη θέση του Φιγκέιρα.
53' Κακό σουτ από τον Βάσκες, του στρώθηκε η μπάλα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.
54' Σουτ του Ντουμίτρου έξω από την περιοχή, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Ολιμπά.
56' Καλή φάση για τη Βέροια. Ο Καλτσάς τα... έβαλε με δύο παίκτες του Πλατανιά και τους άφησε πίσω, αλλά το σουτ κατέληξε έξω.
57' Μια ανάσα από το 2-0 η Βέροια. Ο Κάμπορα έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ενώ η αντίπαλη άμυνα ήταν ανοργάνωτη και ο Ντουμίτρου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ολιμπά αντέδρασε εξαιρετικά, διώχνωντας την μπάλα.
58' Απίστευτη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μιλούνοβιτς έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσουράκη και ο Καντιμοίρης απέκρουσε, όμως η μπάλα στρώθηκε στον παίκτη των φιλοξενούμενων, που με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
60' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μπεν στη θέση του Μπαργκάν.
60' Γκολ η Βέροια, 2-0. Ο Μπεν με το που μπήκε στο ματς έπιασε πολύ ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση και ο Ολιμπά δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Κάμπορα από κοντά έκανε το 2-0.
Ο Πλατανιάς στο καλύτερο του σημείο στο ματς έφθασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι τον τιμώρησαν.
65' Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια. Έξω ο Βάσκες, μέσα ο Βεργώνης.
65' Δεύτερη αλλαγή και για τον Πλατανιά. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Αποστολόπουλου.
69' Κλείνει τις αλλαγές του ο Γκρανέρο. Μέσα ο Όστοϊτς για τη Βέροια, έξω ο Βέρτζος που βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου κουτσαίνοντας, καθώς είχε μικροενοχλήσεις εδώ και ώρα.
71' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τον Πλατανιά. Ο Μιλούνοβιτς όμως καθυστέρησε και το μόνο που κατάφερε να κερδίσει ήταν ένα κόρνερ.
72' Κίτρινη για τον Ζαραδούκα.
75' Έξω ο Μιλούνοβιτς, μέσα ο Τζιλβάν.
75' Ο Τζιλβάν έγινε επικίνδυνος με το που μπήκε στο ματς. Αρχικά, ξέφυγε από τον Ραούλ Μπράβο, αλλά στη συνέχεια νικήθηκε από τον Καντιμοίρη.
78' Δοκάρι για τον Πλατανιά!
Κεφαλιά του Γιακουμάκη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη, που είχε κακή θέση.
80' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμες, έδιωξε με δυσκολία ο Καντιμοίρης.