Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 1-2

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Λεβαδειακού με τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή NovaΣΠΟΡ FM 94.6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Λεβαδειακού με τον Ολυμπιακό, που είναι προγραμματισμένο για τις 19:30 και θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.
Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από το 4-2 επί της Μάλμε, ενώ στην προηγούμενη αγωνιστική ήρθαν 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη.
Οι γηπεδούχοι έχουν δύο συνεχόμενες νίκες... 4-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννινα, ενώ νίκησαν με 2-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο την περασμένη Κυριακή.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Γιαννούλης, Εντινγκά, Κασάμι, Μαζουακού, Φουστέρ, Ντομίνγκεζ, Μήτρογλου.
Στον πάγκο είναι οι Μέγερι, Μανιάτης, Αυλωνίτης, Μπενίτες, Φορτούνης, Ντοσεβί, Αφελάι.
Λεβαδειακός (Παντελίδης):Σηφάκης, Μαχαίρας, Μάντζιος, Κώτσιος, Ζίτο, Βούκσεβιτς, Τόμας, Πρόγιτς, Ορτέγα, Μιλοσάβλιεβ και Ρ. Γκόμες.
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, βοηθοί οι Κυριάκος Μερκενίδης και Στυλιανός Τσολάκης. Τέταρτος διαιτητής: Ανδρέας Παππάς.
Στο αντίστοιχο ματς της περυσινής σεζόν οι Πειραιώτες είχαν νικήσει με 5-0.
Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι Στρατηλάτης, Σκέμπης, Παππάς, Νικολακάκης, Μάγκας, Γιακουμάκης, Σοτέλο.
Ο Μπουχαλάκης αποκλείστηκε σχεδόν την τελευταία στιγμή από την αποστολή, καθώς ο Μίτσελ είχε πάρει 19 παίκτες μαζί του.
Τέσσερα γκολ έχει σημειώσει ο Βαγγέλης Μάντζιος στα δύο τελευταία ματς του Λεβαδειακού. Δύο σημείωσε στα Γιάννενα και ισάριθμα στο Ηράκλειο.
1' Έναρξη του αγώνα.
2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ!
Αδράνεια στην άμυνα των "ερυθρολεύκων", επωφελείται ο Τομάς, ο οποίος με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο.
7' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, έπειτα από προσωπική ενέργεια του Τσόρι, με τον Αργεντινό ν' αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και να πλασάρει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
8' Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Πρόγιτς δεν μπορεί να συνεχίσει και στη θέση περνάει ο Νικολακάκης.
10' O Σηφάκης έδιωξε σε κόρνερ την νέα προσπάθεια του Τσόρι.
13' Άστοχο σουτ από τον Μήτρογλου.
Εντείνουν την πίεσή τους οι Πειραιώτες, την ίδια ώρα που οι Βοιωτοί θα υποχρεωθούν σε μια ακόμα αλλαγή, καθώς ο Μαχαίρας φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον δικέφαλο.
18' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Σκέμπης αντικαθιστά τον Μαχαίρα.
22' Κούρσα του Ελαμπντελαουΐ από δεξιά, που γύρισε στον αμαρκάριστο Κασάμι στο ύψος της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Μήτρογλου είχε κακή τοποθέτηση, η μπάλα βρήκε πάνω του και η φάση σταμάτησε (οφσάιντ).
24' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεζ, για φάουλ στον Τσόρι.
27' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Κόντρα επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Μάντζιο να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή και να κάνει το σουτ, όμως ο Ρομπέρτο έπεσε σωστά και αποσόβησε τον κίνδυνο.
32' Το σουτ του Τσόρι κατέληξε στην αγκαλιά του Σηφάκη.
34' Ο Μήτρογλου έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
39' Ψηλά άουτ έφυγε το σουτ του Μαζουακού.
Στο μεταξύ πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο βρίσκεται ο Μιλοσάβλιεβ.
Δεν είναι κάτι το σοβαρό (ενοχλήσεις στον ώμο) και έτσι συνεχίζει κανονικά.
41' Το μακρινό σουτ του Γκόμες δεν ανησύχησε τον Ρομπέρτο.
42' Ο Σηφάκης βλέπει την κίτρινη κάρτα.
45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2' Το σουτ του Τσόρι κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, χωρίς όμως να δυσκολευτεί ο Σηφάκης, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
45+2' Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Ντοσεβί πέρασε στη θέση του Γιαννούλη.
Οπισθοχωρεί στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Μαζουακού.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Λεβαδειακός.
53' Ο Κασάμι βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά να τελειώσει την φάση κι έτσι έχασε την μπάλα.
57' Πολύ κακό τελείωμα από τον Σκέμπη.
63' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Αφελάι πέρασε στη θέση του Φουστέρ.
69' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μπενίτες πέρασε στη θέση του Εντινγκά.
Προσθέτει έναν ακόμα επιθετικογενή παίκτη ο Μίτσελ, στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να σκοράρει και να γυρίσει το παιχνίδι.
72' Και τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Μάγκας αντί του Γκόμες.
73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-1!
Ωραία ενέργεια του Αφελάι, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Σηφάκη να μοιάζει να μπερδεύεται από την πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα.
76' Ο Ρομπέρτο μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Μάγκα.
79' Το επικίνδυνο σουτ από τον Αφελάι περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Ο Μιλοσάβλιεβ έχει πρόβλημα στον αστράγαλο (έπειτα από μονομαχία με τον Τσόρι) και βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
80' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρτο για διαμαρτυρία.
82' Κίτρινη κάρτα και στον Μιλοσάβλιεβ.
83' Το γυριστό σουτ του Μήτρογλου πέρασε πάνω από την εστία του Σηφάκη!
88' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Αφελάι από τ' αριστερά, ο Κασάμι έφησε για τον Ντοσεβί, που αστόχησε από καλή θέση.
89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πάσα του Μπενίτες στον Μήτρογλου, που έκανε δυνατό σουτ πάνω στον Σηφάκη, που απέκρουσε ασταθώς.
90' Σουτ του Ντοσεβί ύστερα από κόρνερ, η μπάλα έξω.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Γκολ για τον Ολυμπιακό, 1-2!
Σέντρα του Αφελάι από τ' αριστερά, ο Μήτρογλου πρόλαβε τον Κασάμι, που ακολουθούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.
Πολυτιμότερος για τον Ολυμπιακό ο Αφελάι.
Τέλος στο ματς, νίκη για τον Ολυμπιακό με 2-1 επί του Λεβαδειακού, που άνοιξε το σκορ και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 73ο λεπτό.