Ολυμπιακός-Μάλμε 4-2

(22’ Φουστέρ, 63’ Τσόρι, 88’ Μήτρογλου, 90’ Αφελάι-59’ Κρουν, 82’ Ρόζενμπεργκ)
Καλησπέρα από το "Γ. Καραϊσκάκης"! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του Ολυμπιακού κόντρα στη Μάλμε.
Στο πιο κρίσιμο εφετινό παιχνίδι τους, οι Πειραιώτες θέλουν να διασφαλίσουν την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ και παράλληλα να επαναφέρουν την ηρεμία στο Λιμάνι μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.
Με νίκη διατηρούν παίρνουν το εισιτήριο για τους "32" ενώ διατηρούν πιθανότητες ακόμα και για τη νοκ-άουτ φάση του Τσάμπιονς Λιγκ (απαιτείται διπλό της Ατλέτικο Μ. στο Τορίνο).
Τους αρκεί πάντως και η ισοπαλία απέναντι στους Σουηδούς, που έχουν έρθει στην Ελλάδα με μοναδικό στόχο το "διπλό" προκειμένου να πάρουν αυτοί την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ (υπερτερούν στην ισοβαθμία).
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο να δούμε πως θα παραταχθούν οι δύο ομάδες, ξεκινώντας από τους "ερυθρόλευκους" με τον Μίτσελ να προτιμά τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης,
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουϊ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουακού, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι, Φουστέρ, Τσόρι, Μήτρογλου.
Στον πάγκο: Μέγιερι, Σιόβας, Αυλωνίτης, Αφελάι, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος, Μπενίτες.
Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Κονατέ, Χάλστι, Έρικσον, Αντού, Φόρσμπεργκ, Τέλιν, Ρόζενμπεργκ. Στον πάγκο: Αζίνοβιτς, Κόντσα, Τερν, Κρόον, Τσιμπίσκι, Μεχμέτι, Ράκιπ.
Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων είναι στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έγιναν αποδεκτοί με πολλά χειροκροτήματα από τους οπαδούς της ομάδας που βρίσκονται στο Καραϊσκάκη.
Στο φαληρικό γήπεδο φιλοξενούνται και 400 οπαδοί της Μάλμε που ταξίδεψαν από την Σουηδία για να υποστηρίξουν την ομάδα τους.
Μην ξεχνάτε, μπορείτε να ακούσετε ζωντανά τον αυτό τον σημαντικό αγώνα από τον NovaΣΠΟΡ FM 94.6. Στην περιγραφή οι: Μπάμπης Παπάζογλου και Ηρακλής Αντύπας. Στο σχόλιο οι: Μπάμπης Χριστόγλου και Μιχάλης Λεάνης.
Φυσικά θα σας ενημερώνουμε και για την εξέλιξη στο άλλο παιχνίδι του ομίλου στα σημαντικά σημεία του αγώνα της Γιουβέντους με την Ατλέτικο.
Η εξέλιξη σε όλους τους σημερινούς αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ εδώ...
Οι ποδοσφαιριστές των ομάδων έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια. Σε λίγο η είσοδός τους για την έναρξη του αγώνα.
Ακούγονται οι 11άδες των ομάδων...
Από την παράταξη του Ολυμπιακού έχει ενδιαφέρον να παρατηρήσουμε τον χώρο στον οποίο θα κινείται ο Κασάμι. Ενδεχομένως να συμβεί ό,τι και στα προηγούμενα παιχνίδια, στα οποία ερχόταν περισσότερο προς τον άξονα.
Όλα έτοιμα για την είσοδο των παικτών στον αγωνιστικό χώρο.
Πέρασαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα...
Στο πρώτο 45λεπτό ο Ολυμπιακός θα επιτεθεί στο τέρμα προς την πλευρά της οδού Πειραιώς.
1' Έναρξη του αγώνα
Η Μάλμε με καθαρό 4-4-2 στον αγωνιστικό χώρο.
3’ Πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό. Το έκανε ο Φουστέρ. Δεν δυσκολεύτηκε ο τερματοφύλακας της Μάλμε να μπλοκάρει.
Επιθετική η Μάλμε στα πρώτα λεπτά του αγώνα... Δεν υπάρχει διάθεση -όπως φαίνεται μέχρι τώρα- να παίξει κλειστά. Κάτι τέτοιο... βολεύει τον Ολυμπιακό ο οποίος μπορεί να χτυπήσει αντεπίθεση.
9’ Κόρνερ κέρδισε ο Ολυμπιακός. Έδιωξαν οι αμυντικοί μετά την εκτέλεσή του.
10’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Όλσεν έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Κασάμι.
12’ Κεφαλιά του Μήτρογλου. Έκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα.
Γκολ για τον Ολυμπιακό.
Σκόρερ ο Φουστέρ στο 22ο λεπτό. Με αυτοθυσία ο Ισπανός άσος πήρε την κεφαλιά. Μάλιστα ο Κονάτε τον βρήκε με το πόδι στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα.
Ο Φουστέρ γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Όλο το Καραϊσκάκη φώναζε ρυθμικά το όνομα του Ισπανού.
Εκνευρισμένοι οι παίκτες της Μάλμε. Σκληρά μαρκαρίσματα σε παίκτες του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι μετά το γκολ που πέτυχε ο Ολυμπιακός.
Στο έδαφος ο Μανιάτης... Πιάνει το πόδι του. Μαρκάρισμα από τον Αντού.
30ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αντού για το μαρκάρισμα στον Μανιάτη.
Ο Ολυμπιακός πιέζει. Ο Ντομίνγκες πέρασε στη μεγάλη περιοχή. Μπορούσε να σουτάρει αλλά επέλεξε να βγάλει στον Μήτρογλου. Ο Αντού πρόλαβε και έδιωξε.
32' Ο διαιτητής απέβαλε από τον πάγκο της Μάλμε έναν από τους συνεργάτες του Άγκε Χαρέιντε.
33' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ. Δεν έπιασε καλά τη μπάλα και αυτή πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.
34' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες βγήκε στην αντεπίθεση. Πέρασε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Μάλμε μπλόκαρε.
38' Ευκαιρία για την Μάλμε... Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Ολυμπιακού με τον Εντινγκά να μην πιάνει καλά την κεφαλιά και η μπάλα να φεύγει προς την εστία των ερυθρολεύκων.
Τυχερός ο Ολυμπιακός. Από το... πουθενά η Μάλμε παραλίγο να ισοφαρίσει και μάλιστα από κεφαλιά παίκτη των Πειραιωτών.
Συμπληρώσαμε τα 40 λεπτά στο ματς.
Χωρίς σκορ το παιχνίδι στο Τορίνο ανάμεσα στη Γιουβέντους και την Ατλέτικο.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος το ματς.
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
Ημίχρονο και στην Ιταλία... Χωρίς σκορ το ματς της Γιουβέντους με την Ατλέτικο.
46' Άρχισε και πάλι το ματς.
46' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο τερματοφύλακας της Μάλμε απέκρουσε με δυσκολία ένα πλασέ του Μήτρογλου από κοντά.
47' Φάουλ για τον Ολυμπιακό. Σε εξαιρετική θέση για τον Ντομίνγκες.
Το εκτέλεσε ο αργεντινός του Ολυμπιακού. Βρήκε σε παίκτες της Μάλμε η μπάλα.
50' Ο Μασουακού έκανε το μακρινό σουτ. Ο τερματοφύλακας της Μάλμε έδιωξε σε κόρνερ.
Το εκτέλεσε ο Ντομίνγκες... Καμία ανησυχία για την άμυνα της Μάλμε.
56' Αλλαγή για τη Μάλμε. Ο Κρουν στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός ο Κονάτε.
59' Γκολ για τη Μάλμε.
Ο Κρουν σκοράρει για τους Σουηδούς στην αντεπίθεση μετά από κόρνερ που είχε ο Ολυμπιακός...
Η Μάλμε ισοφαρίζει σε 1-1...
61' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μανιάτης βρήκε την μπάλα μετά από το ωραίο στοπάρισμα της μπάλας από τον Μποτία. Το σουτ του Έλληνα άσου δεν ήταν καλό.
Γκολ για τον Ολυμπιακό...
Στο 63ο λεπτό ο Τσόρι με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μάλμε.
Τρελοί οι πανηγυρισμοί από τον Μίτσελ στην επίτευξη του γκολ του Ντομίνγκες.
Συμπληρώθηκαν τα 70 λεπτά στο παιχνίδι.
73' Μακρινό σουτ του Τίνεκχολμ. Η μπάλα πέρασε ψηλά από την εστία του Ρομπέρτο.
75' Αλλαγή για τη Μάλμε. Ο Τερν στη θέση του Ερικσον.
Αλλαγές ετοιμάζει και ο Μίτσελ για τον Ολυμπιακό.
77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αφελάι θα περάσει στο παιχνίδι. Εκτός αγώνα ο Φουστέρ.
Ρυθμικά το όνομα του Φουστέρ από τους οπαδούς του Ολυμπιακού κατά την αποχώρησή του από τον αγώνα.
Παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι στην Ιταλία ανάμεσα στη Γιουβέντους και την Ατλέτικο.
79' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Αφελάι έκανε την ενέργεια και το σουτ. Έδιωξε ο τερματοφύλακας της Μάλμε.
81 Αλλαγή για τη Μάλμε. Ο Τέλιν εκτός αγώνα. Στη θέση του ο Τσιμπίτσκι.
Γκολ για την Μάλμε.
Στο 82ο λεπτό ο Ρόζενμπεργκ ισοφαρίζει σε 2-2 με σουτ μέσα από την... καρδιά της μεγάλης περιοχής μετά από σέντρα από τα δεξιά.
84' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση. Εύκολα ο τερματοφύλακας της Μάλμε.
Ο Μπενίτες θα περάσει στο ματς σε λίγο.
Στο 87ο λεπτό ο Μήτρογλου βρέθηκε στο σωστό σημείο μετά από κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μάλμε.
88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου αποχωρεί με χειροκροτήματα. Στη θέση του ο Μπενίτες.
89' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες αποχωρεί. Ο Σιόβας στη θέση του.
Γκολ για τον Ολυμπιακό!
90' Σε αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό η μπάλα στρώθηκε εξαιρετικά από τον Κασάμι στον Αφελάι και εκείνος με πλασέ έκανε το 4-1.
90' + 2' Δεύτερη κίτρινη στον Αντού. Αποβάλλεται ο παίκτης της Μάλμε.
Στο έδαφος ο Κασάμι από το χτύπημα από τον Αντού.
Τέλος στο παιχνίδι στην Ιταλία. Χωρίς σκορ.